Internet Explorer 10: co nowego?

Wraz z Windows 8 swoją premierę będzie miał Internet Explorer 10. Przeglądarka będzie działała w dwóch trybach: z interfejsem Aero i Metro.

Tryb Metro jest dla tych osób, które obsługują przeglądarkę za pomocą interfejsu dotykowego i dla tych, które wolą koncentrować się na treści witryny i nie potrzebują zaawansowanych kontrolek. Z kolei tryb Aero będzie przeznaczony dla tradycjonalistów i osób, które potrzebują takich rzeczy, jak zaawansowane zarządzanie kartami. W obu trybach będzie wykorzystywany ten sam silnik renderowania.

IE 10 z Metro jest projektowany pod interfejs dotykowy, ale doskonale działa również z klawiaturą, myszką czy trackpadem. Jeżeli coraz częściej surfujesz za pomocą swojego telefonu, zapewne przyzwyczaiłeś lub przyzwyczaiłaś się do minimalizmu w interfejsie, wizualnego zarzadzania kartami i innych tego typu rozwiązań, nieobecnych na dużych komputerach. Bardzo możliwe, że na twoim komputerze będziesz również korzystał lub korzystała z Metro — pisze na oficjalnym blogu Dean Hachamovitch z Microsoftu.

Internet Explorer 10 ma korzystać w pełni z akceleracji sprzętowej do przetwarzania grafiki, wideo i dźwięku. Zaimplementowana ma być pełna obsługa HTML5, mają działać też rozbudowane zabezpieczenia, taki jak SmartScreen, filtrowanie XSS czy tryb incognito.

Ciekawostką jest funkcja dostępna już u konkurencji. IE10 na stronie startowej będzie wyświetlał najczęściej odwiedzane przez użytkownika witryny i te, które ów użytkownik sobie do niej przypnie.

Przeglądarka, jak nietrudno się domyśleć, będzie potrafiła się integrować z interfejsem Metro w Windows 8. Dzięki temu będziemy mogli traktować poszczególne witryny jak aplikacje, przypinając je do Menu Start w interfejse Metro. IE będzie obsługiwał wszystkie popularne gesty dotykowe.

Czytaj także: Internet Explorer 10 bez obsługi wtyczek!

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.