Lubię poniedziałki: 10 ciekawostek o naszej kochanej Wikipedii

Hit “Hotel California” nagrany w 1976 roku przez wspaniałą formację artystyczną The Eagles został zaadaptowany na potrzeby Wikipedii i zaliczony do gatunku W.O.R, czyli Wikipedia Oriented Rock, co na piękny język polski tłumaczy się na pewno bardzo sprawnie, jednak wolę nie ryzykować. Pod tym adresem znajdziecie tekst do Hotel Wikipedia, a tutaj pełną listę gatunku W.O.R
Wikipedia protestuje przeciwko SOPA
Wikipedia protestuje przeciwko SOPA

1. Oficjalną piosenką Wikipedii jest “Hotel Wikipedia”

2. Wikipedia ma specjalnych ludzi od składania życzeń urodzinowych.

Komitet urodzinowy odpowiada za składanie życzeń wszystkim autorom tekstów publikowanych na Wikipedii, o ile ci drudzy zechcą podzielić się ze światem datą swoich urodzin.

3. Najmniej popularnym, chociaż nadal aktywnym językiem na Wikipedii jest język czejeński

Netsêhesenêstsehe? Pewnie nie, ale jeśli jednak się mylę a Ty znasz czejeński, to czejeńska Wikipedia czeka, aż ktoś ją porządnie dopisze. Na dzień dzisiejszy znajduje się tam mniej niż 60 artykułów, co daje wynik prawie 6 razy większy od liczby aktywnych użytkowników czejeńskiej Wikipedii. Istnieją oczywiście mniejsze sekcje, jednak są one zamknięte ze względu na ich zerową popularność.

4. Zakaz wspinania się na Reichstag w stroju Spidermana

Jedną z najdłuższych tradycji obecnych na Wikipedii jest nadawanie (bardzo) głupich nazw panującym tam zasadom/politykom. Zakaz wspinania się na Reichstag w stroju Spidermana to określenie bezsensownych dyskusji dotyczących edytowania treści artykułów. Kolejnym arcyciekawym określeniem jest “Zakaz wstępu dla wściekłych mastodontów”

5. Słyszeliście o Conservapedii?

Konserwatyści z USA nie do końca zgadzają się z niektórymi artykułami zamieszczonymi na Wikipedii. Jeśli podzielacie ich poglądy i nie zgadzacie się z teorią globalnego ocieplenia, wierzycie w kreacjonizm, tudzież podzielacie inne poglądy z partią konserwatystów to sprawdźcie Conservapedię.

6. Ostatni artykuł na Wikipedii.

Pod tym adresem, znajduje się nie byle jaka lista tematów. Niektórzy z użytkowników Wikipedii, od lat próbują odgadnąć temat ostatniego artykułu, który zostanie umieszczony na Wikipedii przed jej zamknięciem. Osobiście wydaje mi się, że będzie to poprawiona biografia Ricka Astleya.

7. Wikipedia dysponuje listą usuniętych artykułów “z dziwnymi tytułami”

Jeśli komuś się nudzi na tyle, że ma ochotę poczytać coś śmiesznego, to polecam listę usuniętych z Wikipedii artykułów ze śmiesznymi tytułami. Sami przyznacie, że takie sformułowania jak “Rozwolnienie geniusza” brzmią… zastanawiająco.

8. Miliard korekt

Ok, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Wikipedia to ogromny projekt, zrzeszający ogromną liczbę ludzi z każdego kontynentu, ale ilu dokładnie? Aktualnie, Wikipedia ma 15’378’229 zarejestrowanych użytkowników, którzy jak dotąd napisali ponad 3,5 miliona artykułów. Jeśli kochacie dane statystyczne, to pełne zestawienie cyferek dostępne jest tutaj.

9. Wikiwersytet

Jednym z wielu pobocznych projektów Wikipedii jest Wikiwersytet – strona stworzona do wspólnego uczenia się. Zaletą Wikiwersytetu jest bardzo aktywne uczestnictwo nauczycieli akademickich w tym projekcie. Nie mogę doczekać się polskiej wersji.

10. Twój własny bot-asystent.

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie nowy, aktywny, pełen zapału do pracy użytkownik Wikipedii jest “o czym ja mam tak właściwie napisać?”. Dlatego społeczność wikipedystów napisała sobie bota, który analizuje naszą dotychczasową aktywność i podaje na tacy listę sugerowanych tematów, które mogą zainteresować użytkownika na tyle, że zechce napisać o nich coś więcej. Jednym zdaniem: wypróbujcie SuggestBota