Niedostępne strony www partii politycznych i dwója dla e-Polski

W czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej i tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, Fundacja Widzialni przeprowadziła dwa badania dostępności stron internetowych dla osób wykluczonych cyfrowo, w tym osób niepełnosprawnych.

E-Polska nie zdała egzaminu. Jak większość państw Unii Europejskiej
E-Polska nie zdała egzaminu. Jak większość państw Unii Europejskiej

Fundacja oceniła serwisy w oparciu o międzynarodowy standard dostępności W3C, rekomendowany przez Europejską Agendę Cyfrową. Badaniu zostały poddane elementy stron internetowych najbardziej wpływające na dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych, m.in. kontrast serwisu, poprawność kodu HTML, odpowiedniki tekstowe dla elementów graficznych, tytuły podstron. W sumie pod uwagę wzięto 13 elementów i oceniono w skali od 2 do 5.

Żaden serwis www z przebadanych sześciu głównych partii politycznych w Polsce nie spełnił nawet minimalnych wymagań dostępności dla osób wykluczonych, w tym osób niepełnosprawnych, stawianych przez Unię Europejską. Polska wypadła również bardzo źle pod względem dostępności na tle 27 krajów Unii Europejskiej.

Jednym z najważniejszych elementów serwisu, wykonanego zgodnie ze standardem jest poprawne opisanie elementów graficznych i animowanych. Dzięki tym opisom osoby korzystające z programów czytających, do których należą głównie osoby niewidome mogą swobodnie odczytywać zawartość serwisu. W zaskakująco wielu z przebadanych serwisów ten element nie był dostatecznie dopracowany. Również opisy pól formularzy nie we wszystkich serwisach były odpowiednio przygotowane, a w niektórych wypadkach nie było ich w ogóle. Niepoprawnie opisany formularz zapytania, kontaktu, itp. jest bezużyteczny dla osób posługujących się programami czytającymi. Wiele serwisów posiadało nieprawidłową hierarchię nagłówków i błędny kod HTML.

Oceny wystawione serwisom głównych partii politycznych:

  • Polskie Stronnictwo Ludowe – 2
  • Polska Jest Najważniejsza – 2
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 2
  • Ruch Poparcia Palikota – 2
  • Prawo i Sprawiedliwość – 2
  • Platforma Obywatelska – 3

Dodatkowo:

  • Państwowa Komisja Wyborcza – 2

W badaniu 27 serwisów parlamentów krajów członkowskich UE, Polska otrzymała ocenę niedostateczną wraz z ośmioma innymi krajami. Wynik badania nie napawa optymizmem, ponieważ jedynie jeden serwis spełnia minimalne wymagania dostępności. Na wyróżnienie zasłużył serwis austriacki.

Źródło: Fundacja Widzialni
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.