Panasonic wprowadzi domowe elektrociepłownie

Ene Farm, czyli energię i ciepło wytwarzaj we własnym domu

Domowa elektrociepłownia od Panasonica

Domowa elektrociepłownia od Panasonica

Urządzenie działające jak domowa elektrociepłownia wytwarza nie tylko energię elektryczną, ale i ciepło. Jak przekonuje producent, Ene Farm charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, najwyższą na świecie sprawnością środowiskową i najmniejszą w branży przestrzenią instalacyjną.

Wyniki sprzedaży tego rozwiązania w Japonii (5000 sztuk od maja 2009 do stycznia 2011) skłoniły firmę Panasonic do przygotowania Ene Farm na rynek europejski. W nowo powstałym Biurze Rozwoju Ogniw Paliwowych Panasonic w Langen w Niemczech, specjaliści japońscy i europejscy będą pracowali nad dostosowaniem produktu do potrzeb użytkowników europejskich.

W Ene Farm elektryczność jest wytwarzana poprzez reakcję chemiczną między tlenem zawartym

w atmosferze i wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego, a ciepło będące produktem ubocznym tego procesu służy do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody. System ten jest przyjazny dla środowiska. Ponieważ prąd jest wytwarzany i używany w jednym miejscu, nie ma strat przesyłowych, a ponadto można wykorzystać całe ciepło powstające podczas generowania elektryczności.

W porównaniu ze standardowym używaniem prądu z elektrowni cieplnej oraz ogrzewaniem wody i mieszkania za pomocą miejskiego gazu, system ogniw paliwowych pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o około 35 procent, a emisji CO

2

o około 48 procent. Co bardzo ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych powierzchnię wymaganą do instalacji zmniejszono o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnym modelem i wynosi ona około 2 m2

.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News