Sony KDL-46EX725

Pomimo dużej przekątnej ekranu, która wynosi 117 centymetrów, telewizor Sony KDL 46EX725 jest bardzo energooszczędny – zużywa tylko 80 W – jednak jakość obrazu tego telewizora 3D Edge LED absolutnie nic na tym nie traci.
Sony KDL-46EX725

Sony KDL 46EX725: telewizor LED z fajnym obrazem w 2D i 3D.

Sony KDL 46EX725: telewizor LED z fajnym obrazem w 2D i 3D.

Macie wolny wybór w zakresie sposobu odbioru telewizji. W telewizorze Sony są dostępne następujące możliwości transmisji: przez kabel analogowy, przez DVB-T, i -C, oraz -S2, które są zintegrowane. Bardzo nam się spodobało to, co telewizor potrafi zarówno w jakości SD jak i HD. Ostrość ruchu nie dała podczas testu powodów do narzekania – obraz jest ostry i szczegółowy, a kolory żywe.

Poza tym KDL-46EX725 odtwarza filmy DVD dobrze, a nawet bardzo dobrze. Nawet w ciemnych scenach jest wciąż widocznych bardzo dużo detali. W przypadku materiałów z płyt Blu-ray obraz jest tak samo świetny, a odczyt nawet trochę lepszy niż z DVD.

Mało błędów obrazu w trybie 3D

Jakość obrazu 3D tego telewizora Sony jest fajna, a obraz spokojnie daje się oglądać. Zmierzony Crosstalk przez cały czas wynosi niecały jeden procent, co jest wartością odpowiednio niską, a zatem też dobrą. W teście jednak pojawiło się widoczne miganie, które występowało przede wszystkim na jednolitych powierzchniach. Wierność kolorów obrazu 3D jest dobra, jasność jest typowa dla telewizorów przysłonowych, ale obraz jest wciąż wystarczająco jasny.

Okulary przysłonowe 3D: trochę ciężkie, ale ogólnie wygodne.

Okulary przysłonowe 3D: trochę ciężkie, ale ogólnie wygodne.

Bardzo nieporęczne i wyglądające na ciężkie okulary 3D nosi się wbrew oczekiwaniom wygodnie. Jednak ich kąt widzenia jest trochę ograniczony, bo są one przede wszystkim mało tolerancyjne podczas przechylania głowy w bok. Nie można więc np. położyć głowy na ramieniu kochanej osoby podczas oglądania w 3D. Jak to zazwyczaj jest z telewizorami Sony średniej klasy, w ofercie nie ma okularów 3D – trzeba je samemu dokupić za ponad 200 zł za sztukę (TDG-BR250).

Czysty dźwięk, uciążliwy odtwarzacz mediów

Telewizor Sony oferuje bogate możliwości ustawień dźwięku, ale wcale nie trzeba niczego zmieniać, ponieważ dźwięk już na fabrycznych ustawieniach jest dobry, a bas brzmi porządnie. Przy bardzo niskich częstotliwościach zaczyna jednak bardzo szybko buczeć obudowa. Na wysokich częstotliwościach zjawisko to pojawia się znacznie później.

Pilot odpowiada standardowi Sony – dwa koncentryczne pierścienie z przyciskami oraz bardzo małe przyciski funkcyjne – ogólnie jest on bardzo przejrzysty. Za pomocą złącz USB można zapisywać na zewnętrznych pamięciach materiały transmitowane z nadajników DVB, tylko telewizor musi je najpierw sformatować. Poza tym zintegrowany odtwarzacz odczytuje pliki multimedialne z pamięci USB. Dobór obsługiwanych formatów multimedialnych jest rozsądny: w trakcie testu działały przykładowo pliki wideo DivX, XviD, MPEG 2, ale nie działały pliki MKV w wysokiej rozdzielczości.

To samo tyczy się mediów dostępnych w sieci domowej (DLNA), z którą telewizor łączy się za pomocą złącza LAN. Ten Sony ma wbudowaną również przeglądarkę internetową, która reaguje bardzo szybko, ale nie obsługuje ani Flash ani plików wideo Java. Można także korzystać z miedatek, YouTube’a i innych serwisów wideo dostępnych w postaci aplikacji i widgetów. Dla wielbicieli serwisów społecznościowych są zainstalowane fabrycznie Facebook i Twitter.

Zielony TV

Wróćmy do już wspomnianego, zredukowanego zużycia prądu. Telewizor opatrzono etykietką wydajności energetycznej klasy A. W normalnym trybie, w teście, zużywał on 80 W, czyli naprawdę bardzo niewiele. Jeśli włączycie dodatkowo czujnik światła, urządzenie zużywa niewiele ponad 50 W, a jasność ekranu jest wciąż jeszcze całkowicie wystarczająca (107 Cd/m2).

Podsumowanie

Jakość obrazu telewizora Sony KDL-46EX725 była w teście bardzo dobra. Obraz jest bardzo ostry, a kolory żywe, zarówno w jakości SD i HD, przy wykorzystaniu czterech tunerów telewizora, z płyt DVD oraz Blu-ray. Również jakość obrazu 3D jest dobra, przeszkadzające podwójne kontury (ghosting) ustawiliśmy tak, że były bardzo niewielkie. I to wszystko potrafi telewizor LED, który w dodatku obchodzi się bardzo oszczędnie z prądem.

Alternatywa Sharp Quattron LC-46LE925E za niecałe 4900 zł jest równie fajnym telewizorem 3D – podwójne kontury wyglądają na nim podobnie nieznacząco, a na miganie nie można się uskarżać. Ten Sharp przekonuje nie tylko dobrym trójwymiarowym obrazem, ale także trybem 2D. Do tego dochodzą jeszcze fajny design, czysty dźwięk, funkcjonalności sieciowe i dobrze umieszczone złącza (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony KDL-46EX725

Fajny telewizor 3D LED o bardzo dobrej jakości obrazu i czystym dźwięku.

PLUSY:

Dobrej jakości obraz w 2D i 3D
Niskie zużycie prądu
Czysty dźwięk

MINUSY:
Odtwarzacz multimediów obsługuje niewiele formatów
Okulary 3D są trochę zbyt czułe