Super Hi-Vision na targach IFA 2011

We współpracy z japońskim nadawcą, telewizją publiczną NHK, Sharp stworzył prototyp 8K4K. Posiada on ok. 33 milionów pikseli (7680 x 4320), co daje ponad 16-krotnie większą rozdzielczość w porównaniu z dotychczasowymi telewizorami HD. Monitor ten, jako pierwszy na świecie, jest w stanie wyświetlać obrazy w formacie Super Hi-Vision, formacie telewizji przyszłości, również znanym pod nazwą Ultra High Definition Television (UHDTV).
Super Hi-Vision na targach IFA 2011
Pierwszy telewizor o rozdzielczości Super Hi-Vision

Pierwszy telewizor o rozdzielczości Super Hi-Vision

Obraz w 85-calowym modelu 8K4K został osiągnięty dzięki szeregowi zastosowanych rozwiązań, a zwłaszcza dzięki opatentowaniej technologii UV

2

A frimy Sharp. System ten oparty jest na procesie umożliwiającym pozycjonowanie ciekłych kryształów w panelu LCD przy użyciu światła UV. Precyzyjne wyrównanie położenia molekuł w konkretnym kierunku jest krytycznym parametrem dla osiągnięcia wysokiego współczynnika dynamicznego kontrastu i zwiększenia o ponad 20% współczynnika apertury. Zwiększony kontrast i współczynnik apertury daje niezwykle wysoką jakość obrazu, pozwalając na niezapomniane przeżycia podczas oglądania żywych i realnych sekwencji na ekranie.

Pierwsze transmisje Super Hi-Vision planowane są dopiero na 2020 rok.