Technologia GPS w ochronie samochodów

Lokalizator GPS jest niewielkim urządzeniem, które komunikując się drogą radiową z satelitą, umożliwia dokładne określenie pozycji. Z reguły umieszcza się go w dyskretnym miejscu w samochodzie np. pod tapicerką, dzięki czemu złodziej nie wie, że pojazd jest monitorowany, a my za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu możemy w każdej chwili sprawdzić, co się dzieje z naszym autem.
Technologia GPS w ochronie samochodów
Już nie 'zgubisz' swojego samochodu

Już nie “zgubisz” swojego samochodu

Urządzenia dostępne obecnie na rynku wyposażone są w szereg rozmaitych funkcji. Jedną z nich jest np. zaznaczanie wybranego obszaru na mapie, po przekroczeniu którego uruchamia się alarm. Systemy mogą przesyłać informacje nie tylko za pomocą Internetu, ale także sieci komórkowych, dzięki czemu można się z nimi komunikować w dowolnej chwili.

Niektóre urządzenia wyposażone są również w mikrofon, który pozwala rejestrować rozmowy we wnętrzu samochodu czy czujnik ruchu, zapewniając tym sposobem pełną kontrolę nad pojazdem.

Ile to kosztuje?

– Lokalizator GPS wykorzystywany do ochrony prywatnego samochodu można kupić już za kilkaset złotych. Często urządzenia są proste w montażu, więc nie wymagają ingerencji specjalisty, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Odrębną kwestią jest oprogramowanie. Część firm wymaga opłacania miesięcznego abonamentu, jednak są też takie, które w zakresie użytku niekomercyjnego oferują je bezpłatnie. Dodatkowo lokalizator może też wymagać karty SIM dowolnego operatora, co w przypadku okazjonalnego użytkowania kosztuje/wynosi ok. 5 zł rocznie – tłumaczy Piotr Majewski z firmy Rikaline.