VTX3D Radeon HD 6670 1024MB GDDR5

W połowie kwietnia AMD poszerzyło ofertę układów graficznych o kolejne trzy modele. Wszystkie one zostały przeznaczone dla najpopularniejszej, budżetowej części rynku. Są zróżnicowane zarówno pod względem wydajności, jak i ceny, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie. Kartą którą chciałbym Wam zaprezentować jest standardowo taktowany Radeon HD 6670 od VTX3D.
VTX3D Radeon HD 6670 1024MB GDDR5

Pod względem poboru mocy platformy AMD nie pozostawia złudzeń - 100 W przewagi to ogromny wynik.

Pod względem poboru mocy platformy AMD nie pozostawia złudzeń – 100 W przewagi to ogromny wynik.

Prezentowana karta graficzna została wyposażona w układ graficzny Radeon HD 6670 o kodowej nazwie Turks. Cechy GPU są prawie identyczne jak w przypadku słabszego HD 6570. Oba Radeony mają do dyspozycji 480 jednostek cieniujących, 24 jednostki teksturujące a także osiem ROP’ów. Jedyną cechą różniącą obie konstrukcje jest częstotliwość pracy GPU. W przypadku wydajniejszego Radeona zegar rdzenia ma 800 MHz, a w słabszym HD 6570 wartość ta została ustawiona na 650 MHz. Aby rozszerzyć zakres klientów do których skierowane będą karty wykorzystujące rdzenie Radeon HD 6570 AMD zdecydowało się dać producentom wolną rękę w kwestii doboru kości pamięci. Tak więc istnieje szansa, że na półce obok siebie będą stały karty z nowszymi GDDR5 i starszymi GDDR3. W przypadku tych pierwszych efektywna częstotliwość pracy nie będzie przekraczała 4000 MHz, czyli tyle, ile w Radeonach HD 6670, natomiast w przypadku słabszych będzie to 1800 MHz. We wszystkich kartach z rdzeniami Turks komunikacja GPU z pamięciami odbywa się przy pomocy 128-bitowej szyny danych.

W syntetycznym 3DMarku wydajność jest po stronie droższego o około 50 zł GeForce'a wykorzustującego układ poprzednej generacji

W syntetycznym 3DMarku wydajność jest po stronie droższego o około 50 zł GeForce’a wykorzustującego układ poprzednej generacji

VTX3D (Vertex3D)Radeon HD 6670 jest produktem pracującym ze standardowym taktowaniem przeznaczonym dla Radeonów HD 6670 – 800 MHz dla rdzenia oraz 4000 MHz dla pamięci GDDR5. Łącznie do dyspozycje dostajemy jej 1 GB.

Crysis Warhead mimo iż wykorzystuje biblioteki DirectX 10 jest w stanie obciązyć każdą nową kartę graficzną. 14 fps to zdecydowanie za niski wynik aby płynnie pograc na testowanym VTX3D.

Crysis Warhead mimo iż wykorzystuje biblioteki DirectX 10 jest w stanie obciązyć każdą nową kartę graficzną. 14 fps to zdecydowanie za niski wynik aby płynnie pograc na testowanym VTX3D.

Po wyjęciu karty z pudełka uwagę zwraca sporych rozmiarów układ chłodzenia wkomponowany w czerwonego koloru plastik. Został on zbudowany z wykorzystaniem dużych rozmiarów aluminiowego radiatora oraz umieszczonego centralnie na nim wentylatora. Jego wydajność pozwala karcie pracować w trybie 2D z temperaturą 36°C przy generowanym hałasie na poziomie 34,2 dB. Po obciążeniu karty graficznej wymagającą grą obie wartości rosną do poziomu 54°C oraz 45,9 dB. Zarówno wartości w trakcie spoczynku jak i obciążenia są na tyle niskie, że karta z powodzeniem może być użyta do budowy komputera typu media center.

W Far Cry widoczna jest spora, prawie dwukrotna przewaga niewiele droższego GeForce'a

W Far Cry widoczna jest spora, prawie dwukrotna przewaga niewiele droższego GeForce’a

Wydajność Radeona HD 6670 w grach jest na tyle niska, że wchodzi w rachubę rozgrywka jedynie w trybach 1680×1050 oraz niższych. Ustawienie wyższej, bądź włączenie wygładzania powoduje natychmiastowy spadek ilości generowanych klatek na sekundę. Niestety – jest to karta przeznaczona jest głównie do celów bardziej przyziemnych jak wykorzystanie w komputerach multimedialnych czy w biurowych komputerach gdzie konieczne jest wykorzystanie większej ilości monitorów jednocześnie. Dzięki technologii AMD Eyefinity oraz wyjściom D-Sub, DVI oraz HDMI prezentowany VTX3D jest w stanie obsłużyć trzy wyświetlacze jednocześnie.

W DiRT2 zdecydowanie lepiej sprawdzi się kata Asusa z GeForcem na pokładzie

W DiRT2 zdecydowanie lepiej sprawdzi się kata Asusa z GeForcem na pokładzie

VTX3D Radeon HD 6670 oprócz przystępnej ceny oscylującej obecnie w okolicach 300 zł oferuje również pełne wsparcie dla odtwarzania filmów w standardzie Full HD, akcelerację aplikacji poprzez APP (ATI Stream) na odtwarzaniu obrazu 3D (HD3D) kończąc. Jako plus należy również zaliczyć maksymalny pobór mocy na poziomie 66 W, a także obsługę trybu CrossFireX z zintegrowanym w procesorach Llano rdzeniem GPU.

Grzegorz Glonek