Jak za darmo odzyskać skradziony komputer/smartfon?

No cóż, możesz mieć nadzieję że był mu bardziej potrzebny niż tobie i że dobra karma kiedyś wróci. Możesz także zainstalować oprogramowanie, które pozwoli odzyskać sprzęt w dosyć szybki tempie. Jak to możliwe?
Jak za darmo odzyskać skradziony komputer/smartfon?

Większość nowoczesnych urządzeń ma możliwość geolokalizacji. W przypadku telefonu jest to najprostsza czynność, bowiem są one wyposażone zarówno w GPS, jak i kontroler Wi-Fi. Komputery przenośne do lokalizacji wykorzystają wprawdzie tylko Wi-Fi, ale wspomagają się kamerą zamontowaną na matrycy. Dzięki temu w kilka chwil będziemy mieli piękny portret złodzieja.

Sens używania tego typu programów udowodnił blog This Guy Has My MacBook. W marcu tego roku autorowi ukradziono MacBooka, którego udało się odzyskać dzięki aplikacji Hidden. Bez wątpienia pomogły w tym zdjęcia złodzieja, które otrzymał prawowity właściciel komputera.

My zajmiemy się aplikacją Prey, której zasada działania jest bardzo zbliżona do Hidden, z tym że program dostępny jest na wszystkie komputery – od Windows, przez Ubuntu, aż po Mac OS X. Prey potrafi także lokalizować telefony z Androidem. Co z wersją na iPhone? Autorzy zapowiadają, że prace są w toku.

Aplikacja Prey jest darmowa i ma otwarte źródła. W wersji podstawowej jest darmowa, aczkolwiek można wykupić opcję płatną, która ma większe możliwości. Jednak nawet te podstawowe wystarczą, aby w razie problemu dosyć szybko zlokalizować własny sprzęt. Program pobieramy ze strony preyproject.com/download. Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu zobaczycie poniższe okno.

Klikamy Next i wybieramy zalecaną formę konfiguracji potwierdzając to jeszcze raz przyciskiem Next. Musimy podać adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie rejestracji. W naszym przypadku mail potwierdzający szedł kilkanaście minut, więc nie należy się stresować klikając intensywnie przycisk odśwież w skrzynce pocztowej.

Następnie jeszcze raz uruchamiamy Prey Configurator tym razem wybierając opcję Manager Prey settings. Tam zaznaczamy opcje Wifi autoconnect, Enable guest account oraz Extended headers co pozwoli szybciej zlokalizować skradziony komputer. Program standardowo będzie działał w tle, jako usługa Windows. Oznacza to, że Prey jest nie do wykrycia przez średnio ogarniętego człowieka, jakim jest złodziej.

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się na stronie panel.preyproject.com, która daje kontrolę nad komputerem z aplikacją Prey. Można tam włączyć zaginięcie urządzenia, dzięki czemu chwilę później powinny dotrzeć pierwsze raporty mówiące o nowym miejscu pobytu. Warto zaznaczyć opcje Get active connections, Get nearby Wifi hotspots oraz Trace route, które mogą być nieocenione w przypadku ewentualnych poszukiwań.

Program może również wykonywać określone czynności, czyli zablokować skradziony komputer lub uruchomić alarm, który wprowadzi złodzieja w lekką konsternację. Jednak równie dobrze można je pozostawić wyłączone składając nowemu posiadaczowi niespodziewaną wizytę.

Zanim zaczniecie używać aplikacji Prey warto zapoznać się z poniższym filmikiem przygotowanym przez twórców. Pokazuje on zasadę działania programu oraz pozwala na szybkie poznanie jego podstawowych opcji.

Prey Project introduction from Carlos Yaconi on Vimeo.