OvisLink AirLive N.MINI – w parze raźniej!

AirLive N.MINI nie jest standardowym ruterem, tak z uwagi na rozmiary, jak i wyposażenie oraz funkcjonalność. Niemniej jednak w standardowej konfiguracji również się sprawdzi, choć w tym wypadku pewnym mankamentem będzie brak portów LAN. N.MINI oferuje ponadto dodatkową funkcjonalność, której w konkurencyjnym sprzęcie tej grupy raczej nie znajdziemy. W tym jednak celu najlepiej wykorzystać dwa egzemplarze tego produktu, ale o tym za chwilę.
OvisLink AirLive N.MINI – w parze raźniej!

N.MINI pracuje w częstotliwości 2,4 GHz i został wyposażony w dwie wbudowane anteny. Daje to, w teorii, możliwość pracy z prędkością 300 Mb/s. Ruter został wyposażony w jedno złącze RJ45, które wykorzystujemy do podłączenia się ze światem zewnętrznym, czyli Internetem. Taka konfiguracja zazwyczaj uniemożliwia dzielenie łącza między klientów kablowych, ale w tym przypadku można sobie z tym poradzić stosując… drugie N.MINI. O szczegółach tej konfiguracji nieco dalej. Samo urządzenie jest niewielkie – jak dwie złączone paczki zapałek, oraz lekkie. W komplecie jest też oczywiście zasilacz.

Produkt AirLive ma możliwość pracy w trzech trybach: jako ruter, punkt dostępowy i klient. W pierwszym z nich dzieli on łącze internetowe, np. z modemu DSL czy od dostawcy kablowego, pomiędzy klientów bezprzewodowych. W tym trybie dostępne są standardowe opcje takie jak przekierowanie portów, DMZ czy filtrowanie URL. Mamy nawet prosty QoS, obsługę wielu SSID oraz VLAN-ów. Kiedy urządzenie pracuje jako AP podłącza się je do już istniejącej sieci. Umożliwia to dołączenie do wykorzystywanej już infrastruktury urządzeń bezprzewodowych – laptopów, tabletów, smartfonów. Trzeci tryb pracy, ostatni, ale nie mniej ważny, to działanie jako klient. Opcja ta może się okazać szczególnie przydatna użytkownikom, którzy chcą podłączyć urządzenie kablowe w miejscu gdzie brak gniazdka sieciowego. Wówczas port LAN odbiornika (np. telewizora multimedialnego) łączymy kablem z portem N.MINI i możemy się cieszyć dostępem do sieci bez potrzeby ciągnięcia kabli. Najprościej wykorzystać do tego dwa urządzenia AirLive, wówczas w celu uzyskania połączenia wystarczy na obydwu wcisnąć przycisk WPS. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby N.MINI podłączyć w ten sposób do już wykorzystywanej przez nas sieci bezprzewodowej.

Wydawać by się mogło, że tak niepozorne urządzenie nie jest w stanie zapewnić dobrej wydajności. Kto tak sądzi zostanie mile zaskoczony. Podczas przesyłania danych w trybie dupleks pomiędzy dwoma OvisLinkami uzyskaliśmy prędkość łącznie ok. 83 Mb/s. W trakcie wysyłania w jedną stronę, zarówno do jak i od rutera, prędkości utrzymywały się na średnim poziomie ok. 77 Mb/s. Niewątpliwą zaletą tego sprzętu jest także niskie zużycie energii. W trybie jałowym pobór wahał się między 0,6 a 0,7 W. Jest to rezultat godny pochwały.

Tak ze względu na niewygórowaną cenę, jak i na ciekawą funkcjonalność N.MINI jest sprzętem godnym polecenia. Choć jako ruter nie może dzielić sygnału w sieci przewodowej, to możliwość pracy w trybie bezprzewodowego klienta rekompensuje tą niedogodność. Sprawdzi się dobrze tam, gdzie z różnych przyczyn nie chcemy, bądź nie możemy dociągnąć skrętki.

OvisLink AirLive N.MINI

Obsługiwane standardy: 802.11 n/b/g
Obsługiwane częstotliwości: 2,4GHz
Wymiary (D × S × W): 54 × 75 × 18 mm
Złącza: 1 × WAN (RJ45)
Gwarancja:24 miesiące

PLUSY:

Przyzwoita wydajność
Niewielkie rozmiary
Możliwość pracy jako bezprzewodowy klient

MINUSY:
Brak portu LAN