Samsung Galaxy W i8150

Flota Galaxy wciąż płynie dalej. Gdyby Galaxy W kosztował mniej niż 1200 zł mógłby się stać nowym hitem zakupowym Samsunga. Szybki procesor i udany interfejs użytkownika TouchWiz 4.0 niemile zaskoczyły konkurencję rynku kompaktowych smartfonów.
Samsung Galaxy W i8150

Samsung Galaxy W: mała wyścigówka z mocnym systemem operacyjnym.

Samsung Galaxy W: mała wyścigówka z mocnym systemem operacyjnym.

Na pierwszy rzut oka lista wyposażenia Galaxy W przypomina tę z Galaxy S Plus: takie same procesory w środku (1,4 GHz), pamięć RAM i rozdzielczość wyświetlacza również są identyczne. Jednak jest pewna decydująca różnica: przekątna wyświetlacza wynosząca tylko 3,7 zamiast 4 cali. Nie bazuje on na technologii AMOLED, lecz na tradycyjnej LCD. W teście wyświetlacza jest to zauważalne, ponieważ ostrość, kontrast i jasność są jak na LCD na dobrym poziomie, ale model W nie dorównuje starszym modelom Galaxy.

Pierwszej klasy wydajność

Litera W to skrót od Wonder i według Samsunga oznacza smartfony, które, przyciągają uwagę odpowiednim designem i dobrą wydajnością. Pierwszego punktu nie możemy potwierdzić. Kompaktowy i lekki Galaxy W, ważący 113 gramów, sprawia wprawdzie wrażenie porządnie wykonanego a dzięki żłobkowanym krawędziom jest bardzo poręczny, jednak nie odczuwa się tej wysokiej jakości, bo wygląda jakby był zrobiony z typowego dla Samsunga, kruchego sztucznego tworzywa.

Jeśli chodzi o wydajność, smartfon przekonał nas do siebie znacznie bardziej. Galaxy W potrzebował tylko pół sekundy, aby otworzyć kontakty i wiadomości. Przeglądarka uruchamia się w dobrym czasie jednej sekundy. Także subiektywnie tempo pracy wydaje nam się sprawne i płynne prawie we wszystkich zakresach, jedynie przy przechodzeniu między ekranami startowymi zauważyliśmy lekkie przeskoki.

Olśniewająco dobra obsługa

Do mocnych stron Galaxy W należy komfortowa obsługa. Oprócz sprawnej wydajności dotykowy ekran przekonuje do siebie także wyjątkowo szybką reakcją. Pisanie w telefonie przebiega precyzyjnie i bezbłędnie. Nadzwyczaj udane jest połączenie najnowszej wersji Androida (2.3.5) z interfejsem użytkownika Samsung UI TouchWiz 4.0. Ten ostatni jest używany również w modelu Galaxy S2. Do różnych ekranów startowych można przypisać niezliczoną ilość widgetów i zgodnie z życzeniem dodawać je albo usuwać. Poza tym są dostępne tak zwane hub-y (Entertainment Hubs). W zakładce “game hub” dostępne są wybrane, dostępne na rynku Androida gry dla jednego i wielu graczy. W zakładce “Music Hub” dostępnych jest obecnie około 13 milionów piosenek. Najbardziej użyteczną zakładką jest bez wątpienia “Social Hub”. Gromadzi ona wszystkie wiadomości i nowości z Waszych kont na Facebook-u i Twitterze. W przyszłości ma ona być ona rozszerzona jeszcze o bezpłatną usługę czatu.

Również przeglądarka zasługuje na pochwałę. Nawigacja przebiega płynnie, koniuszkiem palca zoomuje się bez problemu na całej powierzchni ekranu. Wyświetlacz jest do tego jasny i ostry, wystarczająco, aby oddać detale stron internetowych.

Zdjęcia z kolorowym odcieniem

5-megapikselowy aparat tego smartfona zrobił na nas negatywne wrażenie. Zdjęcia testowe, zrobione w sztucznym i dziennym świetle, psuje mocny czerwony odcień i wyraźnie widoczna nieostrość na krawędziach. Ekspozycja z i bez lampy błyskowej w kiepskim świetle i w całkowitej ciemności jest za to bardzo dobra. Na naszym testowym wideo HD obraz był bardzo nieostry.

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

Dużo szumów, niecodzienna wytrzymałość
Zrozumiałości zarówno po stronie telefonu jaki i sieci stałej stoją na przeszkodzie bardzo mocne szumy. Dobra głośność oraz porządny dźwięk rekompensują jednak te niedostatki. Podczas rozmowy na głośniku szum jest jeszcze wyraźniejszy, ale dzięki dobremu dźwiękowi i głośności jest jeszcze do zniesienia.

Galaxy W jest bardzo mocny jeśli chodzi o pracę na baterii. Wprawdzie całkowite naładowanie pustej baterii zajmuje ponad dwie godziny, ale gdy to już nastąpi, wytrzymuje ponad sześć godzin w teście rozmowy na pełnym obciążeniu sieci. Jeszcze lepiej smartfon sprawował się podczas pracy w Internecie na pełnej jasności wyświetlacza: zabawa skończyła się dopiero po prawie ośmiu godzinach surfowania.

Podsumowanie: sprytne i cudowne urządzenie
Jak w przypadku większości nowoczesnych smartfonów, również w nowym modelu Galaxy postawiono nacisk na użyteczność pracy online oraz na wydajność. Telefon ten zdobywa w praktyce sporo punktów dzięki dużej wydajności. Dzięki interfejsowi TouchWiz 4.0 i aktualnemu systemowi Android dostępne są niezliczone opcje personalizacji smartfona. Efekt wizualny wyświetlacza bez technologii AMOLED jest raczej przeciętny, tak samo jak akustyka, aparat i wygląd. Wrażenie robi wytrzymały akumulator. Galaxy W można kupić już od około 1200 zł.

Alternatywa:
Alternatywą jest doskonały telefon Galaxy S Plus. Ten smartfon z wyświetlaczem Super AMOLED o przekątnej 4 cali i procesorem z taktowaniem 1,4 GHz nie tylko sprawdza się w testach, ale pozostawia też po sobie bardzo dobre wrażenie. Aktualnie S Plus można kupić od około 1300 zł bez umowy.

Samsung Galaxy W I8150

Superszybki smartfon z bardzo dobrym systemem operacyjnym, przystosowany do długiej pracy w Sieci.

PLUSY:

Android i TouchWiz 4.0 doskonale się uzupełniają
Mocny procesor z taktowaniem 1,4 GHz
Nadzwyczaj wytrzymały akumulator
Szybka przeglądarka Internetowa

MINUSY:
Słyszalne szumy podczas telefonowania
Aparat pozostawiający na zdjęciach czerwony odcień i mający problemy z łapaniem ostrości