Sony Ericsson Xperia arc S

Nowe wydanie Xperii arc to znacznie więcej mocy dzięki procesorowi taktowanemu z częstotliwością 1,4 GHz. Pomimo wyższej wydajności, akumulator wytrzymuje w teście dłużej niż w “normalnej” wersji arc, dzięki czemu tuning nowego modelu daje się wyraźnie zauważyć w wynikach testu.
Sony Ericsson Xperia arc S

Sony Ericsson Xperia arc S: odświeżony smartfon z Androidem.

Sony Ericsson Xperia arc S: odświeżony smartfon z Androidem.

Galaxy S, Desire S, iPhone 4S, … – modele telefonów komórkowych prędzej czy później doczekają się swoich udanych, odświeżonych wersji z dodatkiem litery S w nazwie. Tak stało się również w przypadku nowego super-pakietu z Androidem Xperia arc S Sony Ericsson-a. Już pół roku po wprowadzeniu na rynek Xperii arc pojawia się jej następca z ulepszonym procesorem.

Wydajny procesor

W Xperii arc S pracuje zamiast jednostki taktowanej z częstotliwością 1 GHz jednordzeniowy procesor Snapdragon z taktowaniem 1,4 GHz. Według firmy Sony Ericsson ma on za zadanie przyśpieszać o 25% uruchomianie aparatu, otwieranie stron internetowych oraz dostęp do zawartości multimedialnych. W naszym teście byliśmy w stanie ustalić jeden znaczący przyrost wydajności: arc S otwierał strony (w sieci mobilnej) nawet o około 30 procent szybciej niż poprzedni model, a w połączeniu WLAN jeszcze o około 15 procent szybciej. Najlepszy wynik Xperia arc S uzyskała w teście Vellamo: jako pierwsze urządzenie przekroczyła ona w naszym teście wynik 1000 punktów.

Wyświetlacz: duży i jasny ekran o przekątnej 4,2 cala.

Wyświetlacz: duży i jasny ekran o przekątnej 4,2 cala.

Wysoka wydajność, aktualny system operacyjny Android

Skok wydajności można jednoznacznie wykazać w naszych pomiarach pracy na wysokich obrotach. Xperia arc S jest średnio o jedną dziesiątą szybsza od swojego poprzednika jeśli chodzi o dostęp do przeglądarki internetowej, bazę danych kontaktowych i pisanie sms-ów. Obsługa za pomocą wyświetlacz o przekątnej 4,2 cala przebiega całkowicie płynnie i wygodnie. Za ten komfort użytkowania jest na pewno odpowiedzialny Android w wersji 2.3.4, do którego wniesiono pewne poprawki.

Identyczny design, lepszy akumulator

Modele Xperia arc i arc S są bardzo podobne i na pierwszy rzut oka nie można ich odróżnić. Charakterystyczny, wygięty kształt nie uległ zmianom, tak samo jak cienka, odrobinę rozklekotana pokrywa baterii oraz łatwo brudząca się powierzchnia o fortepianowym połysku. Również jeśli chodzi o szczegóły techniczne niewiele się zmieniło, nawet w takich drobiazgach jak funkcja screenshot czy raczej słabo działające głosowe wyszukiwanie przez Google. Tak więc Xperia arc S oferuje szybki UMTS przez HSPA, WLAN (b/g/n) i wejście na karty pamięci microSD, maksymalnie do 32 GB. Kartę o pojemności 8 GB znajdziemy w zestawie.

Na szczęście, pomimo wyższej wydajności, nowy procesor wydaje się mieć pozytywny wpływ na czas pracy na baterii. Akumulator o takiej samej pojemności (1500 mAh) może w przypadku arc S pracować o ćwierć godziny dłużej podczas rozmowy telefonicznej na pełnych obrotach i nawet o pół godziny dłużej w Internecie na pełnej jasności wyświetlacza (łącznie 7 godzin).

Aparat robiący panoramiczne zdjęcia 3D

Wbudowany aparat o rozdzielczości 8,1 megapiksela umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości HD. Poprzez pochylenie aparatu można stworzyć zdjęcie 3D, które potem za pomocą przejściówki HDMI można oglądać na telewizorze 3D. Panoramiczne ujęcia 3D umieszczane są w dodatkowej galerii. Nie można jednak obrabiać zdjęć 3D w telefonie, ponieważ arc S nie posiada wyświetlacza 3D. Zatem komuś, kto nie posiada telewizora 3D, funkcja 3D na nic się nie przyda.

Jakość zdjęć 2D jest taka sama jak w Xperii arc – wprawdzie niezła, ale nie rewelacyjna (zobacz galerię). Zwłaszcza przy słabym świetle zanika ostrość i pojawiają się dość mocne szumy.

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

Wideo HD nagrywane za pomocą arc S (720p) również jest trochę nieostre. Przede wszystkim obiekty bardzo oddalone wydają się mocno rozmyte. Kolory mogłyby być trochę bardziej wyraziste, chociaż są i tak dość wiernie odwzorowane.

Podsumowanie: S oznacza Speed

Ulepszony wariant S Xperii arc wnosi przede wszystkim znaczący przyrost wydajności. Maksymalnie płynna wydajność i szybkie tempo pracy przeglądarki stanowią duży krok naprzód i pokazują, że telefon komórkowy niekoniecznie musi wymagać dwurdzeniowego procesora. Nowa edycja zdobywa również punkty za dłuższy czas pracy na baterii. Telefon sprzedawany jest teraz już od 1700 zł be zumowy. My z czystym sumieniem polecamy zakup tej nowej edycji.

Alternatywa

Następca Galaxy S, Galaxy S Plus, jest podobnie wyposażony, ale znacznie tańszy od Xperii arc S. Ten telefon z Androidem Samsunga można kupić w Sieci już od około 1350 zł bez umowy. W przeciwieństwie do telefonu arc S, Galaxy S Plus dysponuje świetnym dotykowym ekranem Super AMOLED.

Sony Ericsson Xperia arc S

Udana nowa wersja androidowego telefonu z wyższej półki z mocniejszym, jednordzeniowym procesorem.

PLUSY:

Szybki procesor z taktowaniem 1,4, którego zaletą jest…
…doskonała wydajność
Elegancki design
Dobry wyświetlacz dotykowy
Wydłużony czas pracy na baterii

MINUSY:
Niedopracowany aparat