Western Digital My Book Live 1TB

Jeśli nie potrzebujesz klienta BT, serwera wydruku i nie zamierzasz podłączać do NAS pendrive-a czy dysku USB, a zależy ci na cichym, wydajnym i niedrogim urządzeniu do składowania danych – to Western Digital My Book Live 1TB powinien ci się spodobać.
Western Digital My Book Live 1TB

WD My Book Live można nazwać energooszczędnym. Pobór prądu podczas dostępu do danych jest niski.

WD My Book Live można nazwać energooszczędnym. Pobór prądu podczas dostępu do danych jest niski.

Pod względem formy postawiono na prostotę. Matowa, zaokrąglona obudowa prezentuje się bardzo estetycznie. Umieszczona z przodu jedna dioda informuje o stanie pracy zmieniając kolor lub pulsując. Tył wygląda równie oszczędnie – obok wejścia zasilania znajdziemy gigabitowy port LAN, przycisk reset i złącze Kensington Lock do przypięcia linki zabezpieczającej przed kradzieżą. Zarówno górna jak i tylna część posiada otwory służące odprowadzaniu ciepłego powietrza. Urządzenie pozbawione jest wentylatora, dzięki czemu pracuje niemal bezgłośnie. Jego zaletą jest także niski pobór energii.

Jeszcze niższy wynik uzyskaliśmy w trybie oszczędzania energii. Mniej zużywało niewiele urządzeń.

Jeszcze niższy wynik uzyskaliśmy w trybie oszczędzania energii. Mniej zużywało niewiele urządzeń.

Prócz podstawowych funkcji takich jak serwer FTP i SAMBA WD nie ma wiele do zaoferowania. Wyposażono go w serwer multimediów zgodny z DLNA i iTunes. W komplecie znajdziemy też oprogramowanie do backupu danych. O ile w urządzeniu dla domu można wybaczyć brak serwera WWW czy drukarek, to brak klienta pobierania zdaje się być poważnym niedociągnięciem. Rezydujące w pasku zadań narzędzie WD Quick VIew informuje użytkownika o znalezionych w sieci magazynach danych oraz ich stanie pracy. Program WD Smart Ware odpowiada za uproszczenie i automatyzację tworzenia kopii bezpieczeństwa plików. Automatyzacja w tym przypadku poszła na tyle daleko, że użytkownik nie może sam określić, które pliki i foldery mają zostać skopiowane. W tym celu pozostaje skorzystać z oprogramowania wbudowanego w system operacyjny.

Transfery podczas kopiowania danych na dysk lokalny wypadły dobrze dla SMB. Gorzej było w przypadku FTP.

Transfery podczas kopiowania danych na dysk lokalny wypadły dobrze dla SMB. Gorzej było w przypadku FTP.

Tyle zaletą co wadą jest prosty interfejs webowy urządzenia. Z jednej strony wszystko jest ułożone i pogrupowane w intuicyjny sposób, z drugiej zaś użytkownik ma ograniczone pole manewru jeśli chodzi o możliwości personalizacji ustawień. Dla przykładu konfiguracja serwera FTP sprowadza się do opcji włącz-wyłącz.

Prędkości przesyłania na dysk sieciowy również trzymają się na dobrym poziomie.

Prędkości przesyłania na dysk sieciowy również trzymają się na dobrym poziomie.

Zaletą My Book Live są prędkości przesyłania danych, pod tym względem może konkurować z o wiele wyżej uplasowanymi produktami. Trochę ponad 34 i niecałe 49 MB/s odpowiednio dla przesyłania danych do i z NAS przez SMB to bardzo przyzwoite wyniki. Gorzej jest jeśli chodzi o FTP, w tym przypadku udało nam się uzyskać około 28 i 15 MB/s. Jak wcześniej wspomniałem, brak wentylatora sprawia, że sprzęt jest bardzo cichy. W trybie oszczędzania energii głośność pracy nie przekracza 20 dB, podczas dostępu do danych wynik nie przekroczył 25 dB. Jeśli do tego dodamy, że zużycie energii podczas pracy oscyluje w granicach raptem 10 W a urządzenie kosztuje nieco ponad 600 zł to otrzymujemy ciekawe rozwiązanie dla mniej wymagających użytkowników.

Aktualizacja:

W okolicach grudnia 2011, producent zaktualizował swój produkt czyniąc go jeszcze prostszym i wygodniejszym w użyciu. W chwili kiedy to piszę najnowsza wersja oprogramowania nosi numer 02.10.09-124 i warto pokusić się o jej zainstalowanie. Prócz zauważalnego przyrostu wydajności uzyskujemy bowiem dostęp do nowych funkcji. W naszych testach uzyskaliśmy prędkości zapisu na poziomie ok. 50MB/s i odczytu rzędu nawet 95MB/s.
Dzięki dodatkowym aplikacjom dostępnym za darmo uzyskujemy łatwy dostęp do urządzenia z praktycznie każdego miejsca na świecie, pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu. Zainstalowana na komputerze aplikacja WD 2go, po zalogowaniu podmontowuje zdalny dysk My Book Live jako lokalny napęd na naszym komputerze. Dzięki temu w łatwy i bezpieczny sposób możemy przesyłać dane między komputerem a NAS-em, także przez Internet. Aplikacje WD 2go oraz WD Photos są dostępne także dla urządzeń z systemami iOS oraz Android. Pierwsza z nich działa podobnie jak na PC, druga pozwala na bezpośrednie wysyłanie zdjęć i filmów stworzonych na urządzeniu mobilnym do NAS-a. Umożliwia też zdalne przeglądanie zgromadzonych na domowym serwerze fotografii w przejrzystej i skatalogowanej formie na naszym telefonie lub tablecie.
Grzegorz Bziuk