Egreat R200-II

W ofercie firmy Egreat pojawił się interesujący odtwarzacz z procesorem Realtek RTD1185DD oznaczony symbolem R200-II. Estetyczna obudowa wykonana z aluminium zawiera kieszeń, w której można umieścić dysk twardy 3,5″ o pojemności do 2 TB (podana przez nas cena uwzględnia koszt zakupu dysku 1 TB). Co ciekawe, drugi dysk można podłączyć z zewnątrz przez port SATA oraz złącze zasilające. Nie wygląda to może zbyt ładnie, ale spełnia swoją funkcję. Pliki multimedialne (audio, wideo i obrazy) można mogą być również zapisane na dysku zewnętrznym lub pendrivie podłączonych do jednego z dwóch złączy USB 2.0, karcie SD/SDHC/MMC, mogą także znajdować się w sieci LAN (interfejs Gigabit Ethernet) albo WLAN (kartę WiFi na USB trzeba osobno dokupić). Oba porty USB, podobnie jak czytnik kart pamięci, znajdują się z tyłu obudowy, na panelu obok innych interfejsów, przez co dostęp do nich nie należy do najwygodniejszych.
Egreat R200-II

Bardziej praktyczne naszym zdaniem jest umieszczenie tych portów z boku lub z przodu, dzięki czemu podłączanie pendrive’a czy dysku twardego nie wiązałoby się z koniecznością zmiany pozycji odtwarzacza, jego podnoszenia i obracania. Wśród złączy znajdują się wyjście HDMI 1.3, komponentowe i kompozytowe wraz z odpowiadającymi mu wyjściami audio (stereo) oraz cyfrowe wyjścia audio (optyczne i koaksjalne). Dane można skopiować bezpośrednio z komputera przez złącze USB typu B, niestety w powolnym i już nie najmłodszym standardzie 2.0. Przerzucenie na wewnętrzny dysk kolekcji multimediów zajmie sporo czasu więc lepiej tę operację wykonać przed zamontowaniem HDD, podłączając go bezpośrednio do złącza SATA w PC.

Do sterowania urządzeniem służy pilot na podczerwień, którego klawisze zostały rozmieszczone w przemyślany sposób, niestety nie są podświetlane. Robi on bardzo dobre wrażenie i nieźle leży w dłoni. Klawisze są opisane w czytelny sposób i wygodnie się je wciska. Menu ekranowe jest przejrzyste i estetyczne, a do tego płynnie działa. Pewne wątpliwości wzbudziły w nas jedynie ilustracje towarzyszące pozycjom “Filmy” (przeglądanie zawartości dostępnych nośników w poszukiwaniu plików wideo) i “Muzyka” (przeglądanie zawartości dostępnych nośników w poszukiwaniu plików audio). Otóż znajdują się na nich odpowiednio fotografie pięciu pudełek z filmami Blu-ray i pięciu okładek płyt CD, które zbyt rzucają się w oczy i mogą całkowicie odbiegać od preferencji użytkownika. Wszystkie testowane przez nas pliki audio-wideo były prawidłowo odtwarzane. Nie wystąpiły żadne opóźnienia czy inne problemy podczas przewijania, a na rozpoczęcie odtwarzania trzeba czekać ok. 3 s, czyli tak samo krótko jak w ogromnej większości testowanych przez nas odtwarzaczy. Duże zdjęcia w formacie JPG wyświetlane są szybko.

Oprócz nich obsługiwane są także formaty BMP i TIF. Odczytywane są napisy do filmów w formatach SMI, SRT, SSA, SUB i TXT. Obsługa ostatniego z nich wymaga jeszcze dopracowania, bo niektóre pliki z napisami nie są obsługiwane (format MicroDVD). Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Dysk twardy można sformatować za pomocą menu odtwarzacza, nie jest do tego potrzebny komputer. Urządzenie może pełnić funkcję serwera Samba i FTP oraz klienta BitTorrent, jest zgodne z DLNA. Wśród dostępnych serwisów internetowych są YouTube, Picasa i Flickr, informacje o pogodzie, rozmaite radia internetowe oraz wiele serwisów z materiałami wideo. Wszystkie działają prawidłowo i szybko. Pobór mocy jest przeciętny i wynosi 9,4 W podczas wyświetlania menu głównego oraz 12,2 W w trakcie odtwarzania filmu HD.

To bardzo dobre urządzenie, które prawidłowo odtwarza wszystkie testowane przez nas formaty plików multimedialnych, umożliwia podłączenie na dwa sposoby wewnętrznego dysku twardego 3,5″ (w kieszeni lub na zewnątrz). Do jego zalet należą również estetyczny wygląd i bogaty zestaw złączy, chociaż zabrakło np. USB 3.0. Naszym zdaniem to jeden z najbardziej udanych odtwarzaczy dostępnych na rynku. Niektórym może przeszkadzać brak tunera telewizyjnego DVB-T, lecz wtedy jego cena byłaby z pewnością o połowę wyższa.

Marek Grzybowski