Firefox 8.0 z lepszą obsługą 3D (WebGL)

Trzymając się nowego planu wydawniczego Firefox jest teraz publikowany częściej, ale z mniejszymi zmianami. Choć na początku nie do końca wierzyłem w powodzenie tego planu, wygląda na to że twórcy mieli rację. Z wersji na wersję przeglądarka Mozilli staje się coraz wygodniejsza, ale do ideału wciąż dużo brakuje.
Firefox 8.0 z lepszą obsługą 3D (WebGL)

Bez przypadkowych dodatków

Do tej pory zainstalowanie “świetnego darmowego programu” dla Windows przekładało się na kilka nowych, nieznanych i zupełnie zbędnych rozszerzeniach w przeglądarce. Instalowały się samoczynnie, użytkownik nie miał na to żadnego wpływu. Mozilla zapanowała nad sytuacją i teraz można decydować, które z rozszerzeń chcemy aktywować, a które mają pozostać wyłączone.

Mapy Google w WebGL

Firefox 8.0 wprowadza wczytywanie tekstur WebGL z innych domen, czyli Cross-Origin-Resource-Sharing (CORS). Choć z punktu widzenia użytkownika brzmi to dziwnie, myślę z każdych usprawnień WebGL powinniśmy się cieszyć. Coraz częściej, zupełnie nieświadomie korzystamy z tych możliwości. Tym razem obsługę 3D zyskały Mapy Google. Pozwoliło to osiągnąć płynniejsze przejścia pomiędzy zdjęciami, jak i możliwość obrotu widoku o 45° oraz znacznie łatwiejszy dostęp do widoku ulicy – wystarczy przybliżyć obraz scrollem. Aby uruchomić nowe mapy trzeba wejść pod adres http://maps.google.com/gl i zajrzeć w lewy dolny róg ekranu. Z racji, że Polska jeszcze nie jest objęta widokiem ulicy ani 3D, warto wybrać bardziej cywilizowane miejsce jak Londyn czy Rzym.

Mówiąc o WebGL nie można pominąć Nokia Maps 3D, które choć wciąż są w wersji beta, robią niesamowite wrażenie. Wystarczy zajrzeć do jednego z oznaczonych miast, aby przekonać się o co chodzi. Odwzorowanie 3D jest niesamowite jak na stopień komplikacji. Bryły 3D mają nawet pojedyncze drzewa. Polska oczywiście jest nieobecna.

Mozilla chwali się również obsługą wyszukiwarki Twittera. Umożliwia to przeglądanie dyskusji korzystając z #tagów oraz @loginów. Radość? Nie do końca, bowiem “Twitter Search jest już dostępny w angielskiej, portugalskiej, słoweńskiej i japońskiej wersji językowej Firefoksa. Dostępność w innych językach zaplanowano na przyszłe wydania.”

Usprawniono również czas uruchamiania aplikacji. Od teraz przy starcie przeglądarki możemy wczytywać jedynie określone karty. Pozostałe poprawki nie są zbyt porywające, lub dotyczą stabilności i bezpieczeństwa. Więcej o nich przeczytacie tutaj: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/8.0/releasenotes/.

Choć Mozilla nie przyznaje się do zwiększenia wydajności, okazuje się że

Firefox 8.0 radzi sobie lepiej z obsługą Canvas

(zaawansowana grafika 2D). Podobny wzrost liczby klatek pojawił się również w innym benchmarku – Psychedelic Browsing.

Jeżeli dosięgła was radość, że Firefox znów stał się idealny, ostudźcie swoje emocje czytając tekst pt. Czy Mozilla Firefox jest już nowoczesną przeglądarką? W dużym skrócie – wygląda na to, że pod względem standardów jest już dobrze, ale nad interfejsem wypadałoby popracować.