Firefox 8.0 z lepszą obsługą 3D (WebGL)

Ponadto nowa wersja działa szybciej, prawie przeszukuje Twittera i lepiej kontroluje dodatki.

Trzymając się nowego planu wydawniczego Firefox jest teraz publikowany częściej, ale z mniejszymi zmianami. Choć na początku nie do końca wierzyłem w powodzenie tego planu, wygląda na to że twórcy mieli rację. Z wersji na wersję przeglądarka Mozilli staje się coraz wygodniejsza, ale do ideału wciąż dużo brakuje.

Bez przypadkowych dodatków

Do tej pory zainstalowanie „świetnego darmowego programu” dla Windows przekładało się na kilka nowych, nieznanych i zupełnie zbędnych rozszerzeniach w przeglądarce. Instalowały się samoczynnie, użytkownik nie miał na to żadnego wpływu. Mozilla zapanowała nad sytuacją i teraz można decydować, które z rozszerzeń chcemy aktywować, a które mają pozostać wyłączone.

Mapy Google w WebGL

Firefox 8.0 wprowadza wczytywanie tekstur WebGL z innych domen, czyli Cross-Origin-Resource-Sharing (CORS). Choć z punktu widzenia użytkownika brzmi to dziwnie, myślę z każdych usprawnień WebGL powinniśmy się cieszyć. Coraz częściej, zupełnie nieświadomie korzystamy z tych możliwości. Tym razem obsługę 3D zyskały Mapy Google. Pozwoliło to osiągnąć płynniejsze przejścia pomiędzy zdjęciami, jak i możliwość obrotu widoku o 45° oraz znacznie łatwiejszy dostęp do widoku ulicy – wystarczy przybliżyć obraz scrollem. Aby uruchomić nowe mapy trzeba wejść pod adres http://maps.google.com/gl i zajrzeć w lewy dolny róg ekranu. Z racji, że Polska jeszcze nie jest objęta widokiem ulicy ani 3D, warto wybrać bardziej cywilizowane miejsce jak Londyn czy Rzym.

Mówiąc o WebGL nie można pominąć Nokia Maps 3D, które choć wciąż są w wersji beta, robią niesamowite wrażenie. Wystarczy zajrzeć do jednego z oznaczonych miast, aby przekonać się o co chodzi. Odwzorowanie 3D jest niesamowite jak na stopień komplikacji. Bryły 3D mają nawet pojedyncze drzewa. Polska oczywiście jest nieobecna.

Mozilla chwali się również obsługą wyszukiwarki Twittera. Umożliwia to przeglądanie dyskusji korzystając z #tagów oraz @loginów. Radość? Nie do końca, bowiem „Twitter Search jest już dostępny w angielskiej, portugalskiej, słoweńskiej i japońskiej wersji językowej Firefoksa. Dostępność w innych językach zaplanowano na przyszłe wydania.”

Usprawniono również czas uruchamiania aplikacji. Od teraz przy starcie przeglądarki możemy wczytywać jedynie określone karty. Pozostałe poprawki nie są zbyt porywające, lub dotyczą stabilności i bezpieczeństwa. Więcej o nich przeczytacie tutaj: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/8.0/releasenotes/.

Choć Mozilla nie przyznaje się do zwiększenia wydajności, okazuje się że

Firefox 8.0 radzi sobie lepiej z obsługą Canvas

(zaawansowana grafika 2D). Podobny wzrost liczby klatek pojawił się również w innym benchmarku – Psychedelic Browsing.

Jeżeli dosięgła was radość, że Firefox znów stał się idealny, ostudźcie swoje emocje czytając tekst pt. Czy Mozilla Firefox jest już nowoczesną przeglądarką? W dużym skrócie – wygląda na to, że pod względem standardów jest już dobrze, ale nad interfejsem wypadałoby popracować.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News