„iTunes, sio!”, czyli Google otwiera w USA sklep z muzyką

Google Music już nie jest tylko muzyczną chmurą. To także pełnoprawny sklep muzyczny z dużą ilością innowacyjnych usług.

Sklep Google Music dostępny jest wyłącznie dla mieszkańców USA. Ci jednak mają się z czego cieszyć. Codziennie w usłudze będzie publikowana jedna piosenka za darmo. Sam sklep jest również znakomicie zintegrowany z sytemem Android: od teraz, amerykańscy użytkownicy urządzeń z tym systemem mają zupełnie nową kategorię na Android Market, właśnie z muzyką. Tam mogą ją kupować (MP3 320 kbps) i słuchać 90-sekundowych próbek przed zakupem. Płatność jest możliwa również za pośrednictwem operatora komórkowego (dopisanie kosztów zakupów do rachunku telefonicznego). Pierwszą siecią, i póki co jedyną, która to oferuje, jest amerykańskie T-Mobile.

Utwory, jakie można kupić, udostępniają Sony Music Entertainment, Universal i EMI. Music jest też zintegrowany z Google+, dzięki czemu możemy się chwalić czego słuchamy, lub co kupiliśmy. Coldplay, Busta Rhymes, Shakira, Pearl Jam i Dave Matthews Band zapowiedziały, że udostępnią wybrane swoje utwory tylko i wyłącznie w Google Music. Artyści mogą sami tworzyć swoje podwitryny na Google Music, tak jak na MySpace. Założenie strony dla artysty wymaga jednorazowej opłaty 25 dolarów. W zamian mogą za jej pomocą sprzedawać swoje utwory bezpośrednio, z pominięciem wytwórni płytowych (Google pobiera 30 procent prowizji).

Google+ wydaje się co najmniej równie dobre, co konkurenci w postaci Nokia Music, Zune Marketplace czy iTunes. Szkoda tylko, że w przeciwieństwie do rywali, dostępne jest tylko w USA…

0
Źródło: Google
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.