Lubię poniedziałki: 5 najszybszych superkomputerów na świecie

Najszybsze maszyny na świecie i brak zdjęć pięknych kobiet.

1. Superkomputer „K”

Gdzie:

Instytut RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS), Kobe, Japonia

Wspólne przedsięwzięcie firmy Fujitsu i instytutu RIKEN zaowocowało najszybszym obecnie superkomputerem na świecie. Jest to pierwsza maszyna, której wydajność osiągnęła 10 petaflopów na sekundę.

2. TIANHE-1A

Gdzie:

National Supercomputing Center, Tianjin, Chiny

Chiński Tianhe-1A pozostał na drugiej pozycji w rankingu najszybszych maszyn na świecie. W porównaniu do japońskiego „K”, wynik chińskiej konstrukcji nie jest tak imponujący, jednak zapewniam, że domowy użytkownik nie mógłby narzekać na… szybkość obliczeniową tego monstrum. 2,57 petaflopów na sekundę. Jeszcze rok temu 1A zajmował pierwsze miejsce w rankingu superkomputerów.

3. JAGUAR

Gdzie:

Oak Ridge National Laboratory, Tennessee, USA

1,75 petaflopów na sekundę gwarantowało pierwsze miejsce tej maszynie jeszcze w czerwcu 2010, jednak czasy się zmieniają…Ten Cray XT5-HE jest wyposażony w sześciordzeniowe procesory AMD Opteron, w sumie 224256 rdzeni. Każdy węzeł posiada 16 GB DDR2 RAM. System operacyjny tego komputera to Linux!

4. Nebulae

Gdzie:

National Supercomputing Centre, Shenzhen, Chiny

1,271 petaflopów na sekundę – za ten wynik odpowiedzialne są procesory Intel Xeon X5650 oraz układy graficzne Nvidia Tesla C2050. Jest to drugi co do szybkości superkomputer w Chinach (a przynajmniej według oficjalnego rankingu) i czwarty najszybszy komputer na świecie.

5. TSUBAME 2.0

Gdzie:

GSIC Center, Instytut Technologii w Tokio, Japonia

Zbudowany we współpracy z NEC i HP, Tsubame 2.0 wyróżnia się stosunkowo niskim poborem mocy (jak na superkomputer) i relatywnie niskim kosztem budowy. Za jego moc obliczeniową odpowiada ponad 1400 węzłów wykorzystujących serwery HP Proliant oraz układy graficzne nVidia Tesla. Nie jest to ostatnie słowo inżynierów z Tokio, którzy obecnie przygotowują się do budowy Tsubame w wersji 3.0