Sami dajemy się okradać

Sami dajemy się okradać

Na Facebooku lepiej nic nie mówić, niż powiedzieć słowo za dużo

Na Facebooku lepiej nic nie mówić, niż powiedzieć słowo za dużo

Umieszczanie w sieciach społecznościowych informacji o tym, że właśnie jesteś na wakacjach, czy też poza domem można porównać do pozostawienia głównych drzwi wejściowych do Twojego domu szeroko otwartych. Porównanie to powstało po ostatnim badaniu pokazującym, jak włamywacze korzystają z Internetu do planowania swoich kolejnych celów.

Włamywacze, według badań firmy SesameCredit, sprawdzają aktualizacje statusu swoich potencjalnych ofiar na portalach społecznościowych. Jeśli np. na Facebooku znajdą aktualne zdjęcia z wakacji, a do tego porównają to z informacjami na Twitterze mówiącymi, że właściciele są daleko poza domem, oznacza to dla nich zielone światło.

Badania przeprowadzone przez SesameCredit wskazało, że 15 procent Amerykanów używa mediów społecznościowych do poinformowania o tym, że właśnie wyszli z domu, podczas gdy 35 procent Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat informuje za pomocą Twittera, gdzie aktualnie się znajdują.

Dodatkowo “wszystkowidzące oko” GoogleStreetView daje włamywaczom kolejną przewagę: 74 procent przepytanych ex-złodziei stwierdziło, że używali Street View do obejrzenia domów zanim się do nich udali.

Inaczej, niż jest to często przedstawiane w filmach, złodzieje nie zawsze działają pod osłoną ciemności. SesameCredit poinformował, że w 2010 roku do 38,1 procent napadów doszło w ciągu dnia, a tylko do 20,5 procent doszło w nocy. Średnia wartość dóbr skradzionych podczas włamania w ciągu dnia wyniosła 2.158 dolarów.

Na szczęście istnieją sposoby na to, aby móc przebywać bezpiecznie w swoich ulubionych sieciach społecznych bez natychmiastowego narażania się na niebezpieczeństwo włamania do swojego domu, czy też narażenia bezpieczeństwa swojej rodziny.

  1. Upewnij się, że na Facebooku i Twitterze dostosowałeś wszystkie ustawienia prywatności tak, aby tylko znajomi mogli zobaczyć Twoje treści.
  2. Nie dodawaj znajomych, jeśli nie wiesz, skąd ich znasz.
  3. Nie ogłaszaj w aktualizacji swojego statusu lub gdziekolwiek indziej, że będziesz wyjeżdżać poza miasto. Jeśli konieczne chcesz dzielić się zdjęciami z wakacji, zrób to, ale dopiero jak wrócisz do domu.