Sami dajemy się okradać

Informujemy złodziei o tym, że mogą już włamać się do naszego domu

Na Facebooku lepiej nic nie mówić, niż powiedzieć słowo za dużo
Na Facebooku lepiej nic nie mówić, niż powiedzieć słowo za dużo

Umieszczanie w sieciach społecznościowych informacji o tym, że właśnie jesteś na wakacjach, czy też poza domem można porównać do pozostawienia głównych drzwi wejściowych do Twojego domu szeroko otwartych. Porównanie to powstało po ostatnim badaniu pokazującym, jak włamywacze korzystają z Internetu do planowania swoich kolejnych celów.

Włamywacze, według badań firmy SesameCredit, sprawdzają aktualizacje statusu swoich potencjalnych ofiar na portalach społecznościowych. Jeśli np. na Facebooku znajdą aktualne zdjęcia z wakacji, a do tego porównają to z informacjami na Twitterze mówiącymi, że właściciele są daleko poza domem, oznacza to dla nich zielone światło.

Badania przeprowadzone przez SesameCredit wskazało, że 15 procent Amerykanów używa mediów społecznościowych do poinformowania o tym, że właśnie wyszli z domu, podczas gdy 35 procent Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat informuje za pomocą Twittera, gdzie aktualnie się znajdują.

Dodatkowo „wszystkowidzące oko” GoogleStreetView daje włamywaczom kolejną przewagę: 74 procent przepytanych ex-złodziei stwierdziło, że używali Street View do obejrzenia domów zanim się do nich udali.

Inaczej, niż jest to często przedstawiane w filmach, złodzieje nie zawsze działają pod osłoną ciemności. SesameCredit poinformował, że w 2010 roku do 38,1 procent napadów doszło w ciągu dnia, a tylko do 20,5 procent doszło w nocy. Średnia wartość dóbr skradzionych podczas włamania w ciągu dnia wyniosła 2.158 dolarów.

Na szczęście istnieją sposoby na to, aby móc przebywać bezpiecznie w swoich ulubionych sieciach społecznych bez natychmiastowego narażania się na niebezpieczeństwo włamania do swojego domu, czy też narażenia bezpieczeństwa swojej rodziny.

  1. Upewnij się, że na Facebooku i Twitterze dostosowałeś wszystkie ustawienia prywatności tak, aby tylko znajomi mogli zobaczyć Twoje treści.
  2. Nie dodawaj znajomych, jeśli nie wiesz, skąd ich znasz.
  3. Nie ogłaszaj w aktualizacji swojego statusu lub gdziekolwiek indziej, że będziesz wyjeżdżać poza miasto. Jeśli konieczne chcesz dzielić się zdjęciami z wakacji, zrób to, ale dopiero jak wrócisz do domu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News