Sony odnotowuje straty finansowe

Najpierw Nintendo, a teraz Sony: japońska branża elektroniczna ma się gorzej, niż zwykle.

Sony idzie w dół

Sony idzie w dół

W ciągu ostatniego kwartału fiskalnego, który zakończył się 30 września, Sony odnotowało stratę 27 miliardów jenów (346 milionów dolarów. Dla porównania, rok temu w tym samym okresie gigant odnotował zysk netto w wysokości 31,1 miliarda jenów.

To nie koniec złych wieści. Gigant spodziewa się rocznej straty w wysokości 90 miliardów jenów (1,2 miliarda dokarów). Rok temu osiągnął zysk netto w wysokości 60 miliardów dolarów.

Skąd takie złe wyniki? Jak tłumaczy Sony, przyczyn jest wiele. Należą do nich powodzie w Tajlandii, które zakłócają dostawy komponentów składowych, silny jen a także mniejszy popyt na telewizory. Gigant planuje zrestrukturyzować dział zajmujący się telewizorami na trzy części: jeden zajmie się produkcją telewizorów LCD, drugi outsourcingiem produkcji telewizorów, a trzeci opracowywaniem telewizorów następnej generacji.

Sony sprzedało 3,7 miliona konsol PlayStation 3. Rok temu, w tym samym okresie, sprzedanych zostało 3,5 miliona konsol. W ostatnim kwartale udało się sprzedać również 56 milionów gier na tę konsolę. Straty Sony (a także Nintendo) oznaczają, że Microsoft jest jedynym producentem konsol, który odnotował zyski za ostatni kwartał.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News