Testujemy nowego Radeona HD 7970

Od czasu fuzji dwóch wielkich firm – ATI produkującej karty graficzne z AMD oferującym procesory oraz chipsety dla płyt głównych zauważalna jest znaczna przewaga czerwonych na rynku kart graficznych. Połączone doświadczenia inżynierów skutkują corocznymi premierami nowych serii Radeonów, które oprócz coraz wyższej wydajności wnoszą innowacje wykorzystywane później przez konkurencję. Tak stało się i tym razem.
Testujemy nowego Radeona HD 7970

Mający dziś swoją premierę Radeon HD 7970 jest pierwszą kartą graficzną wyprodukowaną w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Jednak to nie wszystko co znajdziemy w nowym produkcje AMD. W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej płyt głównych wyposażonych w złącza PCI-E trzeciej generacji. W momencie gdy pierwsza generacja oferowała przepustowość rzędu 8 Gb/s, dostępna obecnie druga podwajała ten wynik umożliwiając 16 Gigabitowe transfery. Zaimplementowana do nowych Radeonów szyna PCI-E 3.0 jest dwukrotnie szybsza od poprzedniczki (32 Gb/s). To dwie najistotniejsze zmiany, ale nie jedyne… ale o tym na kolejnych stronach.


Poniżej znajdziecie tabelkę prezentującą najważniejsze dane techniczne kart wykorzystanych w naszym dzisiejszym zestawieniu.

Nazwa układuRadeon HD 7970Radeon HD 6970GeForce GTX 580
Jednostki cieniujące20481536512
Proces technologiczny28 nm40 nm40 nm
Taktowanie rdzenia925 MHz880 MHz772 MHz
Taktowanie pamięci5500 MHz5500 MHz4008 MHz
Szerokość szyny pamięci384-bit256-bit384-bit
Pojemność pamięci3072 MB GDDR5
2048 MB GDDR51536 MB GDDR5
TDP250 W250 W244 W
Typ złącza PCI-E3.02.12.0
Cena*2499 zł**1370 zł1970 zł

*

cena podana w tabelce została wyliczona na podstawie średniej z pierwszych dziesięciu sklepów z wyszukiwarki ceneo.pl **

cena sugerowana producenta

Jak już pisałem na wstępie, a co możecie zauważyć w powyższym zestawieniu, nowe Radeony wykonane zostały w najnowszym 28-nanometrowym procesie technologicznym. Teoretycznie zatem wzrósł znacznie uzysk sprawnych rdzeni z jednego wafla, ale jak widać po cenie tylko teoretycznie.

Niebagatelny wpływ na kwotę którą przyjdzie nam zapłacić ma również wartość naszej złotówki w stosunku do euro oraz dolara. Tak zły kurs może oznaczać, i obym się mylił, stopniowy wzrost cen dostępnych obecnie na rynku podzespołów komputerowych.

AMD Radeon HD 7970 3072MB GDDR5

W dniu dzisiejszym możemy zaprezentować Wam tylko i wyłącznie kartę referencyjną AMD. Mimo iż produkty sprzedażowe są w naszym zasięgu, to możemy je pokazać dopiero 9 stycznia przyszłego roku. Znając jednak ich strategię pierwsze karty z Radeonami HD 7970 od tego prezentowanego poniżej nie będą się wiele różniły…

Na pierwszy rzut oka karta może przypominać Wam poprzednika – Radeona HD 6970. Jednak w jej budowie zaszło parę pozytywnych zmian… Plastik pod którym umieszczony został aluminiowy radiator wykonany został z lepszej jakości materiału. Jest również mniej kanciasty poprzednik.

Zmianie uległa również ilość wyjść – zamiast dwóch DVI dostępnych u poprzednika nowy Radeon HD 7970 ma zaledwie jedno. Do tego otrzymujemy dwa mini DisplayPort oraz jedno pełnowymiarowe HDMI. Taka konfiguracja, według AMD, jest w stanie obsłużyć nawet sześć monitorów!

Kolejną zmianą względem poprzednika jest zastosowanie pełnej, jednoslotowej kratki wywietrznika. Jeżeli pamiętacie w referencyjnie chłodzonych Radeonach HD 6970 była ona w połowie zasłonięta przez złącze DVI. Wpływało to negatywnie na odprowadzanie ciepła.

Złącza zasilania nie uległy zmianie – do poprawnego działania karty konieczne będzie podłączenie zarówno sześcio- jak i ośmiopinowego kabla zasilającego.

W momencie premiery Radeonów HD 6970 na ich laminatach umieszczone były dwa BIOSy którymi mogliśmy zarządzać ukrytym obok złączy CrossFire przełącznikiem. Ustawienie przełącznika w pozycji 2 oznaczało iż karta pracować będzie ze standardowymi ustawieniami. Pozycja oznaczona jedynką służyła do różnego rodzaju modyfikacji, gdyż zapewniała nieograniczony dostęp do ustawień BIOS.

W układzie chłodzenia Radeona HD 7970 wiele się zmieniło. Inżynierowie AMD zastosowali nową turbinę o większej średnicy oraz zmienionej budowie łopatek. Wpłynęło to pozytywnie na przepływ powietrza a jednocześnie zmniejszyło ilość generowanego hałasu względem poprzedniej konstrukcji.

Przebudowie uległ też sam radiator. Pod aluminiową konstrukcją ukryta została komora Vapour Chamber szóstej generacji.

Technologia AMD Eyefinity 2.0

Wraz z nowym Radeonem inżynierowie AMD postanowili udoskonalić technologię Eyefinity dzięki której pod karty czerwonych możemy podłączyć trzy monitory bez konieczności łączenia kart w tryb CrossFire jak ma to miejsce u konkurencji.

Nowością która zwróciła moją uwagę jest obsługa jednoczesna obsługa dźwięku oraz obrazu na trzech monitorach. Na dostępnych obecnie na rynku kartach graficznych z serii HD 6000 sytuacja wygląda następująco:

…natomiast w Radeonach HD 7000 możliwe stanie się równoległe wyświetlanie obrazu wraz z przypisanym do niego dźwiękiem. Sposób prezentuje poniższy screen.

Jednym ze sposobów wykorzystania technologii DDM Audio jest prowadzenie wideo konferencji z wieloma klientami jednocześnie.

Wśród innych zmian Eyefinity 2.0 znajdziemy:

1) dodanie nowych konfiguracji monitorów

2) poprawiony algorytm niwelujący szerokość ramki monitora przy wyświetlaniu obrazu

3) dodanie obsługi rozdzielczości 16k x 16k pikseli

4) poprawę wydajności złącza HDMI przy wyświetlaniu obrazu 3D.

AMD ZeroCore Power

Praca w aplikacjach, granie czy też przeglądanie stron internetowych to tylko niektóre z czynności które wykonujemy codziennie na naszych komputerach. Czasem jednak zdarza się że musimy odejść na “parę minut” szybko przeradzające się w zdecydowanie więcej czasu… W momencie gdy komputer przestaje być wykorzystywany jego procesor z czasem przechodzi w stan uśpienia ograniczając pobór mocy. Podobnie robią i karty graficzne z tą różnicą iż ich funkcje ograniczają się do zmniejszenia taktowania rdzenia oraz pamięci. Wraz z pojawieniem się najnowszej serii kart graficznych AMD światło dzienne ujrzała technologia ZeroCore Power.

Prawie każdy komputer jest skonfigurowany tak, aby po pewnym czasie wyłączyć monitor pozostając przy tym samemu aktywnym. Taki stan jest nazwany “long idle state”. W tym właśnie momencie nowa karta graficzna AMD przechodzi w stan ZeroCore Power w którym rdzeń GPU (włączając silnik 3D, jednostki obliczeniowe, silniki multimediów oraz dźwięku, wyświetlacz, szynę pamięci itd) są kompletnie wyłączane. Mimo iż jest ona nieaktywna pozostaje ona oznaczona zarówno w systemie operacyjnym oraz BIOSie poprzez wysyłanie małych bloków danych szyną danych.

ZeroCore Power jest w pełni kontrolowana przez sterownik karty graficznej. Monitoruje on zarówno wejście w tryb idle (monitor aktywny; brak aktywności użytkownika) jak również przejście do long idle mode oraz powrót z niego do pełnej funkcjonalności. Technologia ta została pomyślana tak, aby gadżety Windows 7 takie jak pogoda, czytniki RSS czy miernik CPU nie wybudzały karty niepotrzebnie. W naszych testach sprawdziłem również zachowanie karty w momencie pobierania danych w tle poprzez klienta ftp oraz torrent. Żaden z aktywnych programów nie wyprowadził Radeona HD ze stanu uśpienia.

Technologia ZeroCore Power zapewnia niesamowite oszczędności. W trakcie testów Radeon HD 7970 wraz z pozostałą platformą testową pobierał w trakcie spoczynku 98 W. Po wygaszeniu monitora wartość ta spadła do jedynie 43 W!

Platforma testowa

ModelWypożyczony przez
Procesor
Intel Core i7-975 Extreme Edition
Płyta główna
Gigabyte EX58-EXTREME

Gigabyte EX58-EXTREME
Pamięć RAM
Patriot Viper 3x2 GB 1600 MHz (PVT36G1600LLK)

Patriot Viper 3×2 GB 1600 MHz
(PVT36G1600LLK)
HDD
Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS

Seagate Momentus 7200.4
(ST9320423AS)

Zasilacz
Corsair HX1000W

Corsair HX1000W
Monitor
NEC MultiSync 30' 3090WQXi

NEC MultiSync 30″ 3090WQXi

W testach wykorzystaliśmy sterowniki:

  • 11.12 dla karty Radeon HD 6970
  • Beta drivers z 16 grudnia dla Radeona HD 7970
  • 285.62 dla GeForce GTX 580

Wszystkie testy odbyły się pod kontrolą zaktualizowanego systemu Windows 7 w 64-bitowej wersji.

Pomiary

Jak już wspomniałem na wstępie karta do naszych testów przyjechała na tyle późno, że nie zdołaliśmy zrobić pomiarów wymaganych do zaimportowania Radeona HD 7970 do naszego rankingu. Poniżej prezentujemy zatem część naszej obecnej procedury pomiarowej. Pierwsze produkty, które już w styczniu trafią na sklepowe półki zaprezentujemy na początku Nowego Roku.

3DMark Vantage

W obu testach starszego, wykorzystującego DirectX 10, 3DMarka Vantage przewaga nowego Radeona jest znacząca.

3DMark 11

Również w sprawdzającym wydajność w środowisku DirectX 11 najnowszym 3DMarku Radeon wyposażony w 3 GB pamięci oraz 384-bitową szynę danych detronizuje najszybszy dotychczas jednordzeniowy produkt – GeForce’a GTX 580.

Crysis Warhead (DirectX 10)

W starszym Crysis’ie różnice pomiędzy Radeonem HD 7970 a GeGorcem GTX 580 nie są tak znacznie jak w 3DMarkach, natomiast nadal sięgają aż 20%.

Unigine 2.5 (DirectX 11)

Największe zaskoczenie tych krótkich testów – tesselacja w Haven. Karty AMD nigdy nie radziły sobie tak dobrze z tym benchmarkiem jak miało to miejsce w przypadku produktów Nvidii. Tym bardziej cieszy poprawa szybkości Radeona HD względem poprzednika sięgająca około 40%!

Pobór mocy platformy

W trakcie pomiary idle monitor pozostawał włączony stąd też zamiast wspomnianych wcześniej w tekście 43 W uzyskanych w long idle mode widzimy 95 W. W porównaniu do konkurencji jest to wynik i sporo lepszy!

Pod pełnym obciążeniem nowy Radeon HD 7970 nie wykazuje aż tak dużego zapotrzebowania na moc jak konkurencja.

Podsumowanie

Po zeszłorocznych premierach Radeona HD 6970 oraz HD 6950 miałem pewien niesmak. Mimo iż karta była wydajna, a jej konstrukcja technicznie udana, to nie sprawdziła się ona na polu bitwy o miano najwydajniejszej jednordzeniowej karty graficznej. Szyta na miarę konkurowania z obecnymi wtedy na rynku GeForce’ami GTX 480 oraz GTX 470, opóźniona o dwa tygodnie względem zapowiedzi, nie podołała wypuszczonej nagle Fermi (GTX 580). AMD nie poddało się łatwo i skutecznie obniżając ceny oraz wprowadzając niższe modele szybko zdobywało grono nabywców. Ciosem dla Nvidii okazało się wprowadzenie w marcu dwurdzeniowego Radeona HD 6990. Karta ta była znacznie tańsza od konkurencyjnego GeForce GTX 590, a przy tym oferowała o parę procent lepszą wydajność oraz niższy pobór mocy.

W tym roku historia wygląda zupełnie inaczej. Planowana wstępnie na 9 stycznia premiera nowej serii AMD przesunięta została na dziś. Nowa karta nie tylko stara się nawiązać walkę z konkurencyjnym GTX’em 580 ale również dość znacznie od niego odskakuje w większości przeprowadzonych przez nas testów. Czy będzie w stanie walczyć z przyszłoroczną konstrukcją Nvidii tego obecnie nie wiemy, ale według zapowiedzi wysoko postawionych osób “niedługo się przekonamy” a Wy razem z nami droczy Czytelnicy.

Zanim to jednak nastąpi na rynek trafia pierwszy, wykonany w 28-nanometrowym procesie technologicznym produkt o bardzo dobrej wydajności. Dzięki jego zastosowaniu możliwe stało się zwiększenie liczy tranzystorów, podwyższenie taktowania rdzenia karty, poszerzenie szyny danych z 256- do 384-bitów a wszystko to przy pozostawieniu współczynnika TDP na identycznym jak u poprzednika poziomie. Na wspomnienie zasługuje również rewelacyjna technologia ZeroCore Power ograniczająca prądożerność nowych kart do minimum. Doszły też takie nowinki jak szyna PCI-E 3.0 oraz wsparcie dla nowej implementacji DirectX 11.1 o której najprawdopodobniej usłyszymy więcej…

Niestety nowy Radeon ma jedną znaczącą wadę – cenę. Według zapowiedzi AMD karta ma kosztować około 2500 zł, czyli prawie tyle samo ile w chwili obecnej kosztuje dwurdzeniowy Radeon HD 6990(!), który nadal pozostaje na pierwszym miejscu światowych rankingów. Z jednej strony AMD za taką cenę Radeona HD 7970 wini obecne kursy dolara oraz euro oraz tłumaczy iż wpłyną one negatywnie na ceny dostępnych obecnie produktów, natomiast z drugiej jest zmuszone obniżyć ceny starszej serii robiąc tym samym miejsce nowszej… Co z tego wyniknie dowiemy się najprawdopodobniej po Nowym Roku, kiedy to prezentowany dziś Radeon HD 7970 trafi wreszcie do sklepów a w późniejszym okresie skonfrontuje się z nową kartą graficzną Nvidii.

W oczekiwaniu na ten moment pragnę wraz z całą ekipą Laboratorium życzyć Wam zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie bliskich a także szczęśliwego Nowego Roku – aby był lepszy niż ten mijający.

AMD Radeon HD 7970 3072 MB GDDR5

PLUSY:

28 nm proces technologiczny
3 GB wysoko taktowanej pamięci GDDR5
Technologia ZeroCore Power
384-bitowa szyna danych

MINUSY:
Wysoka cena sugerowana

Cena sugerowana: 2499 zł
Sprzęt do testów dostarczyło:AMD Polska