Bardzo szybka ciekawostka wśród nośników pamięci

LaCie Little Big Disk: pierwszy zewnętrzny dysk ze złączem Thunderbolt.
LaCie Little Big Disk : pierwszy zewnętrzny dysk ze złączem Thunderbolt.
LaCie Little Big Disk : pierwszy zewnętrzny dysk ze złączem Thunderbolt.

LaCie Little Big Disk: pierwszy zewnętrzny dysk ze złączem Thunderbolt.

Prawie rok po premierze cudownego złącza Apple’a Thunderbolt (alias Lightpeak) urządzeń w nie wyposażonych wciąż jest niewiele. Chociaż teoretycznie jest ono dwa razy szybsze od popularnego obecnie USB 3.0, jednak bardzo niewielu producentów zdecydowało się dotychczas na jego implementację. Nic dziwnego, bo port Thunderbolt mają jak na razie tylko aktualne komputery Apple’a jak na przykład MacBook Pro i Air czy też iMac.

LaCie, wypuszczając Little Big Disk, robi w tej dziedzinie krok do przodu. Ten zewnętrzny dysk jest dostępny w dwóch wersjach HDD – z pojemnościami 1 i 2 TB – oraz w przetestowanym przez nas wariancie SSD o pojemności 240 GB, który składa się z dwóch napędów Intel SSD 510 (SSDSA2CW120G3) połączonych w macierzy RAID 0. Jego cena, wynosząca około 3500 zł, nie stanowi powodu do dumy. Dodatkowe 200 zł trzeba wyłożyć na kabel Thunderbolt.

Kompaktowy, ale głośny

We wszystkich trzech wersjach urządzenia Little Big Disk firma LaCie wykorzystała tą samą obudowę ze żłobkowanego aluminium, posiadającą wbudowany wentylator. Ma to uzasadnienie, ponieważ obudowa służy za pasywny radiator a sam wentylator wytwarza dodatkowy pęd powietrza. SSD-eki nie potrzebują aktywnego chłodzenia, a tutaj aktywny jest szybko wirujący wiatrak, co jest zwyczajnie denerwujące. Ponieważ urządzenia Thunderbolt są zawsze połączone szeregowo, Little Big Disk posiada dwa porty Thunderbolt oraz zewnętrzny zasilacz.

LaCie Little Big Disk: po jednym porcie Thunderbolt – do połączenia z Mac-iem oraz dalszej komunikacji z następnym urządzeniem.

LaCie Little Big Disk: po jednym porcie Thunderbolt – do połączenia z Mac-iem oraz dalszej komunikacji z następnym urządzeniem.

Tak testowaliśmy

Jako urządzenia docelowego użyliśmy do testu 13,3-calowego MacBook-a Air z procesorem Core i7-2677M, pamięcią operacyjną o pojemości 4 GB oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Podłączyliśmy do niego testowane urządzenie i zanotowaliśmy 530 MB/s podczas odczytu i 265 MB/s podczas zapisu przy użyciu przewodu Thunderbolt – to bardzo szybko. Ponieważ z technicznego punktu widzenia jest to ciekawostka, nie umieszczamy wersji SSD dysku LaCie Little Big Disk w rankingu z normalnymi, zewnętrznymi dyskami 3,5 cala, jednak porównanie wyników pomiarów pokazuje, że jest on znacznie szybszy niż wszystkie dotychczasowe dyski twarde wyposażone w złącza USB oraz eSATA.

W porównaniu z jak na razie jedyną alternatywną pamięcią masową z portem Thunderbolt – Promise Pegasus R6 – sprawa wygląda jednak już inaczej. Bez względu na to, czy jest to odczyt czy zapis, czy są to dyski twarde, czy SSD-eki, macierz RAID Pegasus R6 bije LaCie Little Big Disk pod każdym względem. Jest on jednak znacząco droższy (od 4500 zł).

Porównanie wyników pomiarów
ModelOdczytZapis
LaCie Little Big Disk (2 x SSD)530 MB/s265 MB/s
Promise Pegasus R6 (6 x HDD)745 MB/s745 MB/s
Promise Pegasus R6 (4 x SSD)569 MB/s746 MB/s
Promise Pegasus R6 (2 x SSD)799 MB/s751 MB/s

Podsumowanie

Lacie Little Big Disk jest bardzo szybką i drogą ciekawostką wśród napędów. Kto szuka dysku dla portu Thunderbolt, nie przejdzie koło niego obojętnie. Nie, ponieważ jest on wyjątkowo dobry, ale dlatego, że jak na razie po prostu nie ma innych dysków ze złączem Thunderbolt. Do tego trzeba znosić niepotrzebny hałas. Radzimy Wam ostatecznie jeszcze się wstrzymać, aż na rynku pojawią się konkurencyjne modele ze złączem Thunderbolt.

Alternatywa

Jako że port Thunderbolt jest dostępny na razie tylko w środowisku Apple i oprócz LaCie Little Big Disk nie ma jeszcze innych napędów z Thunderbolt-em, prawdziwej alternatywy nie ma. Najlepszym zewnętrznym dyskiem dla Mac-ów byłby oferujący szybkie transfery Seagate FreeAgent GoFlex Desk STAC3000201 3TB. Podłączony do FireWire 800 osiąga w naszych testach ponad 100 MB/s, oferuje 3 TB pamięci masowej, ma wymienny interfejs (zapowiedziano również Thunderbolt) i sprzedawany jest od 1300 zł.

LaCie Little Big Disk

Bardzo szybki, drogi i głośny dysk zewnętrzny ze złączem Thunderbolt.

PLUSY:

Bardzo szybki
Wysokiej jakości aluminiowa obudowa

MINUSY:
Tylko dla złącza Thunderbolt
Głośny wentylator
Brak w ofercie kabla Thunderbolt

Cena: 3500 zł

Powiązane treści:

Dyska zewnętrzny 500GB – jaki wybrać?