Mac za pół ceny, instalacja OS X Lion na PC

Odkąd komputery Apple przeszły z architektury PowerPC na x86 stało się jasne, że Mac OS X na komputerze PC to tylko kwestia czasu. Oczywiście Apple odpowiednio zabezpieczyło system przed instalowaniem go obok Windows. Ponadto Mac mógł obsługiwać tylko wybrane komponenty, a Windows z definicji musiał wszystkie.To stwarzało bezkres problemów z kompatybilnością.W związku z tym chęć zainstalowania OS X kończyła się głębokim zniechęceniem przy 15. stronie poradnika o tworzeniu płyty instalacyjnej.
Mac za pół ceny, instalacja OS X Lion na PC

WTF?

WTF?

Wszystko zmieniło się w zeszłym miesiącu, kiedy została opublikowana

aplikacja UniBeast upraszczająca skomplikowaną dotąd instalację

. Wystarczy być w posiadaniu Mac OS X Lion, co jest dosyć oczywiste i pendrive o pojemności przynajmniej 8 GB. Dorzucenie sterowników po instalacji również nie powoduje przerażenia.

Dlatego postanowiliśmy spróbować i zainstalować Liona na komputerze, którego konfiguracja nie była w żaden sposób dobierana pod OS X i… wszystko zadziałało jak należy.

Tyle wiadomości dobrych. Ze złych, wg polityki Apple instalacja legalnego OS X na komputerze innym niż Apple jest nielegalna. Ponadto do stworzenia instalacyjnego pendrive i tak potrzebujemy komputera z Mac OS X. No i są nikłe szanse, że wszystko pójdzie zupełnie bezproblemowo. W naszym przypadku doinstalowania wymagała płyta i karta graficzna, co na szczęście jest bardzo proste. Większe problemy były z trybem usypiania i bezprzewodową sieciówką, jednak wszystkie problemy finalnie udało się rozwiązać.

Tworzymy dysk USB

Posłuży do instalacji systemu. Na komputerze z Mac OS X uruchamiamy aplikację Narzędzie Dyskowe. Wybieramy pamięć USB i przechodzimy na zakładkę Partycje. Klikamy na Układ partycji: Schemat 1 partycji, a następnie Opcje i

Tablica partycji GUID

. Na koniec format plików Mac OS X Extended: Kronikowany i jeszcze tylko

Zastosuj.

Jeżeli pobrałeś OS X z Sieci, aplikacja instalacyjna musi znajdować się ona w katalogu Applications. Wersja USB, musi zostać włożona do portu i zamontowana .

Teraz pobieramy aplikację UniBeast (trzeba się zarejestrować), uruchamiamy ją i przechodzimy przez kolejne ekrany i komunikaty. Kiedy zobaczymy wybór miejsca instalacji, jak poniżej, klikamy na przygotowany wcześniej klucz USB .

W zależności od posiadanej wersji systemu wybieramyMac App Store/Apple Store. Gdy instalacja ma się odbyć na komputerze przenośnym, trzeba zaznaczyćLaptop Support. Odstanie dwa kroki to kliknięcieContinueorazInstall. W zależności od szbkości zapisu pamięci USB operacja będzie trwałado15 minut. Instalator będzie mówił o czasie rzędu kilku godzin, ale nie należy tego brać do siebie.

Instalacja Mac OS X

Poza włożeniem pendrive trzeba zajrzeć do BIOS-u, do którego wchodzimy zaraz po uruchomieniu komputera, wciskając przycisk DEL lub F2. Musimy tam przestawić kilka funkcji. Najważniejszą rzeczą jest zmiana trybu działania kontrolera dysków na AHCI. Opcję znajdziemy w zakładce Integrated Peripherals. Ponadto priorytet uruchamiania zmieniamy na pamięć USB i zapisujemy ustawienia.

Wkładamy pamięć USB do portu i uruchamiamy komputer. Na pierwszym ekranie zazwyczaj można nacisnąć F12 i wybrać urządzenie bootujące, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Po wczytaniu aplikacji instalacyjnej wybieramy USB i przeprowadzamy bardzo prostą instalacje systemu.

Zatrzymujemy się w momencie partycjonowania dysku. Z górnego menu należy wybrać Narzędzie Dyskowe i zaznaczyć dysk, na którym zainstalujemy OS X. Operacja formatowania wygląda tak, jak w przypadku USB. No i warto mieć na uwadze, że z całego dysku znikną dane (a nie tylko z jednej partycji).

Jeżeli OS X instalujemy obok Windows, system Apple najlepiej zainstalować na starszym, osobnym dysku. System wymaga 7 GB przestrzeni, więc HDD o pojemności 40 GB w zupełności wystarczy. To ocali nas przed kombinowaniem z bootloaderem i wybieraniem na starcie jednego z dwóch systemów.

Po restarcie komputera ponownie uruchamiamy go z USB.

Teraz na pierwszej planszy wybieramy już HDD i system powinien uruchomić się do pulpitu. Część pierwsza za nami, brawo.

Instalujemy sterowniki

Druga połowa sukcesu to instalacja programu MultiBeast, który uprzednio należy pobrać. Uprzednio warto zainstalować aktualizację systemu do wersji 10.7.2. Trudniejszym zadaniem jest odnalezienie pliku DSDT, czyli Differentiated System Description Table. Zawiera on informacje o naszej płycie głównej, dzięki czemu OS X będzie lepiej wykorzystywał zasoby komputera.

Pierwszym miejscem, gdzie można je znaleźć jest DSDT Database. Jeżeli tam nic nie ma, można użyć Google wpisując

site:tonymacx86.com model płyty głównej

. To zadziałało w naszym przypadku. Jeżeli to nie pomoże, można zwrócić się na tamtejszym forum o pomoc z konkretną płytą główną. Pobrany plik DSDT.aml umieszczamy bezpośrednio na pulpicie .

Konkurs: Wymień jedną z 5 najbogatszych osób ze świata IT, widniejących na aktualnej liście magazynu Forbes.

Uruchamiamy MultiBeast.

Po kilkukrotnym przeklikanu Next zaznaczamy opcję UserDSDT Install. Teraz czas na instalację sterowników (w naszym przypadku) do płyty AsRock P67 Pro3 na chipsecie Intel P67. Oczywiście płyta innego producent może mieć odmienne kontrolery LAN, audio i sieci. Wtedy procedura jest następująca. Odnajdujemy płytę na stronie producenta i wchodzimy w jej specyfikację. Tam są zawarte informacje o kontrolerach znajdujących się na płycie. W przypadku audio ALC892 wystarczy wpisać w Google ”

ALC892 site:tonymacx86.com”

, a odpowiedź co zainstalować w MultiBeast na 90% znajduje się w jednym z trzech pierwszych linków.

U nas układ audio to ALC892, co wymaga zainstalowania ALC8xxHDA ,

AppleHDA

Rollback

oraz ALC892. Kontroler sieci LAN,

RTL8111E

– zaznaczamy Lin2Mac. Sterowniki karty graficznej Radeon HD 4850 znajdują się w pakiecie ATI 48xx Device Injector oraz ATI 48xx Patches. W przypadku problemów warto zaznaczyć również EasyBeast Install zawierający podstawowe rozwiązania najczęstszych problemów.