Motorola RAZR

Motorola wznowiła produkcję megahitu RAZR, wypuszczając go tym razem na rynek z bardziej dopracowanym designem, dwurdzeniowym procesorem oraz aktualną wersją systemu operacyjnego Android. Powrót kultowego telefonu naprawdę się udał.
Motorola RAZR

Motorola RAZR: zgrabna, nowa odsłona kultowego telefonu.

Motorola RAZR: zgrabna, nowa odsłona kultowego telefonu.

Motorola zrezygnowała w najnowszym modelu RAZR z koncepcji rozsuwanej konstrukcji, jak miało to miejsce w poprzednim, klasycznym modelu tego telefonu, i postanowiła zaopatrzyć go w super-cienką, 7-milimetrową obudowę oraz 4,3-calowy dotykowy ekran (Super AMOLED Advanced) o rozdzielczości 540×960 pikseli. Z 256 pikselami na cal (pixels per inch, ppi) RAZR oferuje większą gęstość pikseli niż na przykład Samsung Galaxy S2 (217 ppi) z ekranem Super AMOLED Plus. W naszych pomiarach wyświetlacza ten smartfon Motoroli przekonał nas między innymi dokładniejszym niż Galaxy S2 odwzorowaniem kolorów; nie byliśmy w stanie wyłapać niebieskiego odcienia na białych powierzchniach.

Wysoka wydajność i szybka przeglądarka

Ten smartfon z Androidem pracuje pod kontrolą dwurdzeniowego procesora ARM Cortex-A9 z chipsetem Orion taktowanego z częstotliwością 1,2 GHz, a pojemość jego pamięci RAM wynosi 1 GB. W naszym teście telefon pracował wyjątkowo sprawnie, aplikacje i strony internetowe otwierał w mniej niż sekundę. Surfowanie w Internecie w połączeniu sieci mobilnej (HSPA+) oraz WLAN (b/g/n) przebiega równie szybko i komfortowo. RAZR potrzebował zaledwie 1,3 (WLAN) lub 2,3 sekundy (sieć mobilna) na wyświetlenie statycznej strony domowej CHIP-a (600 kb) – to absolutny rekord. Dotykowy ekran jest bardzo czuły i reaguje bardzo szybko na komendy wprowadzane palcami. Za pomocą klawiatury typu Swype lub komend wydawanych głosem można także pisać teksty. Obie te funkcje w teście sprawdzały się dobrze.

Wejście na karty: Micro SIM oraz microSD.

Wejście na karty: Micro SIM oraz microSD.

Usługa streamingu i pakiet Office

Oprócz eleganckiej i wytrzymałej obudowy, która według Motoroli jest pokryta włóknami z kevlaru i zabezpieczona przed zalaniem wodą, wrażenie robi także wnętrze telefonu. Na pochwałę zasługuje bogaty pakiet Office. Pliki popularnych formatów – również Office 2010 – można przeglądać i wygodnie edytować na dużym wyświetlaczu. Amerykański producent oferuje ponadto funkcję MotoCast, czyli praktyczne usługi streamingu i synchronizacji. Funkcja ta umożliwia zdalny dostęp za pomocą telefonu do muzyki, zdjęć oraz dokumentów zapisanych na Waszym komputerze. Wymaganiem jest, żeby komputer, na którym przechowywane są dane, był włączony!

Czyta tylko karty Micro SIM

Oprócz złącz USB i HDMI oraz Bluetooth-a 4.0 telefon jest wyposażony w dużą wewnętrzną pamięć o pojemności 16 GB. W naszym testowym egzemplarzu do użytku było dostępnych około 12 GB. Za pomocą karty microSDHC można ją rozszerzyć o dodatkowe 32 GB. Schowek na kartę umieszczony jest z lewej strony, z boku, na zewnątrz obok wejścia na kartę Micro SIM, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

8-megapikselowy aparat i kamera HD

Dzięki 8-megapikselowemu aparatowi z lampą błyskową LED oraz autofokusem górna część obudowy RAZR-a jest grubsza od reszty o 3 milimetry. Testowe ujęcia zrobione w laboratorium fotograficznym CHIP-a oraz na zewnątrz na nas wrażenie dobrą ostrością, ale traciły one kolory, zwłaszcza przy sztucznym świetle. Kamera Full HD z rozdzielczością 1080p podczas kręcenia testowego wideo przekonała nas do siebie dzięki dobrej ostrości i nagraniom pozbawionym przeskoków. Szczególna pochwała należy się za odtwarzacz muzyczny, który oferuje nie tylko fajny dźwięk, ale także wyświetla dzięki “Tunewiki” oraz “last.fm” automatycznie teksty piosenek i liczne, dodatkowe informacje o utworze oraz wykonawcy.

8-megapikselowy aparat i kamera HD.

8-megapikselowy aparat i kamera HD.

Wytrzymały akumulator, przeciętna akustyka

Niewymienialny akumulator RAZR-a wytrzymał podczas testu w trybie rozmowy dobre 5,5 godziny na maksymalnej mocy nadawania. Czas pracy w Sieci, wynoszący prawie sześć godzin, również zasługuje na uznanie. Jednak jeśli chodzi o jakość rozmowy, w tym miejscu ukazały się braki RAZR-a. Rozmówcę po stronie sieci stałej trudno było zrozumieć i brzmiał on wyraźnie zbyt cicho. Lepiej to wypadło po stronie telefonu, bo tu przeszkadzał jedynie minimalny szum otoczenia. Głośnik zdobywa punkty za dobry dźwięk podczas prowadzenia rozmowy.

Podsumowanie: powrót do top 10

RAZR jest szybszy, zgrabniejszy i ostrzejszy niż wszystkie dotychczasowe smartfony Motoroli i wypada w naszym teście pozytywnie. Zarówno jeśli chodzi o wydajność, wyświetlacz, czas pracy na baterii, jak i liczne funkcje multimedialne nie pozostawia on wiele do życzenia. Słaba akustyka po stronie sieci stałej, brak radia działającego na falach ultrakrótkich oraz niewymienialny akumulator mogą lekko zniechęcić potencjalnych użytkowników. Dobra wydajność RAZR-a, kosztującego około 2500 zł, została nagrodzona miejscem w pierwszej dziesiątce naszego rankingu smartfonów.

Alternatywa

Jeśli design RAZR-a jest dla Was zbyt ekstrawagancki i wolicie klasyczny wygląd, polecamy Wam androidowy telefon HTC Sensation XE, oferujący prawie takie samo wyposażenie. Kosztuje on obecnie około 2300 zł, ale chociaż ma mniej wewnętrznej pamięci (1 GB), to jego basy są nasycone a jego opakowanie zawiera douszne słuchawki “Beats by Dr. Dre”. Za niemal identyczną cenę na jaką wyceniono nową “brzytwę” Motoroli możecie kupić najnowszego Samsunga Galaxy Nexus z Androidem 4.0 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Motorola RAZR

Super-cienki smartfon z Androidem, fajnym wyświetlaczem oraz bogatym wyposażeniem pod maską.

PLUSY:

Ekstrawagancki, zgrabny design
Wyświetlacz AMOLED o wysokim kontraście
Potężna wydajność
Oprogramowanie z fajnymi funkcjami

MINUSY:
Brak wymienialnego akumulatora
Brak radia działającego na falach ultra-krótkich