Novo7 – 7-calowy tablet z Androidem 4.0 za ok. 350 zł już w sprzedaży

Android 4.0, czyli Ice Cream Sandwitch prócz architektury ARM (wykorzystywanej przez większość producentów z Apple i Samsungiem na czele) obsługuje również układy x86 jak i MIPS. Pierwszym przedstawicielem bazującym na architekturze MIPS jest tablet Novo7.
Novo7 – 7-calowy tablet z Androidem 4.0 za ok. 350 zł już w sprzedaży

W jego wnętrzu znajduje się Ingenic JZ4770 SoC bazujący na układzie MIPS32 XBurst CPU wykonanym w 65 nm. Producent chwali się wyjątkową energooszczędnością – 90 mW przy taktowaniu 1 GHz. Pobór wzrasta do ~250 mW podczas pełnego obciążenia (np. oglądania filmu HD 1080p). Kolejną częścią składową JZ4770 jest układ GPU Vivante GC860 zapewniający wsparcie dla grafiki 3D (OpenGL ES2.0/ES1.0), jak i 2D – OpenVG 1.1. Rdzeń układu graficznego pracuje z częstotliwością 444 MHz.

Do tej pory architektura MIPS była wykorzystywana w routerach, konsolach (Playstation 2, Playstation Portable), komputerach SGI, a także systemach z Windows CE.

Tablet wyposażony jest w 7-calowy, pojemnościowy ekran LCD obsługujący technologię Multi-touch. Nie zabrakło łączności 3G oraz Wi-Fi oraz dwóch kamer. Tylna ma rozdzielczość 2 Mpix, zaś przednia to prawdopodobnie VGA. Ponadto w urządzeniu znalazło się gniazdo USB 2.0, HDMI 1.3 oraz microSD dla kart pamięci.

Dużym zaskoczeniem jest system operacyjny Android 4.0. Nowe wersje tego systemu na tanich urządzeniach to nie jest częsty widok. Jak twierdzi Robert Bismuth z MIPS Technologies, Novo7 jest odpowiednikiem dwukrotnie droższego Amazon Kindle Fire.

Czas pracy na baterii to 6-8 godzin gdy gramy, oglądamy wideo lub przeglądamy strony. Muzyki możemy słuchać przez 25 godzin, zaś w trybie stand by bateria wystarczy aż na 300 godzin.

Wszyscy zainteresowani tabletem powinni wybrać się na stronę www.ainovo.com, gdzie można złożyć zamówienie. Teoretycznie, bo jak mówi komunikat “We’re sorry, the following item(s) isn’t available at this time”, zainteresowanie urządzeniem chyba okazało się zbyt duże.

Więcej:tablety