Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Piąte urodziny Opery w Polsce

Wspomnień czar - Opera przypomina się w swoje piąte urodziny w Polsce

5 lat Opery w Polsce

5 lat Opery w Polsce

W roku 2006 Daniel Craig wcielił się w nowego Bonda, ludzie uwielbiali My Space i nikt nie słyszał o iPhone’ach. Naprawdę. W tym samym roku Opera otworzyła w Polsce swoje biuro złożone z 23 pracowników.

– Ostatnie pięć lat było najprawdopodobniej największym krokiem naprzód w historii technologii webowych. Uczestniczenie w tym postępie było z perspektywy biura w Polsce wyjątkowo ekscytujące – powiedział Krystian Kolondra, dyrektor Opery w Polsce. – Od Opery Mini, Opery Mobile i przeglądarki desktopowej poczynając, a na Opera TV Store kończąc, Opera w Polsce uczestniczyła we wszystkich znaczących projektach firmy.

W ciągu tych pięciu lat Opera w Poslce rozrosła się dziesięciokrotnie – do niemal 200 pracowników. Dzięki utalentowanym programistom z wrocławskiego i warszawskiego biura, Opera w Polsce stała się największym zagranicznym oddziałem firmy, a jednocześnie kluczowym elementem w jej globalnej strukturze.

– Sto lat, sto lat… – zaśpiewał po polsku Lars Boilesen, prezes Opera Software. – Niestety bardzo ciężko jest mi zaśpiewać resztę, ale obiecuję nauczyć się do czasu świętowania dziesiątej rocznicy. Polscy pracownicy wykonali świetną robotę w ostatnich latach i muszę szczerze powiedzieć, że dzięki ich pomysłowości, zaangażowaniu i poświęceniu zmienili naszą całą firmę.

Kalendarium Opery w Polsce

2006

– Pierwsze biuro we Wrocławiu z 23 pracownikami

2007

– Prace nad optymalizacją mobilnych przeglądarek dla największych operatorów I producentów telefonów na świecie

2008

– Początek prac nad platformą interfejsu, która zrewolucjonizuje Operę Mini I Operę Mobilę, zapewniając im ten sam interfejs na wielu platformach i urządzeniach – Powstanie zespołu zajmującego się przeglądarką desktopową

2009

– Przekroczenie liczby 100 pracowników – Nowe biuro w Warszawie z kolejnymi 30 pracownikami

2010

– Opera otwiera w Warszawie nowe data center, które kompresuje strony internetowe dla milionów użytkowników Opery Mini na świecie

– Opera Mini na iPhone’a rozwijana w Polsce staje się jedną z najchętniej pobieranych aplikacji w historii AppStore’a

– Premiera Opery 11 z platformą rozszerzeń powstałą we wrocławskim biurze

2011

– Rozwój produktów na telewizory zostaje ulokowany w Polsce i zarządzany przez Krystiana Kolondrę, nowego SVP Opery odpowiedzialnego za tę gałąź produktów. Opera po raz pierwszy prezentuje Opera TV Store.