Seagate finalizuje przejęcie działu dysków twardych Samsunga

Do przejętych aktywów Samsunga zalicza się linię produktów M8, w skład której wchodzą pojemne, 2,5 – calowe dyski twarde. Pracownicy działu HDD Samsunga z Korei, którzy dołączyli do zespołu Seagate, będą zajmować się pracami nad dyskami do urządzeń przenośnych. Nadzorem nad produktami Seagate w koreańskiej fabryce zajmie się N.Y. Park, senior vice president & general manager. Będzie on raportował do Boba Whitmore’a, CTO Seagate’a.
Seagate finalizuje przejęcie działu dysków twardych Samsunga
Seagate wchłonął dyski Samsunga

Seagate wchłonął dyski Samsunga

“Transakcje i związane z nimi umowy strategiczne umożliwią obu firmom wzajemne dostosowanie rozwoju produktów, skrócenie czasu wprowadzenia nowych produktów oraz wykorzystanie szans na szybko zmieniających się rynkach, jak np. mobilnych urządzeń, cloud computing oraz pamięci solid state” – powiedział Steve Luczo, prezes i przewodniczący Rady nadzorczej Seagate.

Transakcja została ogłoszona w kwietniu 2011 wraz z serią towarzyszących umów między Seagate i Samsungiem, na mocy których:

  • Seagate dostarcza dyski twarde do PC, notebooków oraz rozwiązań elektroniki użytkowej Samsunga.
  • Samsung dostarcza Seagate’owi półprzewodniki, które są wykorzystywane w pamięciach Seagate SSD klasy enterprise, dyskach hybrydowych oraz innych produktach.
  • Firmy również poszerzyły i wzmocniły istniejące umowy wzajemnego licencjonowania i poszerzyły współpracę w segmencie pamięci masowych klasy enterprise.

“Strategiczna współpraca stworzy nowe możliwości dla obu firm, pozwoli na wzajemne dopełnienie oferty produktowej i zaproponowanie bardziej różnorodnych rozwiązań’ — powiedział Oh-Hyun Kwon, vice chairman of Device Solutions, Samsung Electronics.

Transakcja i zawarte umowy znacznie poszerzają dostęp Seagate do klientów w Chinach, południowowschodniej Azji, Brazylii, Niemczech i Rosji. Aby ułatwić przejęcie produktów i technologii, przez najbliższe 12 miesięcy część produktów HDD Samsunga nadal będzie sprzedawana pod marką Samsung. Ponadto zachowane zostaną dotychczasowe struktury sprzedaży, linii kluczowych produktów oraz R&D. Więcej informacji znajduje się na www.seagate.com/samsung.

Łączna wartość transakcji i zawartych umów szacowana jest na 1,4 mld USD, na co składa się 45 239 490 akcji zwykłych Seagate oraz rozliczenia gotówkowe. Dodatkowo, ustalono, że przedstawiciel kadry zarządzającej Samsunga dołączy do Rady Nadzorczej Seagate.

Seagate nie przewiduje znaczących kosztów restrukturyzacji i spodziewa się oszczędności w kosztach operacyjnych, przy ograniczeniu kosztów integracji. Jak zaznaczono wcześniej, Seagate oczekuje wzrostu rozwodnionego zysku na akcję nieliczonego na zasadach GAAP oraz przepływów pieniężnych w pierwszym roku po zamknięciu transakcji. W styczniu 2012 Seagate dostarczy dodatkowe informacje finansowe.