Smartfony BlackBerry i z systemem Android oskarżone o szpiegowanie użytkowników (aktualizacja)

Carrier IQ, według specjalisty do spraw zabezpieczeń, Trevora Eckharta, robi dużo więcej, niż jego twórcy deklarują. Jak odkrył, oprogramowanie rejestruje każdy wciśnięty przez użytkownika przycisk (w tym na klawiaturze ekranowej). Swoje odkrycie udokumentował i umieścił na YouTube (klip poniżej). Aplikacja IQRD firmy Carrier IQ rejestruje na smartfonie HTC absolutnie każde poczynania użytkownika. Aplikacja jest ukryta i nie da się jej usunąć (oprócz wgrania nieoficjalnego systemu operacyjnego).
Smartfony BlackBerry i z systemem Android oskarżone o szpiegowanie użytkowników (aktualizacja)
Ktoś zafundował biednemu Androidowi pasażera na gapę

Ktoś zafundował biednemu Androidowi pasażera na gapę

Carrier IQ protestuje. Zdaniem firmy aplikacja wcale nie rejestruje tak dokładnie poczynań użytkownika, ani nie przegląda wiadomości czy korespondencji użytkownika. Nie przekazuje też tych danych w czasie rzeczywistym klientom Carrier IQ.

Aplikacja Carrier IQ wbudowana jest w miliony urządzeń z Androidem i BlackBerry OS. Na razie nie wiadomo czy i którzy producenci smartfonów z niej nie korzystają. Nie wiemy też, czy jest ona wbudowana w systemy bada, iOS i Windows Phone. Będziemy próbowali to ustalić.

Aktualizacja:

Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie od firmy Research in Motion, producenta smartfonów BlackBerry, które publikujemy w całości, bez komentarza:

RIM zna niedawną opinię badacza bezpieczeństwa, który stwierdził, że aplikacja “CarrierIQ” jest instalowana na urządzeniach mobilnych przez różnych dostawców bez wiedzy lub przyzwolenia użytkowników. RIM nie preinstaluje aplikacji CarrierIQ na smartfonach BlackBerry ani nie zezwala operatorom na zainstalowanie jej przed sprzedażą lub dystrybucją smartfonów. RIM także nie stworzył ani nie przyczynił się do stworzenia aplikacji CarrierIQ, nie był też zaangażowany w testy, promocję lub dystrybucję aplikacji. RIM kontynuuje badanie raportów i spekulacji związanych z aplikacją CarrierIQ.