Sprzedawał program komputerowy wart 45 tys. za 2 tys. złotych

Policjanci po uzyskaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nielegalnej dystrybucji programu komputerowego ustalili, że do jednej ze szczecińskich firm zgłosiło się dwóch nieznanych mężczyzn. W trakcie spotkania jeden z nich zaprezentował na przywiezionym ze sobą komputerze aplikację programu komputerowego służącego do projektowania i produkcji drewnianych schodów. Po zainstalowaniu programu na komputerze przedstawiciela firmy wyjaśnił w jaki sposób można obejść zabezpieczenia.
Sprzedawał program komputerowy wart 45 tys. za 2 tys. złotych
49-latek ma teraz jeszcze trudniejszą sytuację życiową.

49-latek ma teraz jeszcze trudniejszą sytuację życiową.

Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn – mieszkańców województwa opolskiego w wieku 49 i 20 lat. W toku kolejnych czynności okazało się, że starszy z mężczyzn zajmował się nielegalną dystrybucją programu. Młodszy był jedynie kierowcą, który na prośbę kompana przywiózł go do Szczecina. 49–latek prawdopodobnie sprzedał kilka kopii oprogramowania w innych województwach a zysk z tych transakcji wstępnie oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Koszt oryginalnego programu wynosi około 45 tys. zł. Zatrzymany swoje działanie tłumaczył trudną sytuacją materialną.

Policjanci zabezpieczyli komputer z nielegalnym programem oraz telefony komórkowe, którymi dysponował mężczyzna. Usłyszał on także zarzut nielegalnego rozpowszechniania programu komputerowego oraz stanął przed prokuratorem, który zadecydował o oddaniu mężczyzny pod dozór Policji i zastosował poręczenie majątkowe.