W 2012 roku uważaj szczególnie na swojego smartfona!

Geinimi to dotąd najgroźniejszy Trojan na Androida
Geinimi to dotąd najgroźniejszy Trojan na Androida

W 2012 roku uważaj na swojego smartfona

W 2012 roku uważaj na swojego smartfona

W 2012 roku, według danych statystycznych Gartnera, Windows 7 stanie się najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym. Tym samym Windows XP utraci dotychczasową pozycję lidera. Według ekspertów firmy Eset konsekwencją tej zmiany będzie zmniejszenie liczby infekcji Confickerem – zagrożeniem, które infekuje komputery, wykorzystując lukę w usłudze RPC starszych systemów Windows. Zniknięcie Confickera w 2012 roku z pierwszej dziesiątki najczęściej atakujących zagrożeń będzie ciekawym wydarzeniem – robak ten od 2009 roku jest stale wymieniany przez laboratoria Eset wśród najaktywniejszych zagrożeń miesiąca.

Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost popularności Windowsa 7 sprawi, że cyberprzestępcy wezmą na cel użytkowników właśnie tego systemu. Stąd w 2012 roku można spodziewać się nowych zagrożeń, które będą atakować systemy Windows 7, również te 64-bitowe.

Laboratoria antywirusowe Eset przewidują, że w 2012 roku bę

dzie można obserwować również liczne ataki na użytkowników smartfonów. Będzie to konsekwencja m.in. stale rosnącej popularności urządzeń mobilnych – na świecie co czwarty z 5 miliardów telefonów to smartfon. Nic dziwnego, że zagrożenia mobilne coraz odważniej próbują atakować użytkowników smartfonów – 30% zagrożeń dla systemu Android, wykrytych przez analityków firmy Eset, można było pobrać razem z aplikacjami z Android Marketu!

W 2012 roku celem ataków zagrożeń mobilnych będą przede wszystkim informacje o samych użytkownikach. Wszystko to za sprawą coraz częstszego wykorzystywania smartfonów do czynności, które zwykle realizowane były za pośrednictwem komputera – odbieranie i wysyłanie maili, zarówno służbowych, jak i prywatnych, logowanie się do serwisów społecznościowych, a nawet do konta bankowego.

Eksperci Eset spodziewają się również, że w 2012 roku zwiększy się liczba ataków, podejmowanych przez tzw. haktywistów, czyli hakerów, działających z pobudek ideolo

gicznych lub politycznych. Tego typu ataki spodziewane są m.in. w rejonie Ameryki Łacińskiej. W nowym roku internauci z pewnością usłyszą także o kolejnych atakach Anonimowych.