Wyciekły pierwsze testy i specyfikacja procesora Intel Medfield

Chociaż do rynkowej premiery nowej platformy Intela pozostało jeszcze sporo czasu, to właśnie teraz możemy poznać pierwsze obszerne informacje na jej temat. Wygląda na to, że Medfield, pierwszy prawdziwy system-on-a-chip firmy Intel, jest już gotowy.
Platforma Moorestown, która zadebiutowała w 2010 roku, już ma swojego następcę
Platforma Moorestown, która zadebiutowała w 2010 roku, już ma swojego następcę
Intel Medfield ma oficjalnie zadebiutować na targach CES 2012

Intel Medfield ma oficjalnie zadebiutować na targach CES 2012

W Sieci pojawiły się bowiem pierwsze benchmarki referencyjnego tabletu z nowym układem, taktowanym zegarem 1,6 GHz, 1 GB pamięci RAM, ekranem o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli oraz systemem Android. Wynika z nich, że nowy Atom bije na głowę zarówno Tegrę 2, jak i Snapdragona MSM8260. Medfield uzyskał w benchmarku Caffeinemark 3 10500 punktów, podczas gdy platforma Nvidii – 7500 pkt, a Qualcomma – 8000 pkt.

Żeby jednak nie było tak kolorowo, procesor Intela taktowany jest znacznie wyższym zegarem, powinien być raczej porównywany z najnowszymi układami (Tegra 3, Snapdragon S4), a do tego pobór mocy w trakcie testów był znacznie wyższy, niż oczekiwano – pod obciążeniem pobierał 3,6W, podczas gdy Intel chce obniżyć tę wartość do 2,6W. Na usprawiedliwienie trzeba dodać, że testowana jednostka to egzemplarz przedprodukcyjny.