Pierwszy publiczny pokaz Internet Explorera 10

Pokaz miał miejsce podczas pierwszego dnia konferencji MIX11, na której spotykają się projektanci i deweloperzy stron internetowych z całego świata. Dziesiąty Internet Explorer został zaprezentowany przez wiceprezesa firmy Microsoft odpowiedzialnego za rozwój tego produktu – Deana Hachamovitcha. Podczas swojego wystąpienia, Dean Hachamovitch stwierdził, że następna wersja czołowej przeglądarki internetowej Microsoft idzie w ślady Internet Explorera 9 w zakresie wydajności i natywnej obsługi języka HTML5.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

“Obecnie jedynym sposobem, aby doświadczyć natywnej obsługi HTML5 w Internecie, jest Windows 7 z Internet Explorerem 9,”

– powiedział Hachamovitch. –

“Dzięki Internet Explorerowi 9 witryny internetowe mogą wykorzystać moc nowoczesnego sprzętu oraz systemu operacyjnego i dostarczyć wrażeń, które rok temu były niemożliwe. Internet Explorer przesuwa granice tego, co deweloperzy mogą osiągnąć w Internecie.”

Co dwanaście tygodni Microsoft będzie prezentował kolejne wersje Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 10. Pierwsza Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 10 jest dostępna dla wszystkich deweloperów do pobrania pod adresem www.IETestDrive.com. Microsoft zademonstrował także witryny i aplikacje wielu czołowych firm, takich jak foursquare, Namco, Last.fm Ltd. oraz nową witrynę grupy Bon Jovi opracowaną przez Sparkart Group Inc., aby pokazać, jak firmy wykorzystują możliwości przeglądarki Internet Explorer w celu zapewnienia użytkownikom bogatszych wrażeń z uzywania Internetu.

“foursquare Playground łączy nasz interfejs API z nowymi technologiami, takimi jak HTML5 i Internet Explorer 9, aby przenieść forsquare na pulpit komputera i estetycznie pokazywać miejsca, w których gromadzą się nasi użytkownicy,”

– powiedział Holger Luedorf, wiceprezes ds. urządzeń mobilnych i partnerstw w foursquare. –

“Z przyjemnością przedstawiamy nowe możliwości, takie jak funkcja «Dodaj miejsce» i udostępnianie zdjęć.”

Jednocześnie podczas pierwszego dnia konferencji MIX11 Microsoft ogłosił komercyjną dostępność nowych funkcji Windows Azure, w tym usług, które przyspieszają działanie aplikacji i zapewniają bezpieczny, otwarty dostęp do aplikacji internetowych poprzez popularnych dostawców usług tożsamości, w tym Microsoft, Facebook i Google. Od dziś dostępna jest nowa wersja Community Technology Preview usługi Windows Azure Traffic Manager, która pozwala deweloperom łatwiej równoważyć wydajność aplikacji w różnych obszarach geograficznych. Firma zapowiedziała również poglądową wersję sieci dostarczania treści Windows Azure, przeznaczonej do strumieniowej transmisji multimediów, która będzie dostępna pod koniec czerwca.

Oprócz zaangażowania w rozwój HTML5, standardów internetowych i zgodności operacyjnej z chmurą, Microsoft omówił swój udział w sponsorowaniu projektów open source, takich jak Orchard, bezpłatny system CMS Fundacji Outercurve w Galerii Open Source ASP.NET. Od dziś dostępna jest wersja Orchard 1.1 wraz z nowymi modułami Amazon.com Inc., UserVoice Inc. i DISQUS, które uzupełniają stale rosnącą liczbę społecznościowych rozszerzeń systemu Orchard. Microsoft zapowiedział też aktualizację ASP.NET MVC 3, która pozwala deweloperom na szybkie i łatwe wprowadzenie innowacji poprzez obsługę znakowania HTML 5, platformę Entity Framework 4.1 z wbudowanym modułem Entity Code First do łatwiejszego tworzenia bazodanowych rozwiązań internetowych, a także rozszerzone funkcje NuGet do wyszukiwania i instalowania komponentów społecznościowych.