IBM sprzedało swoje PC Lenovo, by wkupić się w łaski chińskiego rządu

Do przejęcia przez Lenovo działu komputerów osobistych firmy IBM (m.in. marki ThinkPad) doszło w 2005 roku. Wtedy wydawało się, że IBM ma wyższe cele, niż sprzedawanie PC-ów zwykłym śmiertelnikom. IBM był wtedy największą firmą IT na świecie, prowadził mnóstwo badań, zajmował się niemal każdą dziedziną, związaną z informatyką, rejestrował całą masę patentów. Nie dziwił więc fakt sprzedaży jednego, dość małego skrawka swojej działalności innej firmie.
IBM sprzedało swoje PC Lenovo, by wkupić się w łaski chińskiego rządu
Wymiana uprzejmości między IBM-em, a chińskim rządem

Wymiana uprzejmości między IBM-em, a chińskim rządem

Dziś dowiadujemy się od ustępującego CEO, że sprzedaż komputerów osobistych IBM-a była częścią składową większego planu, związanego z chińskim rządem. Ówczesny szef Big Blue miał nadzieję, że tą transakcją wkupi się w łaski chińskiego rządu, który nie krył wówczas zadowolenia z rozwoju swojej “narodowej” firmy informatycznej, w której zresztą ma udziały za sprawą inwestycji poczynionych przez Chińską Akademię Nauk. IBM w zamian oczekiwać miał rządowej aprobaty dla znacznie szerszego wykorzystania rozwiązań (głównie oprogramowania i usług) amerykańskiej firmy w chińskich przedsiębiorstwach i instytucjach.

Według New York Times, to był właśnie główny powód, dla którego Palmisano zdecydował się powierzyć ThinkPady właśnie Lenovo, a nie chociażby Dellowi.

Palmisano na stanowisku dyrektora generalnego IBM zastąpiła Ginni Rometty.