Karty zbliżeniowe PayPass są bezpieczne, twierdzi MasterCard

Mikroprocesor zainstalowany w karcie PayPass wykorzystuje te same techniki szyfrowania dla transakcji z wykorzystaniem technologii PayPass oraz standardowych kart z mikroprocesorem. Tworzy podpisy i/lub dynamiczne kryptogramy unikalne dla każdej transakcji, sprawiając, że skopiowanie karty lub “odtworzenie” transakcji jest praktycznie niemożliwe.
Karty zbliżeniowe PayPass są bezpieczne, twierdzi MasterCard
PayPass bezpieczne, według MasterCard

PayPass bezpieczne, według MasterCard

Dla każdej transakcji dokonanej kartą MasterCard PayPass jest generowany podpis i/lub kryptogram, który zmienia się po każdej transakcji. Jest to możliwe tylko w przypadku oryginalnej karty, a każda próba odtworzenia podpisu i/lub kryptogramu zostałby wykryta.

Odpowiadając na zarzuty, o możliwości sczytania danych z karty przez osoby niepowołane np.: numeru konta, daty ważności warto podkreślić, że taka ilość danych jest bezużyteczna, gdyż:

  • Używając ich nie można dokonać zakupów przez Internet lub telefon. W celu zakończenia transakcji sprzedawca poprosi bowiem o kod CVC2 (kod weryfikujący kartę – 3-cyfrowy kod znajdujący się na tyle karty). Nie jest on zawarty w danych na karcie PayPass. Dodatkowo aby zakończyć transakcje wykonane przy użyciu karty coraz więcej sprzedawców z branży eCommerce stosuje system weryfikacji MasterCard SecureCode,. Zapewnia on dodatkową ochronę dla posiadacza karty gdyż wymaga przedstawienia kodu lub hasła do zaakceptowania transakcji.
  • Nie można wyprodukować nowej fałszywej karty magnetycznej z paskiem nie posiadając danych CVC1 zapisanych na pasku magnetycznym.
  • Nie można wyprodukować nowej fałszywej karty PayPass ani fałszywej karty z mikroprocesorem bez znajomości kluczy przechowywanych bezpiecznie w mikroprocesorze PayPass. Są one stosowane do zapisania danych transakcji i/lub stworzenia dynamicznego kryptogramu po każdej transakcji.