Navatar – polski start-up zintegrował nawigację GPS i CB radio

Nawigacja GPS informująca o korkach, wypadkach i remontach dróg, a do tego CB radio z jakością dźwięku jak w telefonie – to możliwości aplikacji Navatar.

Adam Domaradzki i Leszek Giza, twórcy Navatara

Adam Domaradzki i Leszek Giza, twórcy Navatara

Navatar to nowa aplikacja integrująca funkcje nawigacji GPS z polskim lektorem oraz – dzięki możliwości nagrywania komunikatów głosowych – CB radia. Jej twórcy postawili na stworzenie społeczności kierowców. Ze społecznościowych możliwości Navatar korzysta na każdym kroku. Nawigacja oparta jest o mapy tworzone w ramach projektu OpenStreetMap, nazywanego też „kartograficzną wikipedią”. Ten międzynarodowy projekt charakteryzuje się najszybszym czasem aktualizacji sieci dróg oraz bardzo dużą precyzją odwzorowania ulic. Na podstawie dynamicznych danych GPS od zalogowanych kierowców Navatar na bieżąco wskazuje miejsca, gdzie tworzą się korki. Informacjami o utrudnieniach w ruchu można podzielić się z innymi kierowcami dodając oznaczenia na mapie lub nagrywając komunikaty, które w tej samej chwili pojawią się na ekranach innych użytkowników w okolicy.

Kierowcy to społeczność, która może bardzo dużo zyskać na współpracy i wymianie informacji. Wie o tym każdy, kto korzystał z CB radia. Ale CB radio powstało ponad 60 lat przed iPhone’em — tłumaczy Leszek Giza, prezes spółki

Wykorzystując nowe technologie, proponujemy kierowcom zintegrowane narzędzie do komunikacji na drodze. Navatar to nawigacja, informacja o korkach, społecznościowa baza cen paliw, a przede wszystkim – rozmowy użytkowników.

Mobilne CB radio, za pomocą specjalnego „nicka”, umożliwia komunikowanie się z użytkownikami znajdującymi się w naszej okolicy i na tej samej trasie. Zasięg radia wybieramy w ustawieniach aplikacji. Niezależnie czy jest to 5 km, czy cała Polska, dźwięk przysyłany za pomocą pakietów danych jest zawsze najwyższej jakości. W odróżnieniu od radia, rozmowy w eterze Navatara są dostępne co najmniej przez godzinę. Dlatego decyzję o wyborze trasy można podjąć, odsłuchując informacje od kierowców, jeszcze przed wyjściem z domu. Do dyspozycji kierowców pozostaje także użytkownik „Navatar_traffic”. Jego zadaniem jest monitorowanie sytuacji na ulicach największych miast Polski oraz zasilanie użytkowników w bieżące informacje kontekstowo, tzn. jedynie w okolicy zaistniałego zdarzenia.

Całkowicie darmowa jest głosowa nawigacja GPS. W płatnym pakiecie, którego koszt to mniej niż 9 zł miesięcznie w opcji rocznej, użytkownicy mają dostęp do rozmów głosowych oraz narzędzia analizującego koszty tankowania. –

Dzięki temu, że sercem nawigacji są darmowe mapy, możemy zaproponować użytkownikom nawigację GPS całkowicie za darmo. Nawet biorąc pod uwagę koszt zakupu standardowego CB radia i anteny możemy policzyć, że pakiet Premium w perspektywie kilku lat jest bardziej korzystny — tłumaczy Leszek Giza.

Navatar został stworzony od zera przez polskich informatyków. Wersję beta, która dostępna była od czerwca tego roku, pobrało ponad 25 tysięcy osób. Na podstawie ich zgłoszeń i sugestii powstała wersja produkcyjna, która dostępna jest od 15 grudnia w AppStore. W chwili premiery, pod adresem navatar.pl, ruszył także nowy portal aplikacji, za pomocą którego użytkownicy mogą skorzystać z szeregu dodatkowych funkcjonalności. Z kolei na pierwszy kwartał 2012 r. planowany jest start pełnej wersji aplikacji na smartfony z systemem Android.