Samsung Smart TV – przegląd najciekawszych aplikacji #1

Samsung Smart TV – przegląd najciekawszych aplikacji #1

Zacznijmy od początku, czyli od pilota. O ile bezprzewodowe sterowanie odbiornikiem telewizyjnym wydawało się spełnieniem marzeń dla mojego dziadka, to podczas wpisywania mojego złożonego ze znaków specjalnych, cyfr, dużych i małych liter hasła do facebooka za pomocą tego domowego symbolu władzy, odczułem pewien dyskomfort psychiczny. Jeśli planujecie korzystać z Facebooka, czy Twittera na ekranie swojego telewizora, to opanowanie wprowadzania znaków przy pomocy pilota zajmuje trochę czasu, nie jest tak wygodne jak przy pomocy standardowej klawiatury QWERTY (kto by pomyślał?), jednak po kilku dniach nie powinno sprawiać większych problemów. O samych aplikacjach “społecznościowych” napiszemy w kolejnym odcinku.

Do tego co najważniejsze w telewizorach, czyli jakości obrazu, nie możemy się przyczepić. Samsung stanął na wysokości zadania, wyświetlany obraz w rozdzielczości Full HD jest ostry, kolory nasycone (według niektórych redaktorów aż za bardzo), a tryb 3D, w porównaniu do pierwszych modeli telewizorów z tą technologią, wygląda o wiele lepiej. Przejdźmy zatem do tego co oglądać…

APLIKACJE VOD

Według naszych śmiałych założeń, aplikacje typu VOD będą najczęściej używanym rodzajem aplikacji na telewizorze. Strumieniowanie wideo to bez wątpienia największa zaleta telewizora oferującego dostęp do sieci. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że posiadając szybkie łącze internetowe, kabel antenowy przestaje być taki ważny… Aplikacje testowaliśmy przy użyciu naszego redakcyjnego łącza, więc ze strumieniowaniem treści przy użyciu poniższych aplikacji nie odnotowaliśmy żadnych problemów, pamiętajcie jednak, że posiadając niezbyt szybkie połączenie z siecią, strumeniowanie materiałów w rozdzielczości HD może mieć niewiele wspólnego z “relaksowaniem się przed telewizorem”.

VOD.TVP.PL

Dzięki tej aplikacji, użytkownicy telewizorów Samsung mają dostęp do bazy seriali, filmów fabularnych, dokumentalnych, a także do publicystyki TVP. Baza materiałów jest uaktualniana na bieżąco, także jeśli jesteście fanami jednego z seriali emitowanych przez naszą kochaną telewizję publiczną, to nie musicie być uzależnieni od sztywnej ramówki programowej, wystarczy uruchomić aplikację i obejrzeć najnowszy odcinek swojego serialu w wybranej przez was porze.

IPLA.TV

Treści prezentowane przez Ipla.TV to w większości materiały wyprodukowane na zlecenie Telewizji Polsat, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Play, Polsat Cafe i TV4. Od czerwca 2011 roku aplikacja ipla w modelach telewizorów Samsung z 2011 roku udostępnia nie tylko programy telewizyjne w formie VOD, ale także filmy pełnometrażowe. W specjalnym kanale iplaFILM dostępnych jest ponad 700 filmów posegregowanych w kategorie tematyczne, można też skorzystać z rekomendacji redakcji ipla oraz listy najpopularniejszych filmów i nowości.

IPLEX.PL

Iplex to świetna wypożyczalnia filmów, która może pochwalić się bardzo bogatą ofertą jeśli chodzi o darmowe pozycje, których dla użytkowników telewizoró marki Samsung przygotowano aż

1500!

Jedynym mankamentem są oczywiście wyświetlane przed seansem reklamy, no ale bez nich tak szeroka oferta darmowych treści nie byłaby możliwa, coś za coś…

ONET.TV

Nie jest to jedyna aplikacja autorstwa Onetu, z której użytkownicy telewizorów Samsung mogą skorzystać. Onet.tv udostępnia najświeższe wiadomości w formie video, skupiając się na tematyce informacyjno-edukacyjno-rozrywkowej. W praktyce oznacza to, że użytkownik dostaje do dyspozycji materiały (bądź ich skróty) z całego świata – fani sportu powinni być zadowoleni.

TVN Player

Najpopularniejsze pozycje z ramówki TVN bez “sztywnego” czasu emisji? Znam kilka osób, które przekonałby ten argument. Interfejs aplikacji, choć na początku może wydawać się nieco chaotyczny, jest chyba najlepiej zaprojektowanym interfejsem jeśli chodzi o aplikacje VOD. TVN pomyślało również o umieszczaniu zajawek materiałów czekających na premierę. Wielka szkoda, że aplikacja nie integruje się z jakimś kalendarzem i nie pozwala ustawić sobie przypomnieć w stylu “Za 5minut premiera nowego odcinka twojego ulubionego serialu”. Może za jakiś czas? Kto wie. Emisja wybranego przez nas materiału jest oczywiście poprzedzona reklamą.

WP.TV

Aplikacja WP.tv, dostępna w telewizorach Samsung Smart TV, to blisko 200 odcinków wideo najchętniej oglądanych przez internautów seryjnych programów, takich jak Polandia, Uliczny Kombajn, [email protected], Plotkarnia czy Stefa Wolnych Myśli. Do dyspozycji telewidza pozostaje 30 najnowszych odcinków każdej serii. Podsumowując: bardzo dobry kanał VOD. Znajdziecie tam rzeczy nie do obejrzenia w telewizji, co samo w sobie powinno zachęcić niektórych użytkowników.