Samsung Wave 3 S8600 – tsunami nie będzie

Z Samsungiem Wave 3 fala o nazwie bada spokojnie, wręcz leniwie płynie dalej. Ten smartfon wychodzi na rynek z całkowicie autorskim systemem operacyjnym Samsunga w najnowszej wersji 2.0. Jednak takie jego elementy jak dotykowy ekran i odtwarzacz MP3 sprawiają, że fala wciąż przybiera na sile.
Samsung Wave 3 S8600 – tsunami nie będzie

Samsung Wave 3 8600: pierwszy telefon z bada 2.0, elegancki wygląd, miły w dotyku, ostry, 4-calowy ekran.

Samsung Wave 3 8600: pierwszy telefon z bada 2.0, elegancki wygląd, miły w dotyku, ostry, 4-calowy ekran.

Elegancki surfer

Grubość – 10 milimetrów, wysokiej klasy obudowa z aluminium, topowe wykonanie, po prostu klasa. Obudowa Wave 3 wyróżnia się z całej masy powszechnie spotykanych plastykowych obudów smartfonów za rozsądne pieniądze. Przyciąga ona wzrok i przyjemnie trzyma się ją w dłoni. Zapewniający wysoką ostrość ekran dotykowy o przekątnej 4 cali i rozdzielczości 480×800 pikseli robi równie imponujące wrażenie. Samsung zastosował w tym modelu jeden ze świetnych wyświetlaczy Super AMOLED, chociaż podczas testu w laboratorium jasność ekranu tego Wave’a wyniosła 295 cd/m2, co nie jest tak wysokim wynikiem jak w przypadku telefonów z nim porównywalnych. Następne zalety modelu Wave 3 to akustyka oraz akumulator. Testowa rozmowa telefoniczna przebiegała bez znaczących usterek i bez żadnych zakłóceń. Podczas ciągłego przeglądania Sieci akumulator wytrzymał dzielnie aż 9,5 godziny.

bada 2.0: system wzorowany na Androidzie

Kolejny smartfon Samsunga z Androidem? Można tak pomyśleć, kiedy pierwszy raz uruchamia się Wave’a 3. Przeróbka systemu bada 2.0 z interfejsem Samsunga TouchWiz od razu kojarzy się użytkownikowi z telefonami wyposażonymi w system Google’a. Fajny tuning, który jednak jest na tyle przewidywalny, że nie wnosi ze sobą nic zaskakującego. Aplikacje można teraz umieszczać w folderach na ekranie startowym lub w menu głównym – zapewnia to większą przejrzystość, ale jest rażącą kalką rozwiązania z Androida. Również znane z Androida jest fabrycznie zainstalowane narzędzie Vlingo, za pomocą którego można sterować głosem. Nowością w bada 2.0 jest także Wi-Fi Direct, zapewniające szybszą wymianę danych z kompatybilnymi urządzeniami – są to jednak przeważnie tylko telefony Samsunga. Nowy system bada pracuje na 1,4-gigahercowym procesorze. Wyniki pomiarów czasu nawigacji, wywoływania funkcji oraz surfowania wypadają w teście przyzwoicie. Nie zdarzają się przestoje. Nie odnotowaliśmy jednak wzrostu tempa pracy w porównaniu z poprzednikami czyli modelami Wave 2 i Wave 1 (ZOBACZ PORÓWNANIE). Spodziewaliśmy się większego postępu w tym zakresie. Oczekiwaliśmy, że tempo pracy nowego Wave’a będzie bliższe telefonom z Androidem oraz iPhone’owi Apple’a. Sklep z aplikacjami dla bady niezmiennie pozostaje daleko w tyle za innymi sklepami z aplikacjami. Cały czas nie ma w nim hitów takich jak na przykład międzyplatformowy komunikator Whatsapp. Nowy komunikator Samsunga ChatOn jest mniej popularny wśród użytkowników. Szczególnie doskwiera brak aplikacji obsługujących Flash-a. Zainstalowana fabrycznie i w zasadzie dobra przeglądarka Dolfin nie otwiera stron flashowych, potrafi odtwarzać jedynie wideo z serwisu YouTube.

Wave oraz Wave 3

Wave oraz Wave 3

Fala multimediów

Potencjalnym hitem jest odtwarzacz muzyczny z wypasionym wyposażeniem. Jedynie bas mógłby być minimalnie lepszy, ale byłoby to już chyba za dużo dobrego. Kto szuka nowych piosenek, może do tego wykorzystać wbudowaną w Wave 3 usługę sieciową “Music Hub”. Zakupione MP3-ki są zapisywane bezpośrednio w pamięci telefonu lub na opcjonalnej karcie microSD. 5-megapikselowemu aparatowi nie brakuje niczego, poza prawdziwym przyciskiem wyzwalacza, ale ten brak jest niestety częsty wśród smartfonów. Wszystkie jego funkcje trzeba obsługiwać dotykiem. Kamera najlepiej nadaje się do nagrywania w świetle dziennym, jak pokazują to testowe zdjęcia. Jakość nagrywanego telefonem Samsung Wave 3 wideo w rozdzielczości HD (720p) jest dobra.

Podsumowanie: dobry, ale wciąż nietypowy

Samsung Wave 3 jest bez wątpienia nowym hitem Samsunga z systemem bada. Ten elegancki smartfon z wytrzymałym akumulatorem nadaje się do długich sesji w Sieci oraz długiego słuchania muzyki. Cena na poziomie około 1100 zł bez umowy (stan z dnia 24.01.2012) jest wciąż rozsądna. To telefon dla tych, którzy szukają smartfonu robiącego dobre wrażenie wizualne z wygodną obsługą oraz bogatym pakietem multimedialnym. System operacyjny i rozbudowywanie go za pomocą aplikacji wypada gorzej – bada w wersji 2.0 nie dokonuje przełomu w smartfonów. Na rynku dostępnych jest około 16000 aplikacji dla bada, co stanowi dopiero światełko w tunelu. Konkurencja z Androidem oraz iPhone’y oferują płynniejszą wydajność oraz sklepy ze znacznie większym wyborem aplikacji. Faktem jest, że jeden model Wave nie jest w stanie z nimi konkurować.

Alternatywa

Wysokiej klasy wydajność, bogata oferta aplikacji, dobra cena… komu na tym zależy, nie przejdzie obojętnie obok alternatywy z Androidem – Samsunga Galaxy S Plus kosztującego również od około 1100 zł. Nie trzeba rezygnować ani z 4-calowego dotykowego ekranu Super AMOLED ani z wbudowanego 1,4-gigahercowego procesora, jednak nie ma on tak eleganckiej, aluminiowej obudowy à la Wave 3. W Galaxy S Plus Samsung użył więcej solidnego, ale jednak tworzywa sztucznego (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Wave 3 S8600

Godny uwagi skok w ewolucji linii Wave, chociaż więcej uwagi przyłożono w nim do sprzętu niż do systemu operacyjnego bada w wersji 2.0.

PLUSY:

4-calowy dotykowy ekran Super AMOLED
Dobry odtwarzacz muzyczny
Dużo możliwości personalizacji, ale…

MINUSY:
…w bada 2.0 nie ma nic naprawdę nowego
Brak obsługi Flash
Ograniczona oferta aplikacji