Samsung Wave 3 S8600 – tsunami nie będzie

Smarfon z systemem operacyjnym bada 2.0 + Samsung TouchWiz oraz wyświetlaczem Super-AMOLED o przekątnej 4 cale i rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Wyposażony w aparat 4,9 Mp oraz odbiornik GPS.

Z Samsungiem Wave 3 fala o nazwie bada spokojnie, wręcz leniwie płynie dalej. Ten smartfon wychodzi na rynek z całkowicie autorskim systemem operacyjnym Samsunga w najnowszej wersji 2.0. Jednak takie jego elementy jak dotykowy ekran i odtwarzacz MP3 sprawiają, że fala wciąż przybiera na sile.

Samsung Wave 3 8600: pierwszy telefon z bada 2.0, elegancki wygląd, miły w dotyku, ostry, 4-calowy ekran.

Samsung Wave 3 8600: pierwszy telefon z bada 2.0, elegancki wygląd, miły w dotyku, ostry, 4-calowy ekran.

Elegancki surfer

Grubość – 10 milimetrów, wysokiej klasy obudowa z aluminium, topowe wykonanie, po prostu klasa. Obudowa Wave 3 wyróżnia się z całej masy powszechnie spotykanych plastykowych obudów smartfonów za rozsądne pieniądze. Przyciąga ona wzrok i przyjemnie trzyma się ją w dłoni. Zapewniający wysoką ostrość ekran dotykowy o przekątnej 4 cali i rozdzielczości 480×800 pikseli robi równie imponujące wrażenie. Samsung zastosował w tym modelu jeden ze świetnych wyświetlaczy Super AMOLED, chociaż podczas testu w laboratorium jasność ekranu tego Wave’a wyniosła 295 cd/m2, co nie jest tak wysokim wynikiem jak w przypadku telefonów z nim porównywalnych. Następne zalety modelu Wave 3 to akustyka oraz akumulator. Testowa rozmowa telefoniczna przebiegała bez znaczących usterek i bez żadnych zakłóceń. Podczas ciągłego przeglądania Sieci akumulator wytrzymał dzielnie aż 9,5 godziny.

bada 2.0: system wzorowany na Androidzie

Kolejny smartfon Samsunga z Androidem? Można tak pomyśleć, kiedy pierwszy raz uruchamia się Wave’a 3. Przeróbka systemu bada 2.0 z interfejsem Samsunga TouchWiz od razu kojarzy się użytkownikowi z telefonami wyposażonymi w system Google’a. Fajny tuning, który jednak jest na tyle przewidywalny, że nie wnosi ze sobą nic zaskakującego. Aplikacje można teraz umieszczać w folderach na ekranie startowym lub w menu głównym – zapewnia to większą przejrzystość, ale jest rażącą kalką rozwiązania z Androida. Również znane z Androida jest fabrycznie zainstalowane narzędzie Vlingo, za pomocą którego można sterować głosem. Nowością w bada 2.0 jest także Wi-Fi Direct, zapewniające szybszą wymianę danych z kompatybilnymi urządzeniami – są to jednak przeważnie tylko telefony Samsunga. Nowy system bada pracuje na 1,4-gigahercowym procesorze. Wyniki pomiarów czasu nawigacji, wywoływania funkcji oraz surfowania wypadają w teście przyzwoicie. Nie zdarzają się przestoje. Nie odnotowaliśmy jednak wzrostu tempa pracy w porównaniu z poprzednikami czyli modelami Wave 2 i Wave 1 (ZOBACZ PORÓWNANIE). Spodziewaliśmy się większego postępu w tym zakresie. Oczekiwaliśmy, że tempo pracy nowego Wave’a będzie bliższe telefonom z Androidem oraz iPhone’owi Apple’a. Sklep z aplikacjami dla bady niezmiennie pozostaje daleko w tyle za innymi sklepami z aplikacjami. Cały czas nie ma w nim hitów takich jak na przykład międzyplatformowy komunikator Whatsapp. Nowy komunikator Samsunga ChatOn jest mniej popularny wśród użytkowników. Szczególnie doskwiera brak aplikacji obsługujących Flash-a. Zainstalowana fabrycznie i w zasadzie dobra przeglądarka Dolfin nie otwiera stron flashowych, potrafi odtwarzać jedynie wideo z serwisu YouTube.

Wave oraz Wave 3

Wave oraz Wave 3

Fala multimediów

Potencjalnym hitem jest odtwarzacz muzyczny z wypasionym wyposażeniem. Jedynie bas mógłby być minimalnie lepszy, ale byłoby to już chyba za dużo dobrego. Kto szuka nowych piosenek, może do tego wykorzystać wbudowaną w Wave 3 usługę sieciową „Music Hub”. Zakupione MP3-ki są zapisywane bezpośrednio w pamięci telefonu lub na opcjonalnej karcie microSD. 5-megapikselowemu aparatowi nie brakuje niczego, poza prawdziwym przyciskiem wyzwalacza, ale ten brak jest niestety częsty wśród smartfonów. Wszystkie jego funkcje trzeba obsługiwać dotykiem. Kamera najlepiej nadaje się do nagrywania w świetle dziennym, jak pokazują to testowe zdjęcia. Jakość nagrywanego telefonem Samsung Wave 3 wideo w rozdzielczości HD (720p) jest dobra.

Podsumowanie: dobry, ale wciąż nietypowy

Samsung Wave 3 jest bez wątpienia nowym hitem Samsunga z systemem bada. Ten elegancki smartfon z wytrzymałym akumulatorem nadaje się do długich sesji w Sieci oraz długiego słuchania muzyki. Cena na poziomie około 1100 zł bez umowy (stan z dnia 24.01.2012) jest wciąż rozsądna. To telefon dla tych, którzy szukają smartfonu robiącego dobre wrażenie wizualne z wygodną obsługą oraz bogatym pakietem multimedialnym. System operacyjny i rozbudowywanie go za pomocą aplikacji wypada gorzej – bada w wersji 2.0 nie dokonuje przełomu w smartfonów. Na rynku dostępnych jest około 16000 aplikacji dla bada, co stanowi dopiero światełko w tunelu. Konkurencja z Androidem oraz iPhone’y oferują płynniejszą wydajność oraz sklepy ze znacznie większym wyborem aplikacji. Faktem jest, że jeden model Wave nie jest w stanie z nimi konkurować.

Alternatywa

Wysokiej klasy wydajność, bogata oferta aplikacji, dobra cena… komu na tym zależy, nie przejdzie obojętnie obok alternatywy z Androidem – Samsunga Galaxy S Plus kosztującego również od około 1100 zł. Nie trzeba rezygnować ani z 4-calowego dotykowego ekranu Super AMOLED ani z wbudowanego 1,4-gigahercowego procesora, jednak nie ma on tak eleganckiej, aluminiowej obudowy à la Wave 3. W Galaxy S Plus Samsung użył więcej solidnego, ale jednak tworzywa sztucznego (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Wave 3 S8600

Godny uwagi skok w ewolucji linii Wave, chociaż więcej uwagi przyłożono w nim do sprzętu niż do systemu operacyjnego bada w wersji 2.0.

PLUSY:

4-calowy dotykowy ekran Super AMOLED
Dobry odtwarzacz muzyczny
Dużo możliwości personalizacji, ale…

MINUSY:
…w bada 2.0 nie ma nic naprawdę nowego
Brak obsługi Flash
Ograniczona oferta aplikacji

27
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.