VLC Media Player 2.0 RC1 już w przyszłym tygodniu

Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim bezproblemowej obsłudze. Nie wymaga żadnych kodeków oraz obsługuje napisy od razu po instalacji.
VLC Media Player 2.0 RC1 już w przyszłym tygodniu

Pierwsza edycja programu pojawiła się latem 2009 roku. Jej przygotowanie zajęło ponad… 13 lat. Ale jak widać było warto, bowiem VLC zaczął szybko zdobywać uznanie. Tymczasem developerzy ogłosili przez Twitter, że VLC 2.0 RC1 (release candidate, czyli kandydat to wersji finalnej) zostanie wydany “zaledwie” po 3 latach od pojawienia się edycji 1.0 – już w przyszłym tygodniu.

Najważniejszą zmianą jest… zmiana wersji. Początkowo opisywana edycja miała być dostępna jako VLC 1.2, ale patrząc na liczbę zmian w aplikacji autorzy zupełnie słusznie zdecydowali się na numer 2.0. Aplikacja będzie dostępna niemal dla wszystkich systemów operacyjnych. Poczynając od Windows, przez Linuksa, Mac OS X, OS/2, Androida oraz iOS .

Co nowego kryje się pod charakterystyczną, pomarańczową ikoną? Przede wszystkim odświeżony interfejs, znacznie wygodniejszy od tego z VLC serii 1.x. W znacznej części przepisano obsługę wideo, w tym poprawiono napisy oraz OSD. Ponadto filtry wideo mogą być teraz transkodowane. Nie zabrakło również obsługi Blu-ray, choć na razie w wersji eksperymentalnej. Dodano także obsługę

WMV Image

(WMVP/WMVP2) używanych przez Photo Story. Zaktualizowano również wyjście wideo Direct2D w systemach Windows 7 oraz Vista. Podobnego zabiegu dokonano w przypadku wersji iOS.

Choć VLC 2.0 RC1 pojawi się dopiero za kilka dni, już teraz można poczuć przedsmak możliwości wersji oficjalnej. Wystarczy odwiedzić stronę nightlies.videolan.org, skąd można pobrać edycję oznaczoną już symbolem 2.0 RC1 (nazwa kodowa TwoFlower). Testowe buildy dostępne są dla Windows w wersjach 32/64 bit, Mac OS X (Power PC/Intel).