Co daje przesiadka na Windows Server 2008 R2

Co daje przesiadka na Windows Server 2008 R2

Świat nowych technologii zmienia się bardzo szybko. Wirtualizacja i cloud computing są obecnie na topie, ale także inne technologie – jak zdalny dostęp, ochrona serwerów czy po prostu czysta moc obliczeniowa – dynamicznie się rozwijają. Aby pozostać konkurencyjnym, warto rozważyć unowocześnienie firmowych centrów danych. We wszystkich wymienionych obszarach wsparciem będzie Windows Server 2008 R2 z dodatkiem SP1, który pozwala na pełne wykorzystanie wirtualizacji i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Dodatkowo zyskasz nowe możliwości współpracy dla pracowników, a twoje centrum danych będzie efektywniej zarządzane, co przyczyni się do redukcji kosztów.

Redukcja kosztów dzięki wirtualizacji

Wirtualizacja to jeden z głównych nurtów rozwoju IT w ostatnich latach. Wpłynęła ona na sposób projektowania, rozwijania i zarządzania nowoczesnymi centrami danych. Użytkownicy wykorzystujący nadal poprzednią wersję serwera (edycja 2003) nie mają możliwości wykorzystania Hyper-V – rewolucyjnej platformy Microsoftu do wirtualizacji – zwiększającej zarówno wydajność centrum danych, jak i zapewniającą wyższy zwrot z inwestycji (ROI). Podczas gdy we wcześniejszych wersjach systemu Windows Server można uruchomić podstawowe mechanizmy wirtualizacji, nowa wersja Windows Server 2008 R2 łączy potężną platformę serwerową i pełny silnik do wirtualizacji.

Hyper-V zmienia centrum danych od podstaw

Dzięki Hyper-V można konsolidować serwery, by uzyskać znaczne oszczędności kosztów, w tym bezpośrednio zredukować koszty utrzymania infrastruktury, takie jak wydatki na zasilanie i chłodzenie. Hyper-V poprawia niezawodność i redundancję poprzez uproszczenie obsługi mirrorów i klastrów oraz umożliwienie tworzenia i przywracania serwerów za pomocą szablonów software’owych zamiast długotrwałej procedury instalacji i migracji.

Hyper-V można łączyć z pakietem do zarządzania środowiskiem wirtualnym Microsoft System Center, by zarządzać hyperwizorami i maszynami wirtualnymi pracującymi pod kontrolą innych systemów operacyjnych niż Windows, w tym platformami VMware i Citrix. Wirtualizacja rewolucjonizuje sposób projektowania i zarządzania nowoczesnymi centrami danych, jak również pozwala pracownikom korzystać z centrum danych bardziej produktywnie. Tylko Windows Server 2008 R2 może dostarczyć wszystkie te korzyści poprzez wydajny serwer i kompleksową platformę zarządzania.

Łatwiejsze zarządzanie centrum danych

Nowe rozwiązania, takie jak wirtualizacja, sprawiają, że platformy serwerowe wymagają aktualizacji, a nawet przebudowy funkcji zarządzania, aby dotrzymać kroku trendom. Windows Server 2008 R2 nie tylko nadąża za zmianami, ale oferuje więcej. Wraz z systemem Windows Server 2008 R2 otrzymuje się wiele nowych możliwości w zakresie zarządzania, niedostępnych w poprzednich wersjach systemu.

W Windows Server 2008 wprowadzono role serwera, łatwy sposób przydzielania instancji serwera do określonego zadania (obsługi plików czy wydruków), zdalny dostęp, domeny i wiele innych. Windows Server 2008 R2 automatycznie aktywuje tylko te funkcje, które wymagane są do wykonywania konkretnego zadania (w razie potrzeby można zmienić te ustawienia) – w efekcie serwer jest lepiej zabezpieczony, ponieważ niepotrzebne usługi nie są włączone. Funkcja ta pozwala także na szybkie tworzenie i przypisanie szablonów do określonych ról serwera i wykorzystanie ich w przypadku gdy któryś z serwerów musi być przywrócony.

Ponadto Windows Server 2008 R2 dodaje grupę nowych konsol do zarządzania, dzięki czemu zadania takie jak administracja Active Directory, zarządzanie serwerem czy zarządzanie wirtualizacją są bardziej intuicyjne.

Lepsza ochrona centrów danych

Zagrożenia związane z hakowaniem, malware’em i wirusami, a także nadużycia pracowników powodują, że bezpieczeństwo pozostaje jedną z kluczowym kwestii dla pracowników IT nadzorujących centra danych. Windows Server 2008 R2 zawiera nowe, zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, dzięki którym centra danych i prowadzony biznes są chronione przed zagrożeniami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Przykładowo, nowa funkcja ról serwera sprawia, że serwery przeznaczone do określonych zadań uruchamiają tylko usługi potrzebne do obsługi danych zadań, automatycznie wyłączając niepotrzebne usługi. Ogranicza to pole do ataku złośliwego oprogramowania czy hakerów.

Windows Server 2008 R2 zawiera także nową funkcję szyfrowania danych o nazwie BitLocker, która wykorzystuje algorytmy szyfrujące do poszczególnych woluminów, chroniąc cenne dane przed odczytaniem przez nieuprawnione osoby. W systemie dodano również nowe mechanizmy do analizy procesów biznesowych, które automatycznie wykonują audyt serwerów, aby upewnić się, czy wgrano najnowsze poprawki bezpieczeństwa i czy stosowane są najlepsze praktyki.

Ograniczone zużycie energii

W Windows Server 2008 wprowadzono “zrównoważoną” politykę w zakresie zużycia energii. Poziom wykorzystania procesorów jest na bieżąco monitorowany, by dynamicznie dostosowywać wydajność do rzeczywistego obciążenia. Windows Server 2008 R2 efektywniej oszczędza energię także dzięki dodaniu funkcji usypiania rdzeni i rozszerzeniu ustawień polityki grupowej dot. zasilania.

Polityka grupowa Active Directory Domain Services w Windows Server 2008 zapewnia większą kontrolę nad zarządzaniem energią w komputerach klienckich. Możliwości te są jeszcze większe w Windows Server 2008 R2 i Windows 7, by umożliwić bardziej precyzyjną kontrolę prowadzącą do większych oszczędności.

Większa wydajność aplikacji

Dostawcy sprzętu serwerowego od dawna instalują procesory pozwalające na przetwarzanie 64-bitowe. Windows Server 2008 R2 to pierwsza platforma Microsoftu, która dostępna jest wyłącznie w wersji 64-bitowej. Nie oznacza to, że nie można uruchomić 32-bitowych aplikacji w systemie Windows Server 2008 R2, ale dzięki takiemu podejściu 64-bitowe aplikacje działają znacznie szybciej i mogą przetwarzać więcej danych niż w wypadku poprzednich platform Windows Server.

Zwiększona została także wydajność operacji sieciowych, dzięki czemu dużo szybsza jest komunikacja między serwerami, stacjami roboczymi, zdalnymi komputerami i użytkownikami. Nowe funkcje obejmują całkowicie przebudowaną obsługę protokołu TCP/IP, wsparcie dla protokołu SMB 2.0 i ułatwienia dla administratorów IT, by w razie potrzeby przejść na IPv6.