Dell Latitude E6520 – zawodowiec

E6520 to największy, 15-calowy model w biznesowej serii Latitude firmy Dell. W porównaniu z poprzednikiem ma bardziej zaoblone kształty obudowy. Zgodnie z tradycją cechuje się wytrzymałą konstrukcją wykonaną ze stopu magnezu. Na wyposażeniu testowanego modelu znajdują się między innymi: wydajny procesor Intel Core i7-2620M, 4 GB pamięci RAM DDR3, dysk twardy 7200 obr./min o pojemności 500 GB, nagrywarka DVD oraz modem 3G.
Dell Latitude E6520
Dell Latitude E6520

Dell Latitude E6520 waga z baterią
Duży Dell E6520 waży ponad kilogram więcej od poręcznych “trzynastek” i jest znacznie cięższy od przeciętnego 15-calowego notebooka, ważącego ok 2,5 kg.

Dell Latitude E6520 – pomiary wydajności

Do generowania obrazu testowany model wykorzystuje hybrydową grafikę składającą się z układu zintegrowanego z procesorem (Intel HD Graphics 3000) oraz oddzielnego układu Nvidia NVS 4200M. Przełączanie się pomiędzy energooszczędną grafiką w procesorze i wydajną grafiką zewnętrzną odbywa się automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus. Dość dziwnym i niespotykanym często w biznesowych konstrukcjach jest zastosowanie błyszczącego ekranu… dotykowego. Czyżby moda na “głaskanie” aż tak silnie oddziaływała na konserwatywne urządzenia dla biznesu?

Dell Latitude E6520 -3d mark
Zewnętrzny układ graficzny Nvidia NVS 4200M zapewni obsługę aplikacji graficznych a nawet zabawę w mniej wymagające gry 3D.

15-calowy Latitude to duży i masywny notebook, który raczej nie nadaje się do częstego przenoszenia i wygodnej pracy np. w podróży. Z racji masy przekraczającej 3 kg raczej nadaje się do “przewożenia” na krótkich odcinkach dom – biuro ewentualnie biuro – spotkanie lub prezentacja u klienta. Jest to wynikiem solidności konstrukcji oraz bogatego wyposażenia.

Dell Latitude E6520 - pc mark
Ogólna wydajność jest bardzo wysoka dzięki procesorowi Intel Core i7 drugiej generacji, aczkolwiek urządzenia wyposażone w szybkie dyski SSD są wyraźnie lepsze.

W konstrukcji 15-calowego Latitude E6520 na uwagę zasługuje bardzo wygodna klawiatura z dużymi “klawiszami strzałek”, dużym [Enterem] oraz oddzielną sekcją numeryczną. Również wygodne w użytkowaniu są touchapd oraz trackpoint, bez którego wielu użytkowników notebooków nie może się obyć. Oczywistym wyposażeniem tego rodzaju komputera jest złącze dla stacji dokującej, co pozwala bardziej wygodnie pracować z notebookiem za biurkiem.

Dell Latitude E6520 – czas pracy na baterii

Dell Latitude E6520  - czas pracy na baterii
Ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu z DVD na baterii to dobry wynik jak na dużego notebooka.

Ogólna wydajność testowanej wersji modelu Dell Latitude E6520 prezentuje się bardzo dobrze. Jednak mimo to, ustępuje urządzeniom wyposażonym w czterordzeniowe procesory Intel Core i7 oraz szybkie dyski SSD. W benchmarku PCMark Vantage osiągnięty wynik jest dość wysoki i wynosi 8328 punktów, gdzie średnia dla testowanych notebooków to ok. 6000 punktów. Wydajność grafiki zintegrowanej z procesorem pozwoli na wykonywanie większości typowych zadań. Do bardziej wymagających zadań jak gry 3D czy obróbka grafiki i filmów można wykorzystać zewnętrzną grafikę, która wspomaga obliczenia i odciąża procesor dzięki technologii Nvidia CUDA.

Dell Latitude E6520  - czas pracy na baterii - praca biurowa
Ponad sześć godzin pracy biurowej to także dobry wynik, możemy zwiększyć ten czas przy pomocy dodatkowej baterii podczepianej do notebooka.

Dell Latitude E6520- głośność

Testowany model dostarczono z baterią o pojemności 5400 mAh, która zapewnia niezły czasy pracy. W trybie oszczędnej pracy (MobileMark Reader) komputer pracował na własny zasilaniu przez ponad sześć godzin (364 minuty). Do rekordów najlepszych długodystansowców, którzy pracują ponad dwukrotnie dłużej jednak daleko. Jednakże w tym przypadku możemy zwiększyć efektywność własnego zasilania notebooka poprzez zastosowanie dodatkowych baterii. Mogą to być nawet dwie baterie  – w zatoce napędu optycznego (Media Bay) oraz doczepianej od spodu.

Dell Latitude E6520 - poziom hałasu
Poziom hałasu w porównaniu z konkurencją jest umiarkowany, lecz przy pełnym obciążeniu Dell Latitude E6520 do cichych urządzeń się nie zalicza.

Podsumowując Dell Latitude E6520 to bardzo solidny i bogato wyposażony notebook dla najbardziej wymagających użytkowników biznesowych. Sprawdzi się jako przenośna stacja robocza, a dzięki przemyślanej konstrukcji zapewni wygodne i efektywne użytkowanie w każdym miejscu.

Sprawdź zawsze aktualny ranking laptopów.

Karol Kulas

Więcej:Dell