FBI chce Raportu Mniejszości. Będzie przwidywać, kto zostanie prezydentem USA

FBI za pomocą Facebooka chce przewidywać przyszłość

Ty popełnisz przestępstwo. Jutro, o godzinie 15:03.

Ty popełnisz przestępstwo. Jutro, o godzinie 15:03.

Ogólne założenie FBI, Pentagonu i innych amerykańskich agencji jest takie, aby za pomocą informacji pozyskanych z serwisów społecznościowych mieć lepszy ogląd sytuacji w świecie, oraz móc łatwiej przewidywać, co stanie się w przyszłości.

Władze chcą zapobiegać atakom terrorystycznym, których organizatorzy bardzo często komunikują się właśnie poprzez media społecznościowe. FBI chce, aby specjalne oprogramowanie przeczesywało miliardy wpisów każdego dnia i wychwytywało te potencjalnie niebezpieczne. Innymi słowy, jeśli nie oglądaliście jeszcze Raportu Mniejszości, to dobra pora, aby to nadrobić – właśnie tak amerykańskie władze chcą, aby wyglądał świat.

To jednak nie wszystko. Skoro można przewidzieć atak terrorystyczny, to chyba jeszcze prościej można odgadnąć, kto będzie przyszłym prezydentem USA. Otóż to, „wystarczy” przeanalizować wpisy milionów ludzi na portalach społecznościowych, by móc statystycznie stwierdzić, który kandydat ma największe szanse na zwycięstwo.

Za pomocą takiego oprogramowania, można by także przewidywać, kto zdobędzie Oscara, kto wygra X-factor, w które firmy warto inwestować na giełdzie, a w które nie, i w końcu przewidywać, które artykuły ludzie przeczytają, a które nie.

Pytanie tylko brzmi, skoro wcześniej będziemy wiedzieć kto wygra, po co w ogóle przeprowadzać jakiekolwiek zawody?