HP Pavilion dv6-6b15ew – nie tylko do domu

HP Pavilion dv6 to znany już od dłuższego czasu na rynku i popularny model notebooka o uniwersalnym zastosowaniu. W ofercie producenta znajdziemy go w bardzo zróżnicowanych i bogatych konfiguracjach zarówno na platformie Intela jak i AMD. Prawda jest jednak taka, że rynek komputerów przenośnych wciąż zdominowany jest przez urządzenia bazujące na platformie Intela. Nie oznacz to jednak, że notebooków napędzanych procesorami AMD nie ma. Trzeba ich po prostu czasem poszukać. My poszukaliśmy i udało nam się zdobyć do testów model HP wyposażony w układ AMD A6 – dv6-6b15ew QH616EA. APU AMD z serii A podobnie jak konkurencyjne układy Intel Core obsługuje funkcję automatycznego zwiększania częstotliwości zegara taktującego. W testowanym modelu może on ulec przyśpieszeniu z 1600 do nawet 2300 MHz.
HP Pavilion dv6-6b15ew – nie tylko do domu

HP Pavilion dv6-6b15ew nie jest bardzo głośny na tle konkurencji.

HP Pavilion dv6-6b15ew nie jest bardzo głośny na tle konkurencji.

Do generowania obrazu notebook wykorzystuje podwójny układ graficzny, który składa się z grafiki zintegrowanej z procesorem oraz dodatkowej grafiki zewnętrznej. Dzięki technologii AMD Dual Graphics obydwie karty mogą pracować razem w trybie CrossFire.

Wydajność w 3DMark Vantage jest wysoka jak na uniwersalną konstrukcję.

Wydajność w 3DMark Vantage jest wysoka jak na uniwersalną konstrukcję.

Na wyposażeniu testowanego modelu HP Pavilion dv6-6b15ew QH616EA, poza nowoczesnym układem AMD A6-3410MX oraz wydajnym, hybrydowym układem graficznym AMD Radeon HD 6755G2 znajdziemy dysk HDD 5400 obr./min o pojemności 500 GB. Rozumiemy potrzebę oszczędności w budżetowym notebooku i brak SSD, ale żeby w nowoczesnym sprzęcie pakować jeszcze wolnoobrotowy dysk? Zdecydowanie wolelibyśmy napęd o nieco mniejszej pojemności, ale za to 7200 obr./min. Reszta konfiguracji prezentuje się nie najgorzej: 4 GB pamięci RAM DDR3, którą możemy rozszerzyć do 8 GB oraz napęd DVD, kamera internetowa oraz czytnik kart pamięci. Co może cieszyć wielu użytkowników dbających o bezpieczeństwo danych, sprzęt wyposażono w czytnik linii papilarnych oraz akcelerometr, który pozwala na ochronę dysku przed uszkodzeniami w razie upadku komputera. Do wyświetlania obrazu notebook wykorzystuje 15,6-calowy, błyszczący ekran o standardowej rozdzielczości 1366×768 pikseli. Bez rewelacji, ale za to bez problemu odpalimy grę 3D w rozdzielczości natywnej. Dla zewnętrznych monitorów lub innych wyświetlaczy obrazu dostępne są złącza D-Sub oraz HDMI. Zewnętrzne urządzenia jak drukarki, nośniki danych, itp. możemy podłączyć do dwóch portów USB 2.0 oraz również dwóch szybkich USB 3.0 rozmieszczonych po bokach obudowy.

Wydajność w grach jest dobra zwłaszcza na tle konkurencji, ale pamiętajmy, że nie jest to jednak maszyna dla wymagających graczy.

Wydajność w grach jest dobra zwłaszcza na tle konkurencji, ale pamiętajmy, że nie jest to jednak maszyna dla wymagających graczy.

Sama obudowa laptopa wykonana jest ze sztucznego tworzywa oraz aluminium, jest solidna i prezentuje się bardzo efektownie. Jej wygląd jest już klasyczny dla serii domowych notebooków z serii Pavilion. Duża klawiatura wyspowa oraz spory touchpad zapewniają wygodną obsługę komputera nawet w czasie wielogodzinnej pracy.

Ogólna wydajność jest zadowalającą lecz wyraźnie niższa od konkurencji z procesorami Intel Core i3.

Ogólna wydajność jest zadowalającą lecz wyraźnie niższa od konkurencji z procesorami Intel Core i3.

Wyniki testów wydajności plasują testowanego notebooka HP z czterordzeniowym układem AMD A6 w pobliżu modeli wyposażonych w dwurdzeniowy procesor Intel Core i3. Natomiast wyniki testów graficznych są na przyzwoitym poziomie jak na uniwersalnego i niedrogiego notebooka. Wydajność grafik połączonych w jeden układ AMD Radeon HD 6755G2, pozwoli grać nawet w nowe gry wykorzystujące środowisko DirectX 11. Jednakże najbardziej wydajne notebooki dla graczy w naszym rankingu dysponują oczywiście dużo wyższymi osiągami.

Niespełna trzy i pół godziny czasu odtwarzania filmu DVD to dobry wynik.

Niespełna trzy i pół godziny czasu odtwarzania filmu DVD to dobry wynik.

Dostarczony do testów model zasilany był litowo-jonową baterią o pojemności ok. 5600 mAh. W czasie odtwarzania filmu z płyty DVD komputer wytrzymał na własnym zasilaniu przez prawie trzy i pół godziny. Podczas oszczędnej pracy pozwolił natomiast obyć się bez gniazdka elektrycznego przez siedem godzin. To bardzo przyzwoite wyniki jak na duży komputer. Sprawdza się konfiguracja z oszczędnym APU do codziennej pracy i multimediów, a gdy trzeba osobna karta graficzna dostarcza odpowiedniej mocy przetwarzania obrazu.

Siedem godzin bez zewnętrznego zasilania to dobry wynik.

Siedem godzin bez zewnętrznego zasilania to dobry wynik.

Podsumowując HP dv6-6b15ew QH616EA to uniwersalny notebook za niewielkie pieniądze, który sprawdzi się w roli domowego komputera do multimediów, a nawet nowych gier 3D. Niestety nie grzeszy on wysoka wydajnością jak konkurencyjne modele z procesorami Intel Core drugiej generacji, ale za to wydajność grafiki jest bardzo dobra jak na tej klasy notebooka i bateria zapewnia przyzwoity czas pracy bez ładowania. Jeśli więc moc obliczeniowa CPU nie jest dla Was priorytetem za to cenicie sobie swobodę pracy na baterii i lubicie czasem pograć Pavilion powinien się sprawdzić.

Karol Kulas

Więcej:HP