Internet pod kontrolą w smartfonie twojego dziecka

Norton Online Family teraz także dla telefonów z systemem Android.

Firma Symantec, producent oprogramowania Norton, wprowadziła na rynek bezpłatną aplikację

Norton Safety Minder: Mobile Edition

, która pozwala rodzicom kontrolować aktywność dzieci korzystających z Internetu za pomocą smartfonów. Aplikacja ta wchodzi w skład bezpłatnej usługi Norton Online Family, która umożliwia sprawowanie kontroli rodzicielskiej na wykorzystywanych przez dzieci domowych komputerach PC i Mac. Oprogramowanie to, zapewnia rodzicom dostęp do narzędzi ułatwiających nauczenie dzieci odpowiednich zachowań podczas korzystania z Internetu w telefonie, tym samym zwiększając bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Aplikacja zawiera funkcje zdalnego monitorowania i blokowania dostępu do Internetu na urządzeniach przenośnych, umożliwiając rodzicom sprawowanie nadzoru nad stronami, jakie odwiedzają ich dzieci oraz blokowanie nieodpowiednich dla nich treści. Korzystając ze swojego konta w usłudze Norton Online Family, rodzice mogą zastosować w telefonie dziecka wyposażonym w system Android taki sam zestaw ustawień do filtrowania Internetu, jaki zdefiniowali dla domowego komputera.

Aby zacząć korzystać z tych funkcji, rodzice muszą pobrać aplikację na telefon dziecka i zalogować się na swoje konto w usłudze Norton Online Family (lub utworzyć je z poziomu aplikacji). Pozwoli to na uzyskanie zdalnego dostępu do opcji zarządzania zasadami korzystania z Internetu na smartfonie i komputerze dziecka z poziomu witryny onlinefamily.norton.com. Do jednego konta można łatwo i bezpłatnie przypisać nawet dziesięć telefonów i zdefiniować dla każdego z nich odrębne ustawienia.

„Rodzice wiedzą, że muszą sprawować nadzór nad aktywnością swoich dzieci w cyfrowym świecie. Większość z nich ustala i omawia z dziećmi obowiązujące w domu zasady korzystania z komputera i przeglądania Internetu” ― powiedziała Marian Merritt, rzecznik firmy Norton ds. bezpieczeństwa w Internecie. „Aby te zasady działały, trzeba nimi objąć także telefon komórkowy dziecka, gdyż dzieci często wykorzystują swoje smartfony do przeglądania Internetu. Aplikacja Norton Safety Minder: Mobile Edition pomoże rodzicom dopilnować, aby ich podopieczni przestrzegali tych zasad na każdym urządzeniu, z którego aktualnie korzystają”.

Oprogramowanie Norton Safety Minder jest dostępne bezpłatnie w serwisie Android Market pod adresem market.android.com ― można je pobrać w wersji w języku angielskim, japońskim, niemieckim i polskim. Urządzenie musi być wyposażone w system Android w wersji 2.2 lub 2.3.

Aby móc uaktywnić aplikację (którą należy najpierw zainstalować na telefonie swojego dziecka), rodzice muszą posiadać konto w usłudze Norton Online Family. Z poziomu bezpłatnego konta można uaktywnić w aplikacji Norton Safety Minder funkcje filtrowania i monitorowania Internetu.