Trend Micro uzupełnia Bouncera

Koniec złośliwych aplikacji dla Androida?

Trend Micro prezentuje Mobile App Reputation.

Trend Micro uzupełnia Bouncera

Trend Micro uzupełnia Bouncera

Trend Micro Mobile App Reputation to pierwsze w branży rozwiązanie, które automatycznie identyfikuje, analizuje i ocenia zagrożenia wymierzone w aplikacje mobilne: potencjalne ataki złośliwego oprogramowania, czy też próby kradzieży danych osobowych. Trend Micro Mobile App Reputation kontroluje również stopień wykorzystania przez aplikacje mobilne zasobów urządzenia mobilnego: baterii, pamięci i przepustowości łącza.

Infrastruktura Smart Protection Network chroni miliony użytkowników przed zagrożeniami związanymi z zainfekowanymi złośliwym kodem stronami www, emailami i plikami. Ta technologia stosowana jest w wielu rozwiązaniach Trend Micro, przynosząc korzyści użytkownikom końcowym, przedsiębiorstwom, twórcom aplikacji, operatorom sieci i właścicielom sklepów z aplikacjami. Trend Micro Mobile App Reputation wykorzystuje możliwości, jakie daje Smart Protection Network. Analizuje z jednej strony kod stron, z którymi łączą się aplikacje, a z drugiej strony metody funkcjonowania samych aplikacji. Dzięki temu Trend Micro może skorelować zdobyte informacje z potężnym bankiem danych z zakresu bezpieczeństwa. Wszystko to ma na celu identyfikację i blokowanie potencjalnie groźnych aplikacji – również tych, które wykorzystują zbyt wiele zasobów urządzenia mobilnego.

Podobnie jak usługa Google Bouncer Service, rozwiązanie Mobile App Reputation dokonuje analizy dodatkowych cech aplikacji mobilnych – nie skupia się jednak na wykrywaniu złośliwego oprogramowania jedynie w Android Market, ale również w innych sklepach oferujących aplikacje na Androida. Poza tym Bouncer skanuje aplikacje w poszukiwaniu złośliwego kodu, podczas gdy produkt Trend Micro szuka nie tylko tego rodzaju niebezpieczeństw, lecz również zagrożeń dla prywatności użytkowników lub wydajności zasobów. „Google Bouncer Service to pierwszy krok w kierunku dodatkowej kontroli nad bezpieczeństwem użytkowników sklepu Google App Store – za co firmie Google należy się pochwała. Musimy jednak starać się o wprowadzenie zabezpieczeń dla innych sklepów z aplikacjami dla systemu Android” – mówi Raimund Genes, dyrektor ds. technicznych w Trend Micro.

Według Research2Guidance, we wrześniu 2011 roku Android Market oferował ponad pięćset tysięcy aplikacji dla Androida. Eksperci zajmujący się analizą zagrożeń w firmie Trend Micro zidentyfikowali w 2011 roku ponad tysiąc złośliwych aplikacji zagrażających temu systemowi operacyjnemu, wzrost liczby zagrożeń był olbrzymi – wynosił bowiem 60% z miesiąca na miesiąc. Według szacunków

analityków zagrożeń

Trend Micro liczba

złośliwych aplikacji dla Androida

ma w 2012 roku wzrosnąć do ponad 120 tysięcy. Jednocześnie według danych firmy Google liczba ściągnięć aplikacji ze strony Android Market przekroczyła 10 miliardów, a comiesięczny wzrost liczby ściągniętych aplikacji osiągnął poziom miliarda (stan z grudnia 2011). Oczywiste jest to, że mamy do czynienia z szybko rozwijającym się rynkiem – zarówno z perspektywy twórców legalnego oprogramowania, jak i cyberprzestępców.

„Od wielu lat zajmujemy się sektorem mobilnym, wykorzystanie naszych doświadczeń i specjalistycznej wiedzy w dziedzinie chmury do ochrony mobilnych ekosystemów stanowi więc logiczny krok naprzód. Elastyczny charakter technologii cloud computing otwiera wiele możliwości zarówno teraz, jak i w przyszłości, a potencjalna integracja naszych rozwiązań z kolejnymi sklepami z aplikacjami oraz oferowanymi przez nie produktami to zaledwie przykład krótkoterminowych inicjatyw, nad którymi pracujemy” – mówi Raimund Genes, dyrektor ds. technicznych w Trend Micro. „Już teraz udostępniamy naszą technologię firmom trzecim, które prowadzą sklepy z aplikacjami i które poszukują zautomatyzowanych procedur prowadzących do dogłębnej analizy aplikacji przeznaczonych do dystrybucji. Zintegrowany system klasyfikacji aplikacji mobilnych pod względem reputacji może pomóc sprzedawcom w ochronie klientów sklepów, zapewniając dostęp do przejrzystych informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń, prywatności i wykorzystania zasobów urządzenia – a to wszystko jeszcze przed ściągnięciem aplikacji.”

Początkowo rozwiązanie Trend Micro Mobile App Reputation będzie wykorzystywane do skanowania aplikacji dla systemów Android i Symbian, z czasem będą dodawane kolejne platformy. „Obecnie śledzimy i monitorujemy ponad 250 tysięcy aplikacji, do tej grupy możemy dodawać ponad 5 tysięcy nowych aplikacji dziennie, w miarę pojawiania się nowych programów i aktualizacji. Naszym celem jest zapewnienie największego i najszybszego źródła zweryfikowanych informacji, ulepszających i zabezpieczających mobilny ekosystem” – dodaje Raimund Genes.

Bezpłatny skaner złośliwego oprogramowania dla systemu Android dostępny jest do ściągnięcia na Android Market.