Koniec złośliwych aplikacji dla Androida?

Mobile App Reputation to pierwsze na rynku rozwiązanie, które szczegółowo i automatycznie sprawdza aplikacje mobilne pod kątem obecności złośliwego oprogramowania, naruszenia prywatności użytkowników oraz niepożądanego obniżenia wydajności urządzenia mobilnego.
Trend Micro uzupełnia Bouncera

Trend Micro uzupełnia Bouncera

Trend Micro Mobile App Reputation to pierwsze w branży rozwiązanie, które automatycznie identyfikuje, analizuje i ocenia zagrożenia wymierzone w aplikacje mobilne: potencjalne ataki złośliwego oprogramowania, czy też próby kradzieży danych osobowych. Trend Micro Mobile App Reputation kontroluje również stopień wykorzystania przez aplikacje mobilne zasobów urządzenia mobilnego: baterii, pamięci i przepustowości łącza.

Infrastruktura Smart Protection Network chroni miliony użytkowników przed zagrożeniami związanymi z zainfekowanymi złośliwym kodem stronami www, emailami i plikami. Ta technologia stosowana jest w wielu rozwiązaniach Trend Micro, przynosząc korzyści użytkownikom końcowym, przedsiębiorstwom, twórcom aplikacji, operatorom sieci i właścicielom sklepów z aplikacjami. Trend Micro Mobile App Reputation wykorzystuje możliwości, jakie daje Smart Protection Network. Analizuje z jednej strony kod stron, z którymi łączą się aplikacje, a z drugiej strony metody funkcjonowania samych aplikacji. Dzięki temu Trend Micro może skorelować zdobyte informacje z potężnym bankiem danych z zakresu bezpieczeństwa. Wszystko to ma na celu identyfikację i blokowanie potencjalnie groźnych aplikacji – również tych, które wykorzystują zbyt wiele zasobów urządzenia mobilnego.

Podobnie jak usługa Google Bouncer Service, rozwiązanie Mobile App Reputation dokonuje analizy dodatkowych cech aplikacji mobilnych – nie skupia się jednak na wykrywaniu złośliwego oprogramowania jedynie w Android Market, ale również w innych sklepach oferujących aplikacje na Androida. Poza tym Bouncer skanuje aplikacje w poszukiwaniu złośliwego kodu, podczas gdy produkt Trend Micro szuka nie tylko tego rodzaju niebezpieczeństw, lecz również zagrożeń dla prywatności użytkowników lub wydajności zasobów. „Google Bouncer Service to pierwszy krok w kierunku dodatkowej kontroli nad bezpieczeństwem użytkowników sklepu Google App Store – za co firmie Google należy się pochwała. Musimy jednak starać się o wprowadzenie zabezpieczeń dla innych sklepów z aplikacjami dla systemu Android” – mówi Raimund Genes, dyrektor ds. technicznych w Trend Micro.

Według Research2Guidance, we wrześniu 2011 roku Android Market oferował ponad pięćset tysięcy aplikacji dla Androida. Eksperci zajmujący się analizą zagrożeń w firmie Trend Micro zidentyfikowali w 2011 roku ponad tysiąc złośliwych aplikacji zagrażających temu systemowi operacyjnemu, wzrost liczby zagrożeń był olbrzymi – wynosił bowiem 60% z miesiąca na miesiąc. Według szacunków

analityków zagrożeń

Trend Micro liczba

złośliwych aplikacji dla Androida

ma w 2012 roku wzrosnąć do ponad 120 tysięcy. Jednocześnie według danych firmy Google liczba ściągnięć aplikacji ze strony Android Market przekroczyła 10 miliardów, a comiesięczny wzrost liczby ściągniętych aplikacji osiągnął poziom miliarda (stan z grudnia 2011). Oczywiste jest to, że mamy do czynienia z szybko rozwijającym się rynkiem – zarówno z perspektywy twórców legalnego oprogramowania, jak i cyberprzestępców.

„Od wielu lat zajmujemy się sektorem mobilnym, wykorzystanie naszych doświadczeń i specjalistycznej wiedzy w dziedzinie chmury do ochrony mobilnych ekosystemów stanowi więc logiczny krok naprzód. Elastyczny charakter technologii cloud computing otwiera wiele możliwości zarówno teraz, jak i w przyszłości, a potencjalna integracja naszych rozwiązań z kolejnymi sklepami z aplikacjami oraz oferowanymi przez nie produktami to zaledwie przykład krótkoterminowych inicjatyw, nad którymi pracujemy” – mówi Raimund Genes, dyrektor ds. technicznych w Trend Micro. „Już teraz udostępniamy naszą technologię firmom trzecim, które prowadzą sklepy z aplikacjami i które poszukują zautomatyzowanych procedur prowadzących do dogłębnej analizy aplikacji przeznaczonych do dystrybucji. Zintegrowany system klasyfikacji aplikacji mobilnych pod względem reputacji może pomóc sprzedawcom w ochronie klientów sklepów, zapewniając dostęp do przejrzystych informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń, prywatności i wykorzystania zasobów urządzenia – a to wszystko jeszcze przed ściągnięciem aplikacji.”

Początkowo rozwiązanie Trend Micro Mobile App Reputation będzie wykorzystywane do skanowania aplikacji dla systemów Android i Symbian, z czasem będą dodawane kolejne platformy. „Obecnie śledzimy i monitorujemy ponad 250 tysięcy aplikacji, do tej grupy możemy dodawać ponad 5 tysięcy nowych aplikacji dziennie, w miarę pojawiania się nowych programów i aktualizacji. Naszym celem jest zapewnienie największego i najszybszego źródła zweryfikowanych informacji, ulepszających i zabezpieczających mobilny ekosystem” – dodaje Raimund Genes.

Bezpłatny skaner złośliwego oprogramowania dla systemu Android dostępny jest do ściągnięcia na Android Market.

0
Źródło: Trend Micro
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.