OCZ RevoDrive3 X2 – mistrz odczytu

OCZ RevoDrive3 X2 – mistrz odczytu

OCZ RevoDrive3 x2 jest dyskiem SSD montowanym w gnieździe PCI Express komputera. Zaprojektowany został z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach oraz twórcach treści multimedialnych, edytorach materiału wideo, administratorach serwisów internetowych, którzy do pracy w wykorzystywanych przez siebie stacjach roboczych czy serwerach potrzebują maksymalnie wydajnych rozwiązań, a także dla hurtowni danych. Seria RevoDrive3 x2 zawiera nośniki o pojemności 240, 480 i 960 GB. Testowany w laboratorium model 240-gigabajtowy oferuje 223 GB przestrzeni użytkowej. Na dwóch połączonych śrubami płytkach PCB zamontowano 32 moduły asynchronicznej pamięci MLC NAND flash firmy Micron (29F64G08CBAAA) o pojemności 8 GB każda, wykonanych w litografii 25 nm. RevoDrive3 x2 nie jest klasyczną macierzą RAID 0, choć na jego pokładzie działają cztery kontrolery SandForce drugiej generacji SF-2281VB1-SDC. Osiąganą szybkość napęd zawdzięcza wbudowanemu akceleratorowi i kontrolerowi przechowywania VCA 2.0, które sprawują nadrzędną kontrolę nad pracą komponentów napędu.

W Revo3 x2 firma OCZ zastosowała własny akcelerator OCZ SuperScale Akcelerator Storage oraz własny kontroler bazujący na technologii VCA 2.0 (Virtualized Controller Architecture). Ten drugi umieszczono pod radiatorem odprowadzającym ciepło. Dzięki ich wykorzystaniu użytkownik odnosi korzyści m.in. w postaci rewelacyjnej wydajności i zmniejszenia obciążeń zasobów hosta. VCA 2.0 jest obecnie jedyną w branży warstwą wizualizacji z niemapowaną obsługą TRIM i SCSI, co ma wpływ na utrzymanie na stałym poziomie wydajności oraz na wytrzymałość nośnika. VCA oferuje również obsługę NCQ, TCQ, SMART, umożliwiając administratorom systemu dostęp do zaawansowanych funkcji monitorowania, analizy i raportowania parametrów nośnika. Revo3 x2 potrafi obsłużyć komendy TRIM, lecz obecnie nie korzysta z tejtechnologii. Problem tkwi w architekturze Microsoft Starport, która nie obsługuje ani TRIM, ani mapowania SCSI, więc aktualnie VCA nie jest w stanie wydać poleceń niezbędnych dla jego funkcji.

Częściowo problem rozwiązuje aplikacja OCZ Toolbox, która może posłużyć do wymazania dysku (Secure Erase). Mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność przeniesienia danych na inny nośnik na czas odświeżania napędu, gdyż po użyciu funkcji Secure Erase dysk trzeba ponownie sformatować (cała partycja wraz z danymi jest usuwana).

Wspomniana aplikacja, która w ostatnim czasie zyskała atrakcyjną szatę graficzną, wyświetla informacje o nośniku (model, numer seryjny, wersja oprogramowania pokładowego), daje także możliwość aktualizacji firmware’u i BIOS-u urządzenia oraz pozwala wyświetlić szczegółowe atrybuty napędu.

Revo3 x2 wykorzystuje do komunikacji PCI-E x4 lub szybsze (x8, x16), zamiast SATA (6 Gb/s) stosowanego w większości modeli SSD dostępnych w sprzedaży, dzięki czemu eliminuje ograniczenia przepustowości interfejsu. W specyfikacji OCZ oferuje szybkość przesyłania danych podczas odczytu na maksymalnym poziomie 1500 MB/s oraz 1225 MB/s w trakcie zapisu, a także 200 000 IOPS podczas losowego zapisu w przypadku plików wielkości 4 KB. RevoDrive 3 x2 zastosujemy jako dysk rozruchowy w 32- i 64-bitowych systemach operacyjnych lub jako dodatkowy napęd pamięci masowej. Tak czy inaczej, zanim zaczniemy korzystać z nośnika, musimy zainstalować sterowniki. Revo3 x2 obsługuje szyfrowanie danych algorytmem AES 256-bit. i 128-bit., chroniąc swą zawartość przed nieautoryzowanym dostępem osób postronnych.

Pomiary

Jest to napęd przeznaczony do stacji roboczych, zaprojektowany z myślą o bardzo wymagających użytkownikach. Uzyskane w laboratorium wyniki testów napędu porównaliśmy z rezultatami najwydajniejszych modeli SSD (SATA 6 Gb/s).

Z pomiarów szybkości transferu danych wynika, że Revo3 x2 jest mistrzem. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 1415 i 1339 MB/s podczas odczytu i zapisu. W aplikacji HD Tune Pro 4.60 jego średnia szybkość to 1411 i 1136 MB/s.

Maksymalna szybkość, z jaką przenosił dane, zmierzona przy użyciu aplikacji ATTO wynosiła 1595 i 1284 MB/s.

Najwyższy odnotowany przez nas dotychczas rezultat w aplikacji Diskbench uzyskał dysk OCZ Vertex3 240GB, którego średni wynik w odczycie plików podatnych na kompresję to 523 MB/s. W zapisie najszybszy był Kingston SSDNow KC100 240GB – ze średnią 501 MB/s. Jak widać, rewelacyjne osiągnięcia tych dysków są niemal trzykrotnie niższe od wyników OCZ RevoDrive3 x2 240GB.

Jako że Revo3 x2 korzysta z kontrolerów SandForce, w których szybkość przesyłanych danych jest uzależniona od stopnia ich kompresji, sprawdziliśmy, jak napęd radzi sobie z plikami niekompresowalnymi (pliki multimedialne, spakowane archiwa, obrazy płyt). Użyliśmy do tego aplikacji AS SSD, która do pomiarów wykorzystuje odpowiednie wzorce. W pomiarze sekwencyjnego przesyłania danych Revo3 x2 uzyskał wartości 785 i 298 MB/s. Wynik odczytu jest wyższy od rezultatów najszybszych dysków z SATA 6 Gb/s o ponad 260 MB/s, natomiast szybkość podczas zapisu jest porównywalna z osiągnięciami dysków wyposażonych w pojedynczy kontroler SandForce SF-2200. Znacznie lepiej wypadły w tym teście nośniki Samsung SSD 830 256GB – 387 MB/s, oraz wyposażony w kontroler Marvell 88SS9174 nośnik Plextor M3 256GB – 342 MB/s.

Średnie czasy dostępu, które oferuje RVD3X2-FHPX4-240G, wynosiły w AS SSD 0,039 i 0,215 ms w trakcie odczytu i zapisu. Gdy mowa o odczycie, to najlepszy z odnotowanych przez nas rezultatów SSD. Natomiast w przypadku zapisu jest to wynik porównywalny z osiągnięciami SSD z pojedynczym kontrolerem SF-2200, jak OCZ Vertex3 240GB czy Kingston SSDNow KC100 240GB. Revo3 x2 na tym polu ustępuje Samsungowi SSD 830 256GB (0,034 ms), lepiej wypada również Plextor M3 256GB (0,053 ms).

Napęd OCZ oferuje rewelacyjną wydajność I/O podczas odczytu małych i dużych plików oraz zapisu dużych plików. Mniejszą efektywność zaobserwowaliśmy jedynie przy blokach o wielkości 512 bajtów (na poziomie OCZ Vertex3). Średnia liczba IOPS przy tej wielkości blokach danych oferowana przez konkurencyjne dyski Samsung SSD 830 256GB i Plextor M3 256GB jest sześciokrotnie i czterokrotnie wyższa.

W testach aplikacyjnych (PC Mark Vantage HDD Score), które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, Revo3 x2 240GB uzyskał 58 494 punkty, co jest wynikiem przeciętnym (najprawdopodobniej to zasługa niezbyt nowego benchmarku), a w PC Mark7 HDD Score – 5524 punkty. To najwyższy uzyskany do tej pory w naszym laboratorium rezultat w tym teście.

Średnie deklarowane zużycie energii podczas pracy (odczyt/zapis) napędu wynosi 14,3 W, a trybie oczekiwania (idle) 13,5 W. Różnica w porównaniu z dyskami SSD SATA jest znaczna, gdyż te ostatnie zużywają średnio 1,3–1,8 W, przy czym w trybie oczekiwania redukują zużycie do 0,03 W (np. Plextor M3). Na koniec zmierzyliśmy temperaturę powierzchni napędu po godzinie pracy. W najcieplejszym miejscu odnotowaliśmy 56°C. Karta PCI-E nagrzewa się dość mocno – także do stacji roboczych, w których będzie pracowała, zalecany jest dobry układ chłodzenia. Deklarowana bezawaryjność Revo3 x2 240GB jest na poziomie 1 mln godzin (MTBF). Producent udziela na dysk 3-letniej gwarancji, co wydaje się okresem zbyt krótkim, choć w obecnym tempie rozwoju technologii za trzy lata napęd może podzielić już los używanych nie tak dawno dysków IDE.

Podsumowanie

Jak pokazują wyniki testów, RevoDrive3 240 GB jest napędem bardzo szybkim, oferującym niesamowitą wydajność w większości dziedzin, jednak jego specjalnością jest obsługa obciążeń plikami większymi niż 512-bajtowe oraz obsługa wielu wątków. Dzięki wykorzystaniu PCI-E pokonuje ograniczenia doskwierające obecnie nośnikom z interfejsem SATA – w efekcie czego potrafi zaoferować dużo większą od nich wydajność. To napęd, który może pracować zarówno jako dysk systemowy, jak i napęd dodatkowy. Aplikacja OCZ Toolbox pozwala na monitorowanie stanu urządzenia, na aktualizację oprogramowania pokładowego napędu, mo zwiększyć jego wydajność, a także na wymazanie z niego danych. Cena urządzenia jest wysoka – ok. 2800 zł,. a różnica w porównaniu z cenami modeli SSD o podobnej pojemności – ogromna. Konkurencyjne nośniki Plextor M3 256GB czy Samsung SSD830 256GB nabędziemy za ok. 1600 zł. Nie zapominajmy jednak, że jest to napęd do zadań specjalnych, adresowany do innych niż użytkownik domowego komputera odbiorcy. Jeśli szukacie napędu jeszcze szybszego, to OCZ ma w ofercie jeszcze napęd RevoDrive3 x2 MAX IOPS.