Osiemsetka na piątkę

Osiemsetka na piątkę

Do naszego laboratorium trafił zasilacz firmy o drapieżnej nazwie Cougar (tłum. kuguar, puma, lew górski). Jest to urządzenie z serii GX o mocy znamionowej 800 W. Oprócz mocy już na pudełku producent nieskromnie informuje, że jest to zasilacz z certyfikatem 80 PLUS Gold. Zatem możemy oczekiwać, że podczas pracy sprawność tego urządzenia przy zasilaniu 230V waha się w granicach 88%-92% przy obciążeniu 20-100%.

Producent zachwala także swój produkt informując o użyciu najtrwalszych japońskich kondensatorów z temperaturą pracy 105°C. Zastosowanie takich elementów ma zapewnić najwyższą wydajność i 4-krotnie dłuższą trwałość niż w zwykłych kondensatorach 85°C. Idąc tym tropem Cougar nie tylko przechwala się, ale i zapewnia pięcioletnią gwarancję na swój zasilacz. Łożyskowany wentylator 140 mm zapewnia nie tylko efektywne chłodzenie, ale dzięki swoim rozmiarom także cichą pracę. Rzeczywiście pomiar w odległości ok. 30 cm od urządzenia wykazał średnio jedynie 27,7 dBA i ok. 0,8 sona. To naprawdę bardzo dobry rezultat. Mierzone poprzednio zasilacze innych firm przekraczały 37 dBA (także z wentylatorami 140 mm). Nie bez powodu więc i o specjalnych łożyskach znajdziemy informację na pudełku.

Przewody możemy podłączyć modularnie z wyjątkiem kabli, których zawsze potrzebujemy do podłączenia płyty głównej i karty graficznej naszego komputera. Resztę podłączamy według potrzeb. Jeśli nie używamy wszystkich linii wyjścia, zasilacz automatycznie przekierowuje potrzebną moc z niewykorzystanych linii. Wszystko dzięki automatycznemu rozłożeniu obciążenia na linii 12V do oddzielnego zasilania GPU i CPU. Poprawia to wydajność i bezpieczeństwo linii 12V. Ma też znacznie gdy korzystamy z trybów SLI lub CrossFire zapewniając wysoką stabilność napięcia.

Zasilacz nie należy do kategorii najtańszych, ale na pewno nie zawiedzie i nie zabraknie nam mocy, nawet gdy korzystamy z jednej lub dwóch wydajnych, a więc prądożernych kart graficznych.

Robert Dutkiewicz

Cougar GX 800

Dane techniczne
Moc maksymalna: 800W
Typ PFC: aktywne
Chłodzenie: aktywne, 1x 140 mm
Łączna ilość złączy Molex/SATA/Floppy/PCI Express 6-8 pin: 6/10/1/4
Rozmiary: 180×150×86 mm
Gwarancja:60 miesięcy
Cena: 710 zł

PLUSY:

Cicha praca
Certyfikat 80 PLUS Gold
Długi okres gwarancyjny
Aktywne PFC

MINUSY:
Wysoka cena

Sprzęt do testów dostarczył:Cougar