Permanentna inwigilacja

Wyjeżdżając na urlop czy wakacje zapewne nie raz zastanawialiście się jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi. Nawet po zaryglowaniu drzwi na kilka zamków, gdy już grzejecie kości na ciepłej plaży, pozostaje ten cień wątpliwości, który nie daje Wam spokoju. Czy aby na pewno wszystko jest w porządku, czy nic złego się nie dzieje? A gdyby tak można było bez ruszania się z plaży zajrzeć i sprawdzić…
Permanentna inwigilacja

Można! Skoro czytacie ten tekst, to zapewne macie w domach Internet, a jest to praktycznie jedyny warunek konieczny by skorzystać z dobrodziejstw monitoringu IP. Choć wszystkie tego typu rozwiązania z powodzeniem działać będą również wyłącznie w sieci lokalnej, to dla użytkowników domowych zasadniczą funkcjonalnością wydaje się być właśnie możliwość zdalnego podglądu. Urządzenie, które trafiło do naszego laboratorium, jak nietrudno zgadnąć, takie możliwości nam daje.

OvisLink AirLive WN-200HD to niewielkich rozmiarów kamera IP kierowana do odbiorców indywidualnych i niewielkich firm. W odróżnieniu od opisywanego jakiś czas temu urządzenia Planet ICA-HM830, jest to kamera kierunkowa, która nie aspiruje do bycia częścią zintegrowanego systemu alarmowego. Mimo to oferuje bardzo wiele funkcji i udogodnień dających możliwość zbudowania prywatnego systemu monitoringu. Wśród dostępnych formatów obrazu możemy wybierać pomiędzy m.in. 800×600, 1280×720 a nawet 1600×1200 pikseli. W rozdzielczości HD maksymalna ilość rejestrowanych klatek na sekundę wynosi trzydzieści, podczas gdy dla najwyższej rozdzielczości wartość ta jest o połowę niższa. (Zamieszczone w treści nagranie zostało wykonane opisywaną kamerą w najwyższej rozdzielczości, przy oświetleniu sztucznym.) Jak widać, są to parametry, które z powodzeniem wystarczą do zarejestrowania wyraźnego obrazu, na którym bez problemu da się rozpoznać twarze czy inne detale.

WN-200HD łączy się z siecią za pomocą stumegabitowego portu LAN lub karty sieci Wi-Fi 802.11n. Aby uniknąć zakłóceń w przesyłaniu obrazu do zewnętrznego rejestratora warto wybrać opcję pierwszą, zwłaszcza jeśli używamy innych urządzeń bezprzewodowych. Wiele urządzeń pracujących w jednej sieci może spowodować pojawianie się przeskoków wnagraniach. W idealnych warunkach, maksymalna liczba użytkowników jednocześnie uzyskujących dostęp do podglądu na żywo wynosi dwadzieścia. Realnie, w obciążonym środowisku pojawią się wówczas zacięcia. Warto jednak zauważyć, że kamera wyposażona jest w slot kart MicroSD, na których można dokonywać zapisu na bieżąco. Po zapełnieniu karty najstarsze nagrania zastępowane są najświeższymi.

Jak wspomniałem wcześniej, urządzenie oferuje bardzo wiele opcji konfiguracji, poczynając od jakości i formatu nagrania przez konfigurację stref wykrywania ruchu, maski prywatyzujące, automatyczny balans bieli i redukcję szumów, po definiowanie miejsca docelowego dla nagrań wywołanych zdarzeniami. W tym ostatnim przypadku może to być np. serwer SMB lub FTP. Możliwe jest również wysyłanie powiadomień mailem. Jako, że kamera wspiera ONVIF, nie ma problemu, aby połączyć ją z innymi urządzeniami monitoringu IP. W naszych testach bardzo dobrze współpracowała z aplikacją Surveillance Station dostępną dla NAS-ów Synology. Producent nie zapomniał oczywiście o dołączeniu własnej aplikacji do budowy systemu monitoringu – razem z WN-200HD otrzymujemy oprogramowanie CamPro HD obsługujące maksymalnie 64 kamery.

Podsumowując, AirLive WN-200HD to kamerka dla wszystkich, którzy chcą mieć skuteczne rozwiązanie do monitoringu domu lub mieszkania. Biorąc pod uwagę możliwości, jej cena wydaje się być dość atrakcyjna (dla przypomnienia – wspomniana wcześniej kamera Planet to wydatek około 2000 zł). Na koniec dodam, że do zdalnego podglądania obrazu na żywo nie potrzebujemy komputera, wystarczy smartfon z przeglądarką internetową.

Grzegorz Bziuk

OvisLink AirLive WN-200HD


Dane techniczne:
Kodeki wideo: H.264, M-JPEG, MPEG-4
Maksymalna rozdzielczość: 1600×1200 px
Wymiary (dł.×szer.×wys.): 35×53×75 mm
Złącze kart pamięci: 1x MicroSD
Maksymalna liczba jednoczesnych połączeń: 20
Gwarancja:24 miesiące

PLUSY:

Wbudowany slot na kartę MicroSD
Dobra jakość obrazu
Połączenie przez kabel i bezprzewodowe

MINUSY:
Przycięcia obrazu w mocno obciążonej sieci WiFi

Sprzęt do testu dostarczył:Airlive
Cena sugerowana: 620 zł