Plextor M3 PX-128M3 128 GB – w ścisłej czołówce

Plextor PX-128M3 to drugi z przetestowanych w naszym laboratorium model SSD z serii M3, która jest najnowszą serią 2,5-calowych nośników tej firmy. Jest to model o pojemności 128GB (użytkowej 119 GB). W serii M3 dostępne są obecnie dwie pojemności: 128 GB i 256 GB. Obudowa nośnika wykonana jest w całości z aluminium. Po udanym wprowadzeniu na rynek serii M2S i M2P nowa seria M3 jest kontynuacją współpracy firmy Plextor z Marvell’em dostarczającym kontrolery, Toshibą od której pochodzą pamięci NAND flash oraz firmą Nanya produkującą pamięci DDR wykorzystywane jako bufor pamięci podręcznej. We wszystkich seriach znajduje się kontroler Marvell 88SS9174. W M2P i M3 jest to 88SS9174-BKK2, w pierwszej serii M2S był to Marvell 88SS9174-BJP2 (podobnie jak w serii Real SSD 300 Crucial’a). Sterownik ten jest sukcesywnie rozwijany i pracuje coraz wydajniej. Jest to ten sam układ, który montowany jest w dyskach SSD 510 Intela, choć współgrając z pozostałymi komponentami jak widać po oferowanych wynikach wydajności spisuje się znacznie lepiej. Podobny kontroler – Marvell 88SS9174-BLD2 znajdziemy też w cenionej przez użytkowników serii dysków Crucial M4. Na płytce PCB Plextor’a PX-128M3 oprócz wspomnianego kontrolera znajdziemy osiem pamięci Toggle NAND flash Toshiby TH58TEG7D2HBA4C, a także jedną kość pamięci DDR3 Nanya NT5CB128M16BP-CG o pojemności 256 MB (w modelu 256GB są dwie takie kości) pełniącą funkcję bufora pamięci podręcznej.

Deklarowana szybkość sekwencyjnego przesyłania danych dysku wynosi 510 MB/s dla odczytu i 210 MB/s dla zapisu. Deklarowane szybkości są gwarantowane zarówno w przypadku danych skompresowanych jak i nieskompresowanych, gdyż Marvell nie kompresuje przesyłanych danych jak czynią to konkurencyjne układy LCI SandForce SF-2200. Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie płyty głównej z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s, gdyż takiego interfejsu używa M3. Najlepsze wyniki uzyskać można na płytach z chipsetem P67 i Z68. Oprogramowanie układowe nośnika (Firmware) na bieżąco rozwiązuje problemy spadku wydajności odczytu/zapisu, które pojawiają się w nośnikach SSD podczas długotrwałego korzystania z urządzenia. Technologia Global Wear Leveling kontroluje równomierne zużywanie komórek flash. Algorytm zarządzania uszkodzonymi blokami minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Nośnik wspiera sprzętowe szyfrowanie danych AES 128-bit, chroniąc swą zawartość przed nieautoryzowanym dostępem osób postronnych.

W testach wydajności PX-128M3 wypada dobrze, choć słabiej niż M3 o pojemności 256GB. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 490 i 195 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro 4.60 średnia szybkość wynosiła 529 i 195 MB/s. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 522 i 205 MB/s.

Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik wynosiły: 0,053 ms zarówno podczas odczytu jak i zapisu (AS SSD). To świetne wyniki. M3 128GB w zapisie ustępujące jedynie Samsungowi SSD 830 128GB, który w tym względzie jest bezkonkurencyjny, podczas odczytu jest na tym samym co on wysokim poziomie.

Szybkość przesyłania danych Plextora nie jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, który do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe szybkość odczytu danych jest tak jak w przypadku transferu danych nieściśliwych na wysokim poziomie: 488 MB/s. Podczas zapisu jest już mniej rewelacyjna, wynosi 195 MB/s.

Dysk oferuje bardzo dobrą wydajność I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu dużą liczbę iops. Jego wydajność w tym zakresie dotyczy zarówno pracy z małymi (512 bajtów) jaki większymi danymi (4 KB).

W testach aplikacyjnych (PC Mark Vantage HDD Score), które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, M3 uzyskał wynik 77548 punktów, a w PC Mark7 HDD Score 5363 punkty.

Średnie zużycie energii dysku Plextora wynosi 0,6 W, co jest wynikiem bardzo dobrym, gdyż średnia dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s wynosi 1,2- 1,5 W. Zaznaczyć należy przy tym, że średnią zawyża zużycie podczas zapisu (jedynie to jest duże). W trybie jałowym (idle), do którego M3 przechodzi w ciągu kilku sekund po zakończonym zadaniu zużywa on jedynie 0,03 W. M3 pod względem zużycie energii idealnie sprawdzi się w notebookach. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się nieznacznie, po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury zaledwie 31°C. Producent udziela na dysk 5-letniej gwarancji. Wraz z napędem użytkownik otrzymuje ramkę do montażu w PC oraz oprogramowanie Acronis True Image HD (OEM).

Plextor M3 128 GB jest dyskiem bardzo udanym. To jeden z najwyżej przez nas ocenionych modeli SSD o tej pojemności. Choć uzyskiwane przez niego w testach wyniki są nieco niższe niż te, które pokazał model o pojemności 256 GB, oferuje on bardzo dobrą wydajność. Zaletami tego modelu są: krótkie czasy dostępu, szybki transfer plików niezależnie od stopnia ich kompresji oraz wielozadaniowość na wysokim poziomie. Jest też nośnikiem zużywającym małe ilości energii. Producent udziela na dysk dłuższej niż większość konkurentów, 5-letniej gwarancji. Cena dysku jest niestety wysoka. Wydajne napędy o pojemności 120 GB wyposażone w interfejs SATA 6 GB/s można nabyć w cenie nawet 200 zł niższej.

Arkadiusz Uriasz