Sony Ericsson Xperia active – dla sportowców z nadwagą

Sony Ericsson jest przeznaczony dla sportowców. Xperia active to solidne małe urządzenie z miernikiem kroków, aplikacją fitness oraz szybkim procesorem. W kwestii wytrzymałości baterii telefonowi temu przydałby się jeszcze trening.
Sony Ericsson Xperia active – dla sportowców z nadwagą

Sony Ericsson Xperia active: doskonały na zewnątrz.

Sony Ericsson Xperia active: doskonały na zewnątrz.

Xperia active jest smartfonem do użytku w terenie. Certyfikat IP67 gwarantuje, że telefon ten jest zabezpieczony przed kurzem i wytrzyma 30-minutowe zanurzenie w wodzie do głębokości jednego metra. Do tego wytrzymuje wstrząsy, o czym przekonaliśmy się sami, kiedy upuszczaliśmy telefon z wysokości głowy na kamienne podłoże. Korzystając z okazji, że było zimno, wypróbowaliśmy go na mrozie – wytrzymał on w obecnych warunkach prawie dwanaście godzin. Pomimo 15 stopni na minusie wyświetlacz działał po wyciągnięciu z osłonki bez zarzutu, również szybkość pracy nie była wcale niższa.

Partner treningowy Xperii mini

3-calowy wyświetlacz, 1-gigahercowy procesor, Android 2.3 z interfejsem użytkownika Sony Ericssona. Brzmi to przekonująco? Nic dziwnego, Xperia active bardzo przypomina telefon Sony Ericsson Xperia mini i nawet odziedziczyła plusy i minusy swojego poprzednika. Na przykład, w teście wyświetlacza ekran active był wyraźnie zbyt ciemny a kontrast zbyt słaby. Jeśli chodzi o wydajność i dotykowy ekran, nie mamy na co narzekać. Procesor zapewnia płynną obsługę, dotykowy ekran jest przyjemny w dotyku i zawsze szybko i precyzyjnie reaguje na wprowadzane komendy. Aktualizacja do wersji Android 4.0 jest już według zapewnień firmy Sony Ericsson przygotowana.

Z Xperią active możecie również korzystać poza domem z Internetu. Dzięki połączeniu HSPA nasza testowa strona, ważąca 600 KB, została załadowana w mniej niż pięć sekund – to dobry wynik. Obsługa przeglądarki przebiega całkowicie bez usterek. Jednak na takim małym wyświetlaczu zoomowanie to udręka. Duże palce i kiepskie oczy to zły duet do tego zadania.

Dużo opcji dla fanów fitness

Dzięki fabrycznie zainstalowanym aplikacjom WalkMate, iMapMyFitness+ oraz Ant+ telefon ten jest idealny dla sportowców. Ant+ służy do przetwarzania danych z podpiętego urządzenia do mierzenia pulsu. WalkMate, który nie jest dostępny w sklepach z aplikacjami dla Androida, liczy kroki, ale nie wyróżnia się niczym od innych służących do tego aplikacji.

Sony Ericsson Xperia active: aktywne spalanie kalorii

Sony Ericsson Xperia active: aktywne spalanie kalorii

iMapMyFitness+ jest profesjonalną aplikacją, spełniającą funkcję osobistego trenera. Program zadziwiająco precyzyjnie pokazuje za pomocą GPS trasy użytkownika, które ma zapisane w pamięci; można je także zsynchronizować z kontem online. Jeżeli ustalicie sesje treningowe, możecie zarządzać dietą, obliczając dzienne kalorie lub czatować z przyjaciółmi w sieci MapMyFitness. Aplikacja ta jest jednak tylko częściowo przetłumaczona. Artykuły żywnościowe i napoje w bazie danych kalorii są przykładowo tylko po angielsku. Poza tym aplikacja iMapMyFitness+ nie jest żadnym fajerwerkiem. Jest ona bezpłatnie dostępna w Sieci. Poważnym minusem jest, że akumulator wytrzymuje mniej niż trzy godziny kiedy aktywowane są aplikacje treningowe. active jest więc tylko sprinterem, ale nie maratonistą. Nie zauroczyła nas także dołączona w opakowaniu torba przerzucana przez ramię: umieszczony w niej smartfon prawie nie nadaje się do użytku, bo dotykowy ekran reaguje opornie przez przezroczysty plastyk.

Niedopracowana funkcjonalność telefonu

Aparat active o rozdzielczości 5 megapikseli robi przy dobrych warunkach oświetleniowych znośne zdjęcia. Kamera HD wprawdzie nagrywa wideo w 720, ale obraz wygląda na żywo jak z czasów VGA. Nagrane filmy są bardzo nieostre, z dużą ilością pikseli.

Jakość rozmowy daje się podciągnąć pod średnią. Dźwięk i zrozumiałość po stronie telefonu są w porządku, ale po stronie sieci stałej dają się we znaki słyszalne szumy i lekkie echa. Dźwięk z głośnika ma zbyt dużo szumów, rozmówca po stronie sieci stałej słabo rozumie partnera. Akumulator jest bardzo dobry, kiedy aplikacje fitness nie są włączone. Czas pracy podczas ciągłej rozmowy na pełnym obciążeniu sieci wynosi wprawdzie tylko 3 godziny i 38 minut, ale czas ładowania jest przyjemnie krótki – 1 godzina, 35 minut. Podczas pracy w sieci telefon również daje sobie radę. Nic dziwnego, bo ciemny wyświetlacz zużywa bardzo mało prądu.

Podsumowanie: ubrany jak na zimę trener fitness

Xperia active powinna zadowolić przede wszystkim wytrwałych sportowców i fanów trekkingu, ponieważ posiada wytrzymałą obudowę oraz sportowe aplikacje. Jeżeli jednak będziecie w pełni wykorzystywać funkcje fitness tego telefonu, akumulator wyczerpie się bardzo szybko. Innym mankamentem przy używaniu w terenie jest torebka na telefon z przezroczystego plastiku, która sprawia, że telefon nie nadaje się do użytku, a miała być w założeniu użyteczna. Niemniej jednak, jeśli chodzi o wytrzymałość, active odpowiada specyfikacji. Tak samo jak w przypadku Xperii mini, która jest przeznaczona do użytku w pomieszczeniach, dotykowy ekran oraz wydajność są dobre. Jednak spośród wszystkich przetestowanych przez nas urządzeń wyświetlacz tego telefonu jest jednym najciemniejszych i ma jeden z najgorszych kontrastów. Wszystkie te minusy sprawiają, że active ląduje na niskiej, środkowej pozycji w naszym rankingu smartfonów. active kosztuje obecnie w różnych sklepach internetowych od około 1050 zł.

Alternatywa

Jest wiele lepszych telefonów terenowych. Na przykład Motorola Defy+. Ma ona mocny akumulator, dobrą akustykę oraz niezłą wydajność. Cała oferta odświeżonej wersji Defy to również znacznie więcej w opakowaniu. Cenowo między Xperią active i Defy+ nie ma różnicy, Motorola jest dostępna w sklepach również od około 1050 zł.

Sony Ericsson Xperia active

Pancerny klon Xperii mini o dobrej wydajności i z fajnym ekranem dotykowym. Aplikacje fitness wyczerpują jednak i tak przeciętny akumulator o wiele za szybko.

PLUSY:

Płynna wydajność
Pancerna, wodoodporna obudowa
Dobra obsługa dotykowego ekranu

MINUSY:
Akumulator wysiada o wiele za szybko, kiedy włączone są aplikacje sportowe
Ciemny wyświetlacz
Bezużyteczna torebka na telefon
Kiepska kamera HD